Başvurular

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır?

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır?, başvurular bölümümüzde Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır?

?

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır? İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla 2005 senesinde başlatılan ve şimdilerde hala devam eden Süt Kuzusu Projesi ile muhtaç ve dar gelirli ailelerin 1-5 yaş aralığındaki çocuklarının sağlıklı gelişimlerini desteklemek amaç ediniyor.

Süt Kuzusu Projesi’ne başvuran ve başvurusu kabul gören bireyler; her bir çocukları için aylık 8 litre süt alma şansını elde ediyorlar.

İzmir’in hemen hemen tüm ilçelerinde yoksul ailelere dağıtılan sütler aracılığıyla maddi yetersizlikler yüzünden çocuğunun en temel gereksinimi olan süt gereksinimini bile karşılayamayan ailelere destek olunuyor.

Bu makalemizde kısaca Süt Kuzusu başvurusu nasıl yapılır? Süt Kuzusu başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? vb. soruları yanıtlamaya, konuyla alakalı olarak araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalışacağız.

Süt Kuzusu Projesi Nedir?

Süt üreten kooperatiflerle işbirliği içinde sağlıklı ve temiz sütleri 2005 senesinde İzmir’in 240 okulunda toplam 210 bin çocuğa dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla başlatılan projeye Süt Kuzusu Projesi ismi veriliyor.

2012 tarihine gelindiğinde tüm devlet okullarında miniklere süt sevkiyat projesinin diğer belediyeler aracılığıyla da hayata geçirilmesi sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2012 senesinden bu yana sütleri ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine teslim etmeye sürdürmekte.

Günümüzde bu proje kapsamı içinde her gün yetkili bireyler, şehir genelinde muhtaç bireylerin evlerine kadar süt götürüyor.

1-5 yaş aralığında yani gelişim çağında çocuğu olan tüm aileler; başvurularının kabul edilmesi üzerine bu çalışmadan yararlanabiliyorlar.

Çocuğu 5 yaşını dolduran, bu yüzden de süt alma hakkı sonra eren aileler; 1-5 yaş aralığındaki diğer çocukları için bu çalışmadan yararlanmaya devam edebiliyorlar.

Proje kapsamı içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi; yoksul ailelere UHT yani uzun ömürlü süt dağıtıyor.

Yani çocuklar; en sağlıklı ve en temiz sütlerden biri ile besleniyorlar. Üstelik bu sütlerde hiçbir biçimde katkı maddesi yer almıyor.

Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürütmekte olduğu Süt Kuzusu projesine başvurmak için başvuru için gerekli belgelerle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Süt Kuzusu Birimi’ne gidebilirsiniz.

Alternatif olarak bağlı olduğunuz muhtarlığa belgeleri teslim ederek de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Lakin muhtarlık üzerinden yapılan başvuruların Süt Kuzusu Birimi’ne gidilerek yapılan başvurulara nazaran daha uzun bir zaman zarfında neticelendiğını da hatırlatmak istiyoruz.

Süt Kuzusu Başvuru Online

Süt kuzusu projesine başvurmayı düşünen ihtiyaç sahibi aileler; başvurularını e-devlet üzerinden veya online platformda gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerini de öğrenmek istiyorlar.

E-devlet üzerinden veya İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan internet sitesi üzerinden bu projeye başvuramıyorsunuz.

Yani bizzat başvuru adresine gitmeniz ve gerekli belgeleri bu adrese teslim etmeniz gerekiyor.

Süt Kuzusu Başvuru Sorgulama

Başvurular, e-devlet üzerinden veya online platformda yapılamasa da başvuru sonuçları internet üzerinden rahatlıkla sonuçlanıyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, https://www.izmir.bel.tr/tr/HosgeldinBebekDurumSorgula/4064 linki üzerinden başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar, https://www.sutkuzusu.com.tr/tr/sutum-nerede linki üzerinden süt sevkiyatlarının hangi etapta olduğunu takip edebiliyorlar.

Süt Kuzusu Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Süt Kuzusu’na başvurmayı düşünen dar gelirli veya yoksul ailelerden talep edilen belgeleri kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

  • Annenin, babanın ve 1-5 yaş aralığında çocuğun veya çocukların kimlik fotokopisi
  • Boşanan çiftler söz konusu olduğunda ‘boşanma mahkeme kararı’(çocuğun velayetinin bu projeye başvuran kişide olması gerekiyor)
  • Resmi nikahı olmayan çocuklar söz konusu olduğunda nüfus müdürlüğünden alınması gereken nüfus kayıt örneği(Çocuk Tanıma ibaresinin mevcut olduğu belge)
  • Başvuru dilekçesi

**Başvuru dilekçesini muhtarlıklardan temin edebilirsiniz. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra Süt Kuzusu birimine posta yoluyla göndermek suretiyle de başvurunuzu yapabilirsiniz.

Oluşturduğunuz dilekçede ad, soyad, telefon ve mail vb. iletişim detaylarınıze yer vermeyi unutmamalısınız.

Başvuru dilekçesiyle birlikte diğer tüm bilgileri de eksiksiz bir biçimde göndermelisiniz.

Süt Kuzusu Başvuru Birimi

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

1.adres: Laleli mahallesi, Menderes caddesi, no: 418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi Buca-İzmir

2.adres: Milli kütüphane caddesi, no: 41/A Z47(Katlı otopark altı) Konak/İzmir

Yukarıda söz ettiğimiz adreslerden birine bizzat giderek veya başvuru dilekçesini ve belgeleri posta yoluyla göndererek, projeye başvurabilirsiniz.

Süt Kuzusu Başvurusu Muhtarlık

Daha önce de söz ettiğimiz gibi başvurular, muhtarlıklar aracılığıyla da yapılabiliyor.

Bu durumda ihtiyaç sahibi vatandaşların ikametgahlarının olduğu yerdeki muhtarlığa gitmeleri ve muhtara gerekli belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

Ardından muhtarlık, birinin başvurusunu alakalı başvuru birimine iletiyor.

Muhtarlığa bir çok kişi başvurduğu için muhtarlık aracılığıyla Süt Kuzusu Birimi’ne başvuruların iletilmesi daha uzun süreli olabiliyor.

Bundan dolayı başvurusunun daha kısa bir sürede sonuca varılmasını isteyen bireylere muhtarlık üzerinden başvuruyu önermiyoruz.

Süt Kuzusu Projesinden Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde belediyeler aracılığıyla yapılan sosyal yardımlara muhtaç veya dar gelirli bireyler başvurabiliyorlar.

Yani hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri; asgari ücretin 1/3’üne veya altına tekabül eden bireyler; Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek, bu projeye başvurabiliyorlar.

Bunun yanında başvuran birinin mutlaka 1-5 yaş aralığında çocuğunun veya çocuklarının olması gerekiyor. 5 yaşını dolduran çocuklar için yapılan süt yardımı; belediye aracılığıyla kesiliyor.

Muhtaç ve dar gelirliler; İzmir Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne giderek, bu projenin bunun yanında diğer sosyal yardımlara da başvurabiliyorlar.

Gıda yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, para yardımı vb. yardımlar; ihtiyaç sahiplerinin yararlanabilecekleri en önemli yardımlar içinde yer alıyor.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Yerleri

Süt Kuzusu Projesi kapsamı içinde sütler; Balçova, Bayraklı, Buca, Bornova, Gaziemir, Çiğli, Karşıyaka, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Narlıdere ve Konak ilçelerinin tamamına dağıtılıyor.

Menderes, Torbalı, Seferihisar, Urla, Kemalpaşa, Foça, Menemen, Aliağa ilçelerinin toplam 96 merkez mahallesinde de sevkiyat yapılıyor.

Süt Kuzusu Kaç Yaşa Kadar?

Projeden 1-5 yaş aralığında çocuğu olan bireyler yararlanabiliyorlar. Yani çocuğun 5 yaşını doldurup, 6 yaşına girmesiyle birlikte aynı çocuk için süt sevkiyatı yapılmıyor. Lakin aileler, diğer 1-5 yaş aralığındaki çocukları için süt almaya sürdürmektelar.

Süt Kuzusu Neden Gelmiyor 2021?

Koronavirüs sürecinde birtakım aksaklıklar yüzünden ailelere sütleri birkaç gün geç dağıtılabiliyor.

Lakin İzmir Büyükşehir Belediyesi, 62 ekiple birlikte her gün sevkiyat yapmayı büyük bir gayret ile sürdürüyor.

İzmir Süt Kuzusu Dağıtım Günleri 2021

2021 senesinde da her gün muhtaç ailelere belediye personelleri, süt dağıtıyor.

Dağıtımlar; her gün farklı ailelere yapılmakla birlikte her aileye aylık 8 litre süt dağıtılıyor.

Yani aynı aileye ayda bir sefer sevkiyat yapılıyor.

Süt Kuzusu projesi kapsamı içinde ihtiyaç sahibi ailelere her bir çocuk için aylık 8 litre süt dağıtılıyor. Yapılan sevkiyat ise ailenin adresini değiştirmesi sonrasında kesintiye uğruyor.

Bundan dolayı de aylık 8 litre süt almak isteyen ailelerin Nüfus Müdürlüğü’nde adres değişimi gerçekleştikten sonra Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nü aramaları ve adres değişikliğine dair Müdürlüğü’e bilgi vermeleri gerekiyor.

Ardından aileler; sütleri yeni adreslerinden teslim alabiliyorlar.

Teslim alacağı sütlerin değişik bir adrese gönderilmesini isteyenler; Süt Kuzusu Birimleri’ne bizzat giderek, sütlerin diğer adrese gönderilmesini de sağlayabiliyorlar.

Bu makalemizde Süt Kuzusu projesine dair araştırılan soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Süt Kuzusu projesinden yararlanıyorsanız veya yararlanmayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu