Başvurular

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?, başvurular bölümümüzde Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?

?

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Sür Parası Ne Kadar? SGK aracılığıyla yeni doğum yapan annelere verilen süt parası ile annelerin bebeklerinin süt ve mama gereksinimlerini maddi açıdan daha kolay ve sorunsuz bir biçimde karşılayabilmeleri amaç ediniyor.

Emzirme ödeneği olarak da adlandırılan süt parasına kendisi veya eşi sigortalı bir işte çalışan anneler başvurabiliyorlar.

Yani belediyeler aracılığıyla muhtaç ve işsiz ailelerin çocukları ve bebekleri için dağıtılan uzun ömürlü ve sağlıklı sütlerin aksine süt parasını yalnızca eşi veya kendisi sigortalı olan anneler alabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca süt parası başvurusu nasıl yapılır? E-devletten süt parası başvurusu yapılır mı? vb. konuyla alakalı olarak araştırılan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Süt Parası Nedir?

SGK aracılığıyla yeni doğum yapan annelere dağıtılan süt parası ile annelerin bebeklerinin süt, mama ve bez gereksinimlerini karşılamaları amaç ediniyor.

Başvurusu olumlu kabul gören annelerin PTT hesaplarına tek seferli olarak yatırılan süt parası, yalnızca süt parası başvurusu olumlu yanıtlanan anne aracılığıyla çekilebiliyor.

Emzirme ödeneğinden kendisi sigortalı olarak çalışmasa dahi eşi sigortalı olarak çalışan anneler de faydalanabiliyorlar.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt parasına başvurmak isteyen anne adaylarının ikametgahlarının olduğu yerdeki il veya ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeleri ve burada emzirme ödeneği başvuru formunu bizzat kendileri doldurmaları gerekiyor.

Süt parasına şu an için e-devlet üzerinden veya değişik bir internet sitesi üzerinden başvurulamıyor.

Başvuru formunun anne aracılığıyla doldurulması sonrasında başvuru sahibinin teslim ettiği belgeler; SGK aracılığıyla inceleniyor ve değerlendirmeye alınıyor.

Başvurusu kabul gören anneler; hemen hemen 15 iş günü içinde başvurularının sonuçlarına dair SGK aracılığıyla bilgilendiriliyorlar.

Bazı zaman bu süre; başvurulardaki yoğunluk durumuna göre birkaç ayı bulabiliyor.

Başvurusu kabul gören annelerin PTT hesaplarına ise tek seferli olacak biçimde ‘emzirme ödeneği’ olarak da anılan süt parası yatırılıyor.

Başvurusuna olumlu yanıt alan anneler; süt parasını PTT’ye giderek ve burada çalışan bireylere TC kimlik kartlarını göstermek suretiyle çekebiliyorlar.

Emzirme ödeneği, hak sahibi annenin dışında yakın akrabaları, çocukları hatta eşi aracılığıyla bile çekilemiyor.

Süt Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Süt parasına başvurmayı düşünen bireylerin birtakım şartları taşıyor olmaları gerekiyor.

Süt parası başvuru şartlarını kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Mavi kart sahibi veya TC vatandaşı olmak
 • Başvuru sahibi annenin veya eşinin SSK’lı veya Bağkur’lu olarak çalışıyor olması
 • Başvuru sahibi annenin yahut eşinin doğumdan önceki minimum 120 gün için sigorta primlerinin patronları aracılığıyla veya kendileri aracılığıyla yatırılmış olması
 • Süt parası alınacak bebeğin veya çocuğun 15 Temmuz 2015 tarihinden sonra doğmuş olması
 • Doğumun canlı doğum şeklinde gerçekleşmiş olması(ölü doğumlar söz konusu olduğunda süt parası alınamıyor)
 • Çocuğun halen 5 yaşını doldurmamış olması
 • Başvurunun doğum tarihinden sonra en fazla 5 yıl içinde gerçekleştirilmiş olması
 • Başvuru öncesi yeni doğan bebeğin kimlik belgesinin çıkarılması
 • Başvuru öncesi doğumun Kimlik Paylaşım Sistemi’ne kayıt edilmiş olması

Yukarıdaki şartların tamamını karşılayan anneler; çocukları için SGK süt parasına başvurabiliyorlar.

Süt Parası Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Süt parası başvurusu için talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Anneye ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Emzirme ödeneği başvuru dilekçesi
 • Çocuğa ait kimlik belgesi
 • Çocuğa ait doğum raporu

Süt parasına başvurmak isteyen anneler; yukarıdaki belgelerle birlikte ikametgahlarının olduğu yerdeki SGK il veya ilçe müdürlüklerine gidebiliyor ve başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Süt Parası Başvuru Sorgulama 2021

Süt parası yani emzirme ödeneği başvurunuzun kabul edilip edilmediğini, süt parası almaya hak kazanıp kazanmadığınızı e-devlet üzerinden rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz.

Süt parası başvuru sorgulama işlemi için hemen https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odeme-goruntuleme linkini tıklayabilirsiniz.

Bu link üzerinden SGK aracılığıyla adınıza yapılan tüm şahıs ödemelerini de görüntüleyebilirsiniz.

SGK başvurularınıza dair detaylı bilgi edinmek adına dilerseniz ALO170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi’ni de arayabilir; yetkili bireylerle iletişime geçebilirsiniz.

Süt Parası Başvuru Formu

SGK emzirme ödeneğine başvurmak isteyen annelerin mutlaka doldurmaları gereken başvuru formunda başvuru sahibine mesleğine, yeni doğan bebeğinin kimlik bilgilerine, mesleğine, eşinin mesleğine dair bazı sorular yöneltiliyor.

Başvuru sahibinin süt parası başvuru formunu diğer tüm gerekli belgelerle birlikte il veya ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmesi gerekiyor.

Süt parası başvuru formuna ulaşmak ve formu indirmek adına hemen https://ailevecalisma.gov.tr/medias/12001/do%C4%9Fum-yard%C4%B1m%C4%B1.pdf linkini tıklayabilirsiniz.

Süt Parası Ne Kadar 2021?

Süt parasına başvurmayı düşünen anneler; SGK’dan alacakları emzirme ödeneği miktarını da düşünüyorlar.

2021 yılı için başvurusu kabul gören annelere 232 TL ödeme yapılıyor.

Süt parası; annelerin PTT hesaplarına yatırılıyor. Ödemeler, tek seferli olarak yapılıyor.

Süt Parası Başvurusu Telefon Numarası

Emzirme ödeneği başvuru şartlarına, emzirme ödeneğinden faydalanıp faydalanamayacağınıza ve SGK ile alakalı tüm diğer başvurularınıza dair bilgi edinmek adına 7/24 hizmet veren ALO170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi’ni arayabilirsiniz.

süt yardımı nedir

süt yardımı nedir

Belediye Süt Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde muhtaç ve dar gelirli aileler için bir çok belediyemiz aracılığıyla yeni doğan bebeklere yönelik olarak mama ve bez yardımı yapılıyor.

Anneler; belediyelerin Yeni Doğan Bebek Paketi yardımına başvurarak, içinde bebek bezi, bebek maması, ıslak mendil, battaniye vb. malzemelerin olduğu armağan paketlerini alabiliyorlar.

Muhtaç veya dar gelirli vatandaşlar, çocukları için süt yardımına da başvurabiliyorlar.

Başvurusu kabul görenlere belirli bir zamanliğine her ay için süt yardımı yapılıyor.

Ülkemizde İBB, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bir çok belediye; muhtaç ve yoksul ailelere her ay 8 litre süt dağıtıyor.

İkametgahınızın olduğu yerdeki belediyeye giderek, burada başvuru formunu doldurmak suretiyle süt yardımına başvurabilirsiniz.

Başvurunuz kabul edildiği takdirde her ay 8 litre sütü ev adresinizde teslim alabilirsiniz.

Belediye Süt Yardımı Kimlere Veriliyor?

İBB, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi süt yardımı; muhtaç ve işsiz ailelerin bunun yanında dar gelirlilere yani hane halkı kişi başı aylık hemen hemen net geliri, asgari ücretin 1/3’üne veya daha altında bir rakama denk gelen bireylere de yapılabiliyor.

Yani muhtaçlık sınırının altında yaşayan anneler, belediyelere giderek süt yardımına başvurabiliyorlar.

Süt yardımları, öncelikli olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan bireylere veriliyor.

Ailesinde sigortalı çalışan bulunmayanlar, süt yardımından öncelikli yararlanabiliyorlar.

Yangın, sel, deprem gibi afetlere veya kazalara maruz kalanlar, bu yüzden aile asgari gereksinimlerini karşılamakta zorlananlar da belediyelere süt yardımı almak adına başvurabiliyorlar.

İBB aracılığıyla dağıtılan Halk Süt’e çocuğu 3-6 yaş aralığında olan anneler başvurabiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Başvurusu içerisinde dağıtılan süt yardımına 1-5 yaş aralığında çocuğu olanlar; Antalya Halk Süt’e ise 2-5 yaş aralığında çocuk sahibi anneler, başvurabiliyorlar.

Belediye Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeler aracılığıyla dağıtılan süt yardımına ikametgahınızın olduğu yerdeki belediyeye giderek ve burada başvuru formu doldurarak, başvurabiliyorsunuz.

İBB; Halk Süt başvurularını online platformda da kabul ediyor. Süt yardımı almak isteyen İstanbullu muhtaç yahut dar gelirli vatandaşların https://portal.ibb.istanbul/login/citizen linkini tıklamaları gerekiyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Süt yardımına da internet üzerinden başvurulabiliyor.

Başvurular, https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu linki üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi süt yardımına ise online platformda başvurulamıyor.

Süt yardımı almak isteyen annelerin İzmir Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi’ne gitmeleri gerekiyor.

Belediye Süt Yardımı Başvuru Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi süt yardımı başvuru sonucunuzu öğrenmek istiyorsanız ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

İnternet üzerinden başvuru sorgulama işlemi için https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/query linkini, Antalya Büyükşehir Belediyesi süt yardımı sonucunuzu öğrenmek adına https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu linkini tıklayabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi başvuru sonucunuzu sorgulamak adına https://www.izmir.bel.tr/tr/HosgeldinBebekDurumSorgula/4064  linkini tıklayabilirsiniz.

Belediye Süt Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Süt yardımı başvurusu için gerekli belgeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibi annenin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Yeni doğan bebekler için doğum raporu
 • Başvuru formu
 • Çocuğa ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Boşanan aileler için ‘boşanma mahkeme kararı’
 • Kirada oturan çiftler için kira anlaşmasi
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gelir belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
 • Başvuru sahibinin çalışmadığına dair SGK’dan alınması gereken belge
 • Resmi nikahı olmayan çiftlerin çocuklarına ait nüfus kayıt örneği

Muhtaç, işsiz veya dar gelirli olan anneler; üzerlerine kayıtlı kıymetli menkulleri veya gayrimenkulleri olması halinde belediyelerden süt yardımı alamıyorlar.

Bu makalemizde emzirme ödeneği başvurusuna dair araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de süt parasına başvurmayı kafanızı yoruyorsanız veya önceden emzirme ödeneği aldıysanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu