Başvurular

TBMM kamu personeli alımı için şartlar! Hangi mesleklerde alınıyor 2022

TBMM kamu personeli alımı için şartlar! Hangi mesleklerde alınıyor 2022, iş başvuruları bölümünde TBMM kamu personeli alımı için şartlar! Hangi mesleklerde alınıyor ile ilgili bilgi aktaracağız. TBMM kamu personeli alımı için şartlar! Hangi mesleklerde alınıyor ile merak edilen tüm detaylar yazımızda..

TBMM kamu personeli alımı için şartlar! Hangi mesleklerde alınıyor

Ankara ilinde bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi nezdinde hizmet sunan restoran, berber, çay ocakları, terzi gibi esnaflık mesleklerine işçi alımları yapılmaktadır. Bu alımlarda hizmetli, aşçı, bulaşıkçı, bakıcı anne, anaokulu öğretmeni, garson, bahçıvan, terzi, teknisyen gibi unvanlara alımlar yapılmaktadır. Bu alımlara kimler başvurabilir, istenen şartlar nelerdir, alımlarda nasıl bir yöntem uygulanıyor?

Adaylarda aranan mezuniyet şartları, genel şartlar ve özel şartlar:

TBMM aracılığıyla yapılan bu alımlarda ilk kez her unvan için adayların minimum Lise yahut dengi okul mezunu olması ve KPSS puanlarının minimum 60 olması şartları aranmaktadır. Meslek gurubu olan unvanlara alakalı başvuracak adaylardan bunların bunun yanında alakalı önlisans yahut lisans bölümlerinden mezun olmaları şartı aranmaktadır.

Misal verilecek olursa Anaokulu öğretmenliği unvanı için Okul öncesi öğretmenliği yahut Anaokulu öğretmenliği lisans bölümünden mezun olunması,

Misal verilecek olursa Teknisyen unvanı için Meslek liselerinin elektrik-elektronik yahut tesisat bölümünden mezun olunması gibi şartlar ilanda söylenmektedir.

İlanda açıklamalan Meslek kolları (garson, terzi, bulaşıkçı, aşçı gibi) alımları için ise mesleğine ilişkin sertifikalarının olması şartları bunun bunun yanında istenmektedir.

Başvuru ve adayların seçimi süreci:

TBMM aracılığıyla yayımlanan kamu personeli alım ilanlarında Türkiye genelinde başvuru yapılabileceği için başvurular TBMM resmi sitesinden alınmaktadır. Yine şuan devam eden Covid-19 pandemisi sebebiyle de başvurular bu biçimde sürdürülmektedir.

Başvurusunı online biçimde tamamlayan adaylardan ilan edilen kadronun 3 katı kadar aday KPSS puanına göre tespit edilip sözlü yahut uygulamalı sınava tabi tutulmaktadır. Sınavlara ilişkin tebligat yahut açıklama TBMM resmi sitesinden yayımlandığı için adayların işe başvuru ve alım süreçleri sitemiz üzerinden açıklama yapılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu