Sağlık

Tahin Helvası Faydaları 8 Önemli Özellik

Tahin Helvası Faydaları 8 Önemli Özellik, sağlık bölümümüzde Tahin Helvası Faydaları 8 Önemli Özellik ile alakalı bilgi aktaracağız.. Tahin Helvası Faydaları 8 Önemli Özellik ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Tahin Helvası Faydaları 8 Önemli Özellik

Tahin helvası faydaları ile vücuda tesirini öğütülmüş susamdan alır. Dünya üzerinde bir çok kültür aracılığıyla sevilerek tüketilen tahin helvası faydaları ile şimdilerde de popülerliğini korumaktadır. Tahin, bir çok mutfağın vazgeçilmezi olarak türlü gıdalarda kullanımının bunun yanında, sağlık için de çok fazla tüketilmektedir.

Tahinin yapımında çövenin kullanılması bi hayli eski bir geleneğe dayanır. Çövene ek olarak şeker de karıştırılan bu müthiş lezzet bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. Bunu da bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etki yapan çövene borçludur.

Hem çöven hem susam tarih boyunca bir çok hastalığın önlenmesinde ve nasıl tedavi edileceğinde kullanılmıştır ve şimdilerde de tahin helvası bu iki mucizevi bileşeni barındırması yönünden bir şifa kaynağıdır. Bunların dışında içeriği ile bin bir derde deva olarak tanımlanabilecek tahin helvasının faydaları şöyle sıralanabilir:

Tahinin mideye faydaları asitlik düzenleyici etkisi aracılığıyladir. Midede yaşanan bir çok hafif şiddetli sorunun giderilmesinde kullanılabilir. Bunların bunun yanında tahin helvasının susam içinde, karaciğeri ve böbrekleri korumada etkili bileşikler bulunur.

Tahin, karaciğerinizi ve böbreklerinizi herhangi bir hastalıktan kaynaklı hasarlardan korumaya yardımcı olabilecek bileşikler yönünden zengindir. Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması sürecinde bi hayli etkin bir konumda olan bu iki hayati organa tahin helvasının yararları dikkate değerdir.

Tip 2 diyabet hastalığı ile savaşan hemen hemen 50 kişilik bir katılımcı grubu üzerinde yapılan bir araştırma, tahin helvasının yararları ile ilgili net sonuçlar ortaya koymuştur. Üç ay boyunca düzenli olarak tahin helvası tüketen katılımcıların, tahin helvasının içindeki susam yağı aracılığıyla karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının iyileştiği gözlemlenmiştir.

Ayrıca aynı çalışmada susam yağının karaciğeri vanadyum adlı toksik bir bileşenin zararlı etkilerinden de koruduğu ortaya çıkmıştır. Bunun dışında karaciğer yağlanmasına da iyi geldiği bir çok başka araştırma aracılığıyla ispatlanmıştır.

Bütün bu olumlu etkileri düşünüldüğünde göstermektedir ki, tahin helvası karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının sağlıklı bir biçimde işlerliğini sürdürebilmesi için mühimdir.

Tahin helvası kolesterole olumsuz etkileri olmayan yağlar, vitaminler ve mineraller yönünden bi hayli zengindir. İnce bir dilim tahin helvası, günlük vücuda alınması gereken yararlı bileşiklerin hemen hemen %10’undan fazlasını karşılamamızı sağlar.

Kibrit kutusu kadar (veya ince bir dilimlik) tahin helvasında:

bulunmaktadır.

Kaynak: wikipedia / thespruceeats

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu