Sağlık

Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları

Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları, sağlık bölümümüzde Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Talcid Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Zararları

 Talcid 500 mg lık tabletler içinde satılan ve mide ağrısını azaltan en etkili ilaçlardan biri olma özelliğini taşır. Talcid genelde doktorlar aracılığıyla çokça tavsiye edilir. Talcid ne işe yarar, genelde ne için kullanılır, nasıl kullanılır, yan tesirleri nelerdir ve zararları? tarzı sorulara bu yazıda yanıt vermeye çalışacağız. Yan Etkileri mutlaka bilinmeli ve kullanmadan hemen önce doktora başvurulmalıdır.

Ağrı kesici ilaçlar genelde insanlar aracılığıyla çok tüketilmektedir. Nerdeyse her zaman ağrı kesici ilaçlarına ihtiyaç duyulur. Bilhassa bazı zamanlarda mide ağrıları arttırarak dayanılmaz bir çile haline gelmektedir. Tıpkı bunun gibi ve buna andıran ağrılarda doktorlar aracılığıyla önerilen en kuvvetli ağrı kesici Talcid Antiasit 500 mg tablettir. Bu ilaç ağrı kesmede özellikle mide ağrısı çekenler için kesinlikle bire birdir. Bu ilaç Hidrotalsit maddesi ile bi hayli hızlı etki göstererek ilacı alan o birinin hemen mide ağrısı rahatsızlığından kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Peki tam anlamıyla Talcid ne için kullanılır onu ayrıntılarıyla açıklayalım?

Talcid bilindiği gibi anti asit grubunda bulunan ilaçlardandır. Eğer çok gerekmiyorsa veya böbrek yetmezliği gibi bir hastalığınız çok fazla dozunda kullanmanıza gerek yoktur. Eğer Kronik Hastalığınız var ise eğer yüksek doz kullanacaksanız ilk kez kendi doktorunuza başvurmanız gerekmektedir ve doktorunuz ne zamana kadar kullanmanız gerektiğinin dile getiriyorsa o zamana kadar kullanmanız gerekmektedir çünkü doktorunuzun dile getirdiği her şey doğruluk payına sahiptir.

Talcid ilacı asidi azaltıcı güce sahip olduğundan asit içeren alkol gibi herhangi bir içeceği içtikten 1 saat sonra alınması gereklidir. Her ilacın kullanma talimatı bulunur bu ilacında kullanma talimatı yutmayıp çiğneyerek tüketmektir. Doktorunuz eğer önermemişse gerekli gördüğünüz sıralarda günde bir kere tüketebilirsiniz. Kronik hastalığı olanlar genelde günde bir dozdan fazla alınması önerilmez. 12 yaşından ufak çocuklara içerdiği maddeler bundan dolayı da alınmaması önerilmektedir. Son kullanma tarihiyle uyumlu kullanınız.

Talcid’e de diğer ilaçlar gibi kapsamlı bir sürü yan etkiler ve zararlar görülebilir. Bu yan etkileri ve zararları maddeler halinde aşağıya sıralayalım. Talcid yan etkileri aşağıdaki biçimde görülebilir.

Talcid’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde saklamanız gerekmektedir.

Hidrotalsit içeren bu ilaç tıpkı kullanan her insana zarar vermekte, ilk kez Eğer Hamile bir bireyseniz kullanmamalı ve tüketmemelisiniz çünkü ilacın içindeki bu madde hamile olan bireyin kan hücrelerine mide öz suyuna zarar verebilmekte. Emzirme esnasında bu ilaç kullanılması pek tavsiye edilmemektedir çünkü ilacın içinde alüminyum maddeleri bulunmakta buda bu maddenin anne sütüne geçmesine neden olmakta bu da anne sütünün gelmemesine neden olmaktadır.

Hipofosfatemi bu zamanlarda çok belirginleşen hastalıklardan diyebiliriz, Hipofosfatemi halk dilinde bilindiği gibi kanın içindeki fosfat miktarının düşmesiyle meydana gelir. Diğer zararlarından birisi ise eğer kanser gibi bir hastalığınız var ise kullanılmaması önerilmektedir. Talcid ilacının kanseri tetikleyici unsurlar barındırdığı söylenmektedir.

Yukardaki söylenenlerden eğer birini ciddi olarak yaşıyorsanız derhal ilacı bırakıp doktorunuza başvurunuz.

Talcid ilacı sert yan etkilerinin ve zararlarının olmasına rağmen gayet de uygun bir ilaçtır. Talcid ne kadar? Sorusunu soranlar için 500 mg tablet şu an eczanelerde ve sağlık yerlerinde 23 TL’ye satılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu