Başvurular

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ?, başvurular bölümümüzde Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Süt parasıbaşvurusu yada diğer ismi ile emzirme ödeneği ile ilgili bütün bilinmeyenleri burada bulacaksınız. Süt parası başvurusu nasıl yapılır ? Süt parası sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? Emzirme parasını kimler alabilir ? Ve daha fazlası bu paylaşımımızda. Şimdi elinize sıcak bir fincan kahve alın ve arkanıza yaslanın. Hadi başlayalım.

Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır ?

Halk içinde süt yardımı olarak anılan emzirme ödeneği yeni doğum yapmış kadınlara maddi destek olmak adına sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devletimizin yaptığı sosyal bir yardım ödemesidir.

Süt parası başvurusu için il sosyal güvenlik kurumuna başvurmanız gerekiyor. Lakin SGK başvuru yapma şartını kaldırdığını ve emzirme raporu alan bireylere emzirme yardımının otomatik olarak ekleneceğini belirtmiştir. Lakin her ihtimale karşı süt parası başvurusu için SGK’ya müracaat etmenizde yarar var. 

Süt Parası Başvuru Formu

Bize gelen bilgi süt parası başvuru formu doldurmanıza gerek olmadığı yönündedir. Şuanda herşey sistemde otomatik olarak yapılmaktadır. Ssk’lı çalışanlar için müraacaat gerekmezken çalışmayan annlerin SGK’ya giderek buradan verilecek süt yardımı başvuru formunu ve dilekçeyi doldurması gerekir.

Emzirme ödeneği bir haktır.

Süt Parası Başvuru Şartları Nelerdir ?

Süt parası başvurusunda bulunabilmek için anne ve baba da bir takım şartlar aranmaktadır. Şimdi gelin süt parası başvurusu şartları nelerdir onlar bakalım.

 • Süt parası yardımı için aranan ilk şart anne yada babadan birinin 4a,4b yada 4d sigortalı çalışan olması. 657 sayılı yasaya tabi memura süt parası ödemesi yapılmıyor olup onların ödemeleri kurumları aracılığıyla yapılmaktadır. Peki süt parası kaç ay alınır ? Emzirme parası yalnızca bir kereye mahsus ödenilmektedir. ( Sadece 1 ay )
 • Emzirme parası denen bu yardımı alabilmek için resmi nikah zorunluluğu bulunmaktadır. Doğum gerçekleştikten sonra resmi nikahınızı yapsanız da bu ödemeyi alamazsınız.
 • Eğer doğumdan önce işten çıkarıldı iseniz bu durumda işten çıkarıldıktan sonra 300 gün geçmemesi ve son 15 ay içinde 120 gün sigorta priminiz yatırılmış olması gerekir.
 • Doğum sonrası süt parası alabilmeniz için anne ve baba da ayrı ayrı şartlar aranmaktadır. Şimdi onlara bakalım.

Sigortasız Anneye Süt Parası

Çalışmayan anneye süt parası verilmektedir. Lakin bu durumda babada bir takım şartlar aranmaktadır. Gelin şimdi çalışmayan anneye süt parası verilme şartlarına bakalım:

Anne Çalışmıyorsa Erkeklerde Aranan Şartlar

 • Eşinizin canlı doğum yapmış olması gerekiyor.
 • SSK ‘nızın bulunması gerekiyor.
 • Doğumdan önceki son bir yıl içinde 120 günlük bir sigorta priminiz bulunması gerekiyor.
 • Eşinizin çalışmıyor olması gerekiyor.

Süt parası başvurusu için çalışmayan kadının yukarı da ki şartları taşıması gerekiyor. Yukarıda ki şartlar tamam ise babaya süt parası ödemesi yapılır.

Peki çalışan anneye süt parası ödemesi nasıl yapılmaktadır. Şimdi de gelin buna bakalım.

Çalışan Anneye Süt Parası

Çalışan anne emzirme ödeneği alabilmesi için bir takım şartları taşımalıdır. Gelin şimdi çalışan anneye emzirme ödeneği şartlarına bakalım.

Çalışan Anneye Emzirme Yardımı Ödemesi İçin Aranan Şartlar

Süt parası kimlere verilir şimdi de ona bakalım:

 • Anne süt parası almak için ilk kez canlı Doğum yapmış olması gerekir.
 • SSK’ lı olarak bir yerde çalışıyor yada çalışmış olmanız gerekiyor.
 • Doğumdan önceki bir yıl içinde 120 gün sigorta priminiz bulunması gerekiyor.
 • Kocanızın çalışmıyor olması şartı aranmaz. Kocanız çalışsa da çalışmasa da süt yardımı alabilirsiniz.

Burada ufak bir nüans farkı bulunmaktadır. Eğer 5510 sayılı kanun gereği 4a’lı çalışan iseniz emzirme parası almak için son bir yıl içinde 120 gün sigorta primi yatırmış olmanız yeterli. Lakin eğer 4b’li çalışan iseniz yine sizden son bir yıl içinde minimum 120 gün sigorta primi yatırmış olma şartı aranacaktır. Lakin bir farkla. Ayrıca genel sağlık sigortası yada herhangi bir prim borcunuzun bulunmaması gerekir. Aksi takdirde yeni doğan bebek süt parası yardımı alamazsınız.

Gördüğünüz gibi süt parası başvurusu için gerekli evraklar bulunmamaktadır. Her şey tamamen sistemsel olarak yapılmaktadır.

çalışan anneye süt parası

Süt Parası Ne Kadar 2021 ?Ödemeler Nereye Yapılıyor ?

Süt parası ödemeleri SGK sistemlerinde tanımlı bir banka hesabınız varsa oraya yatacaktır. Eğer yoksa e devlet üzerinden SGK bölümünden bir hesap tanımlayabilir yada SGK’ya giderek hesabınızı beyan edebilirsiniz. Peki süt parası ne kadar ?

2021Süt parası şuan da 202 TL’dir. Bu rakam 2020 senesinde 180 TL ‘idi.

Süt Parası Ne Zaman Alınır ?

Süt parası desteği için 5 yıl vaktiniz var. Yani bebeğinizi elinize aldığınız günden bu yana 5 yıla kadar anneye süt parası ödemesi yapılmaktadır. Lakin burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Yeni doğan çocuk yardımı alabilmeniz için bebeğin dünyaya geldiğu günkü şartlara bakılır. Yani diyelim ki eşiniz doğum yaptı ve aradan 3 yıl geçti. Siz 3 yıl sonra babaya süt parası verildiğini öğrendiniz. Süt parası desteği nedir , süt parası nasıl alınır diye araştırmaya başladınız ve emzirme yardımı başvurusu yaptınız. Bu durumda şimdi ki şartlarınız değil o zamanda şartları taşıyıp taşımadığınıza bakılır.

Süt Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Süt parası başvurusu sorgulama işlemi yapmak için yorulmanıza gerek yok aslında. Çünkü doğum gerçekleştiği ve doğum hastane kayıtlarına işlendiği anda detaylarınız SGK sistemlerine düşmektedir. Dolayısıyla emzirme ödeneği sorgulama işlemlerine gerek kalmadan ödemeniz hesabınıza yatacak ve sizi süt yardımı sorgulama işleminden kurtaracaktır.

Süt parası e devlet sorgulama yapmak için resmi tıkla

E Devlet Süt Parası Sorgulama

Lakin ben işimi garantiye almak isterim derseniz emzirme parası sorgulama işlemlerinizi yapabileceğiniz bir e devlet linki bulunmaktadır. Süt parası sorgulama e devlet linkine ulaşmak ve tc ile süt parası sorgulama için burayı tıklayabilirsiniz. e devlet süt parası sorgulama işlemleri için pratik yöntemlerden biri. Süt parası sorgulama numarası bulunmadığını da notlarımız arasına ekleyelim.

Süt İzni Nedir?

Yeni doğum yapan kadınlarımızın çocuğunu emzirme zorunluluğu mevcuttur. Bu ihtiyaçtan dolayı da annelere  emzirme izni verilmektedir. Bu emzirme izni hem kamu kurumlarında hem de özel sektörde geçerlidir.

Annelere günlük 1.5 saat çocuklarını emzirmek zorunda oldukşları için izin verilir. Çocukların emzirilme zorunluluğu 1 sene boyunca çok önemli olduğu için 1 sene boyunca bu hak verilmiştir. Burada annelerin çalışma şekillerine göre iki çeşit izin mevcuttur. Şöyle ki:

1- İşçi annelere 1,5 saat
2- Memur annelere; ilk 6 ay da 3 saat, sonraki aylarda da 1,5 saat. izin verilir.

 2021 Güncel Süt Parası Ne Kadardır?

Süt parası bi hayli merak konusu olduği kadar bunun yanı sıra da emzirme ücreti de araştırma konusu olmuştur. Buna göre emzirme ödemesi 202 TL olarak belirlenirken, İlk çocukta 300 TL, İkinci çocukta 400 TL, Üç ve daha fazla çocukta ise 600 TL olmak üzere doğum yardımı yapılmaktadır. 

Yukarı da siz değerli okurlarımıza emzirme ödeneği nedir , süt parası başvurusu nereye yapılır ve emzirme ödeneği sorgulama işlemleri ile ilgili bilgi vermeye çalıştık.

Devletin vatandaşlara sağladığı doğum desteği yalnızca bu süt parası ile sınırlı olmadığını hatırlatmakta yarar var. Misal verilecek olursa özellikle yeşil kartlılara aşı parası , eğitim yardımı, gebelik yardımı gibi yardımlar verilmektedir. Bu yardımlar ile ilgili yazdığımız yazılarımızı mutlaka ama mutlaka okumalısınız. Değerli düşüncelerinizi ve sorularınızı yorum kısmına yazmayı unutmayın.

Diğer Eğitim Ve Sağlık Yardımları İçin Burayı Tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu