Müşteri Hizmetleri

TEB Şikayet

TEB Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde TEB Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. TEB Şikayet yazımızın detayları..

TEB Şikayet

TEB şikayet, TEB şikayet hattı, TEB şikayet telefonu var mı? TEB şikayetim var nasıl iletebilirim? TEB şikayet yazma gibi konular ile ilgili bilgi sahibi yer alacağınız bu makalemizi okuyabilir ve şikayetlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

TEB Şikayet

Türkiye Ekonomi Bankası yahut kısa adı ile TEB, Türkiye’ de bankacılık ve finans sektöründe faaliyet gösteren en köklü ve en kapsamlı bankacılık kuruluşlarından biri olma özelliğini taşır. İlk kuruluşu 1927 senesinde Kocaeli Halk Bankası olarak gerçekleştirilen TEB, bugünkü adını 1982 senesinde yapılan ikinci kuruluşuyla birlikte aldı. O günden ibu yana Türkiye’ nin hızla gittikçe artan ve yaygınlaşan bankacılık kuruluşlarından birisi olarak faaliyet göstermeye devam etmekte. Kredi ve finans sektöründeki yüksek hacmi ile dikkat çeken ve bunun yanı sıra da hem yurtiçi hem de yurtdışı bankacılık sektörüne yön veren bankacılık kuruluşlarından biri olma özelliğini taşır.

Böylelikle gelişmiş altyapısı dolayısı ile TEB markası, en fazla tercih edilen bankacılık kuruluşları listesinde üst sıralarda kendisine yer buluyor. 2005 senesinde ise ülkeler arası bankacılık kuruluşu BNP Paribas ile güçlerini birleştiren TEB, günümüzde TEB BNP Paribas olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Uluslararası bankacılık sektörünün kuvvetli yapı taşlarından BNP Paribas ile aldığı güç aracılığıyla ülkeler arası standartlarda bankacılık ve finans hizmetleri veriyor. Dolayısı ile ürün ve hizmet sunumunda değil, tüketicilerine yönelik sağladığı TEB şikayet ve destek servisleri ile de tüketicilere faydalı oluyor.

Böylelikle son derece gelişmiş bir müşteri destek altyapısına sahip olan Türkiye Ekonomi Bankası’ nın ürün ve hizmetlerine ilişkin her türlü soruna istinaden şikayet bildirimleri yetkili birimlere yapılabiliyor. Üstelik yapılan bu tip başvurular kısa zaman dilimleri içinde neticelendirılarak, maksimum düzeyde tüketici tatminiyeti oluşturuluyor. TEB, Türkiye’ nin en mühim özel bankacılık kuruluşlarından birisi konumunda bulunduğundan, tüketici nezdinde mühim bir güven sağlıyor.

Bu durumca finans yatırımları ve genel bankacılık hizmetleri noktasında tüketicilerin rahatlıkla tercih ettiği banka kuruluşlarından birisi olmasını sağlıyor. Bu hususta sağlanan güveninin mühim etkenlerinden birisi de TEB müşteri hizmetlerinin aktif destek çözümleridir. Özellikle de banka üyelerinin her türlü teknik soruna veya işlem sorunune yönelik olarak TEB müşteri hizmetleri servisinden yardım alabiliyor olması çok mühimdir. TEB şikayet servisinin dinamik altyapısı da bankacılık ve finans sektörü gibi anlık işlem yapısının çok mühim olduğu bir alanda anlık destek sağlıyor olması da mühim bir avantaj oluşturuyor.

Tüketici TEB şikayet bildiriminde bulunduğu anda çözüm süreci başlatılıyor. Oldukça kısa olan bu çözüm süreci aracılığıyla finans sektöründe kayıp ve dolayısı ile de mağduriyetlerin söz konusu olmaması sağlanıyor. Finans gibi son derece mühim bir sektörde bu biçimde tüketici odaklı çözüm müdahalelerinde yer alıyor olmasının bi hayli mühim bir etkisi yer alıyor. Dolayısı ile de tüketiciler, TEB bankacılık ve finans hizmetlerine yönelik olarak bi hayli yoğun bir biçimde talep gösteriyor. Gösterilen bu yoğun ilgi de banka kuruluşunun finans sektöründe hızla büyüme kaydetmesine ve Türkiye’ nin en kıymetli bankacılık kuruluşlarından birisi haline gelmesine faydalı oluyor.

Gelişen teknolojiyi de yakında zamandan takip ederek, global ekonomideki dijitalleşmeye başarılı bir biçimde entegrasyon sağlıyor. Bu entegrasyon yapısı çerçevesinde de tüketicilerine “Cepteteb” gibi online bankacılık hizmetleri sağlamaya başladı. Bu atılımları ile birlikte genel tüketicinin daha fazla ilgisini üzerine çekmeyi başarmıştır. TEB şikayet servisi ise tüm bu ürün ve hizmetlerine istinaden tüketicilere anlık destek sağlayarak, bankacılık ve finans hizmetlerinde maksimum düzeyde müşteri tatminiyetinin yakalanabilmesine faydalı oluyor. Gelişmiş teknolojiye sahip olan altyapısı ile dikkatleri üzerine çeken TEB kuruluşunun müşteri hizmetleri servisinden 7/24 kesintisiz olarak yararlanılabiliyor. Böylelikle ekonomi bir alanda bir sorun söz konusu olduğu zaman anında teknik destek alabilme güvenirliliği ile tüketicilerin bankada daha fazla işlem yapması olabilecek oluyor.

TEB Şikayet Hattı

Türkiye Ekonomi Bankası’ nın sunduğu kredi, kredi kartı, genel bankacılık hizmetleri ve “Ceptetep” hizmetleri ile alakalı tüketicilerin yaşadıkları tüm sorunlar için TEB şikayet hattı faydalı oluyor. Finans ve bankacılık hizmetlerine ilişkin olarak akademik eğitime ve bunun yanı sıra da sektörel tecrübeye sahip olan TEB müşteri temsilcilerinden, tüketiciler her türlü sorun için bi hayli hızlı destek alabiliyor. Özellikle  bankacılık hizmetlerinde söz konusu olabilecek her türlü sorunda teknik bilgiye ve deneyime sahip olması aracılığıyla TEB müşteri temsilcileri, her zaman üyelerine bi hayli hızlı çözümler sağlıyor. Dolayısı ile de tüketicilerin bi hayli bi hayli hızlı ve kaliteli müşteri destek hizmetlerinden faydalanabilmesi olabilecek oluyor.

TEB şikayet hattı servisinin 7/24 kesintisiz olarak faaliyet gösteriyor olması aracılığıyla gün boyunca yapılan işlemlerde bir sorun yaşandığinde alakalı birimlere şikayet bildirimlerinin iletilebilmesi olabilecek oluyor. Sorun anında tüketicinin şikayet bildirimlerini yapabiliyor olması tüketicilere mühim bir avantaj sağlıyor. Çünkü resmi prosedür yapısının beklenmesi durumunda şikayetlerin çözüme kavuşturulması bi hayli uzun zaman dilimleri alabiliyor. Lakin müşteri hizmetleri servisinin 7 gün 24 saat kesintisiz olarak hizmet vermekte olması tüketicilere bi hayli mühim bir kolaylık ve fırsat sağlıyor. Hiçbir sorunun tüketici mağduriyetine yol açmaması bu biçimde sağlanabiliyor. Dolayısı ile de her hizmet ve ürününde TEB aracılığıyla üyelerine maksimum düzeyde tatminiyet oluşturulabiliyor.

TEB şikayet hattı servisi tüketicilerin yapabilecekleri bireysel hatalardan, tüm genel teknik sorunlara kadar her türlü hususta şikayet bildirimlerini alıyor. Dolayısı ile de bir sorun söz konusu olduğu zaman alakalı bir muhatap bulma hususunda TEB müşterileri asla bir sorun yaşamıyor. Dolayısı ile de maksimum düzeyde müşteri tatminiyeti ile profesyonel bankacılık ve finans hizmetlerinden yararlanabilme şansına sahip olabiliyor. Türkiye Ekonomi Bankası müşteri hizmetleri departmanının haftanın her günü hizmet vermesinin dışında tüketicilerin yapacakları her aramada goğrudan müşteri temsilcileri ile görüşme gerçekleştirebilmesi olabilecek oluyor. Türkiye Ekonomi Bankası şikayetleri alakalı birimler aracılığıyla anında inceleniyor ve sorun niteliğine göre görüşme sırasında bile çözüme kavuşturulabiliyor. Lakin daha kronik yahut daha kapsamlı işlem ve teknik problemler için alakalı birimler aracılığıyla incelemeler ve çözümler biraz daha uzun olabiliyor. Buna karşın tüketiciler yine problemlerinin giderilmesi için yaptıkları şikayetleri için günler ve hatta haftalar sürebilecek bir bekletilme ile yüz yüze kalmıyor.

TEB Şikayet Telefonu

Türkiye Ekonomi Bankası müşterisi olan veya olmayan tüm tüketiciler TEB şikayet telefonu ile bankanın sunduğu ürün ve hizmetlerdeki sorunlar için teknik yardım alabiliyor. Kredi, kredi kartı veya banka personeli kötü hizmetleri hakkında bilgi arayan teknik yardım şikayet servisinden alınabiliyor. Türkiye Ekonomi Bankası şikayet bildirimleri müşteri hizmetleri departmanından gerçekleştirilebiliyor. Tüketiciler son derece pratik ve kolay bir biçimde Türkiye Ekonomi Bankası müşteri hizmetlerini günün her saatinde arayarak, müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayabiliyor.

TEB şikayet telefonu numarası olarak gösterilen müşteri hizmetleri numarası ise “0850” sistemlidir. Tüketiciler kullandıkları mobil hat numiçinden veya sabit hat numiçinden bu TEB müşteri hizmetleri numarası olan 0850 200 0 666 telefon numarasını arayabiliyor. Yapılan aramalar standart paket ve tarifeler ile ücretlendirilerek, ekstra bir ücretlendirme uygulanmamaktadır. Dolayısı ile tüketiciler rahatlıkla istediği zaman TEB müşteri hizmetleri ile görüşme gerçekleştirebiliyor. TEB müşteri hizmetleri telefon numarası dışında daha üst birimlere doğrudan bir şikayet bildiriminde bulunabilmek için ise tüketiciler TEB genel müdürlük telefon numarası olan 0216 635 35 35 telefon numarasını arayabiliyor. Her iki numara üzerinden de şikayet bildirimleri alakalı birimlere iletilebiliyor.

Arama Kelimeleri: teb şikayet, teb şikayet var, teb şikayet hattı, teb şikayet telefonu, teb şikayetim var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu