Başvurular

Suriyelilere Maaş Veriliyor Mu ?

Suriyelilere Maaş Veriliyor Mu ?, başvurular bölümümüzde Suriyelilere Maaş Veriliyor Mu ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Suriyelilere Maaş Veriliyor Mu ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Suriyelilere Maaş Veriliyor Mu ?

Suriyelilere maaş konusu son haftalarda gündemden düşmeyen maddelerden. Suriyelilere Maaş mı yoksa yardım mı veriliyor konusu çok tartışıldı. Öncelikle bu konuya açıklık getirmek gerekiyor. Yabancı yönelik sosyal uyum yardımının (SUY) yalnızca Suriyeli vatandaşlara verilmediğini hatırlatmakla başlayalım. “Suriyelilere ne kadar maaş alıyor ? ” konusu internette en fazla aratılan konu halini aldı. İsminden de anlaşıldığı gibi bu yardım yabancılara yönelik sosyal uyum yardımıdır yani bütün yabancı uyruklu vatandaşları kapsamaktadır ve bu bir yardımdır. Çünkü şartlara taşımayanlara verilmiyor ve şartların dışında çıkan bireylerin yardımları kesilmektedir.

Ülkemizdeki Suriyeli Sayısı

Bu ön girişten sonra Türkiye de ki yabancı uyruklu vatandaş sayısına bakalım. 2019 yılı itibariyle Türkiye de ikamet izni bulunan yabancı uyruklu sayısı 938.482 oldu. Geçen sene bu rakam 856.470 idi. Bu rakamın 104.444 kişisi Irak 99,643 kişisi ise Iraktan. Şimdi sosyal uyum yardımının ayrıntılarına bakalım.

Suriyelilere Maaş Yardımı (SUY) Nedir ?

Suriyeli Maaşı

Suriyelilere maaş ;Türkiye de mülteci kampları dışında yaşayan ve ülkeler arası koruma altında bulunan yabancı uyruklu vatandaşlara aylık olarak ödenen yardımdır. Bu yardım kamplarda kalan vatandaşlara ödenmemektedir. Toplum içine karışmış yabancı uyruklu bireylerin hayatlarını sürdürebilmesi için verilen bir yardımdır.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü aracılığıyla 26 Haziran 2019 tarihinde yapılan açıklamaya göre sosyal uyum yardımı alan kişi sayısı 1 milyon 696 bin 555 kişidir. Bu bireylere verilen yardım her ay 225 milyon 641 bin 815 liradır.

Suriyelilere Maaş Başvuruları Nereye Yapılmaktadır ?

Suriyelilere maaşbaşvuruları Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Başvurusu sırasında bireylerden göç idaresinin vermiş olduğu yeni kimlik kartları istenmektedir. Daha sonra SYDV aracılığıyla hane ziyaretleri yapılarak muhtaç oldukları tespit edilmesi durumunda yardımları başlatılmaktadır.

Suriyelilere Maaş Yardımı(SUY) Şartları Nelerdir ?

 • 60 yaş ve üzerinde olan ,hanesinde 18-59 yaşları aralığında başka kimse bulunmayan bireyler Suriyelilere maaş yardımından faydalanır
 • Tek başına yaşıyor olup hanede başka kimse bulunmayan 18-59 yaş içinde ki kadınlara
 • Dörtten fazla çocuğu olanlara
 • 18 yaş altı minimum bir çocuğu olan ve hanesinde 18-59 yaş içinde başka kimse bulunmayan yalnız bireylere
 • Hanede minimum %40 engelli kişi yada bireylerin bulduğu hanelere
 • Hanesinde ki nüfus kalabalık olup (anne-çocuk-baba-kardeş-yaşlı-engelli vs.) bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı fazla olanlara
 • verilmektedir.

Şimdi Kızılay’ın vermiş olduğu Suriyelilere maaş miktarına bakalım.

Suriyelilere Maaş Yardımı Ne Kadar ?

Suriyelilere Maaş

Suriyelilere maaş yardımından faydalanan bireylere ödenen miktar her ne kadar Avrupa birliği ülkeleri aracılığıyla karşılandığı söylense de Avrupa birliği ülkeleri bu verdikleri sözü tutmamış ,ödemeleri ya hiç yapmamış yada geciktirerek eksik yapmıştır. Tarih boyunca bütün milletlere kucak açan devletimiz buna karşın bu mağdur insanları yalnız bırakmamış ve ödemelerini düzenli yapmıştır.

Suriyelilere maaş yardımı yabancı uyruklu bireylerin Kızılay kartlarına aylık olarak yapılmaktadır. Yukardaki şartları sağlayan bireylerin hesaplarına aylık 133 TL ödeme yapılmaktadır.

Peki bu yabancı uyruklu vatandaşlar başka hangi yardımlardan yararlanabilmektedir ?

Yabancı uyruklu vatandaşlara yapılan yardımlar yalnızca Sosyal Uyum Maaşı değildir. Ayrıca T.C. Vatandaşlarının da faydalandığı bazı yardımlardan da yararlanmaya hakları bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını gözlemleyelim.

Sosyal Uyum Yardımı Dışında Şartlı Eğitim Ve Şartlı Sağlık Yardımı Da Var Mı?

Yabancı uyruklu olup ülkemizde ikamet eden bireylerde tıpkı T.C. vatandaşları gibi Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımlarından yararlanabilmektedir. ŞNT yardımı için vatandaşlarımızdan aranan şartlar bu ailelerden de aranmaktadır. Şartlı Sağlık Yardımlarında aranan kriterler için tıklayın. Tek farkı T.C. vatandaşı olma şartı bulunmamasıdır. Eğitim çağında ki çocuklarının devlet okuluna devam etmeleri ve bir ay içinde 4 günden fazla devamsızlık yapmamaları istenmektedir. Şartlı Sağlık Yardımında ise Okul çağına gelmemiş çocuklarını Sağlık ocaklarında sağlık takibini yapmaları aranmaktadır. Ödemeler T.C. Vatandaşları ile aynıdır.

Suriyelilere Maaş Yardımı Alanlar ŞNT Alabilir Mi?

Eğer ailenin 2 çocuğu varsa Suriyelilere maaş yardımı uygun görülmeyeceğinden ŞNT(Eğitim ve sağlık yardımı) alabilir. Lakin çocuk sayısı 2 yahut daha yüksek ise SUY yardımı da alabileceğinden tercih yapmak zorunda kalacaktır. Aile SUY yardımından faydalanacak yada ŞNT yardımından SUY yardımı alan ŞNT alamamaktadır.

Yakacak Yardımları

Yabancı uyruklu olup ülkemizde ikamet eden ailelerde T.C. vatandaşı olup olmadığını bakılmaksızın yakacak yardımlarından yararlanabilmektedir. T.C. Vatandaşlarında aranan şartlar bu ailelerde de aranmaktadır. T.C. vatandaşlarında kömür yardımı için aranan şartlar için tıklayın.

2022(Yaşlılık-Engelli) Aylıkları Alabilirler Mi ?

Yabancı uyruklu ailelerde 2022 aylıkları verilmesinde T.C. vatandaşlığı şartı aranır. Eğer şahıs T.C. vatandaşı değilse 2022(65 Yaş yaşlılık ve Engelli aylığı) aylığı alamamaktadır. T.C. vatandaşlarında aranan şartlar için tıklayın.

Yabancı Uyruklu Vatandaşlara Yapılan Yardımlar Da Dulluk Aylığı da Var Mı?

Yabancı Uyruklu Vatandaşlara Dulluk aylığı bağlanırken aranan kriterler T.C. vatandaşlarında aranan şartla aynıdır. Tek farkı Yabancı uyruklu ailenin T.C. vatandaşı olması şartı yoktur.

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar Da Vakıflardan Verilen Yardımlardan Faydalanabilir Mİ?

Evet. Vakıf mütevelli heyetinin uygun görmesi durumunda nakdi yardımlardan da faydalanabilirler. Bunun için Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına dilekçe ile başvurmalıdırlar. Yada Vakıf Mütevelli heyetinin tespit ettiği zamanlarda o ilçede yaşayan bütün yabancı uyruklu vatandaşlara aynı anda sistem üzerinden nakdi yardım yazılmaktadır.

SUY Yardımının Feshedilmesi

Suriyelilere maaş Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarında ki diğer yardımlar gibi bu yardımında belli kriterleri olup şartlara uyulmaması durumunda yardımlar feshedilebilmektedir. Şimdi SUY yardımının feshedilme yani kesilmemesine neden olan durumlara bakalım.

Yabancılara yönelik sosyal uyum yardımlarının kesilmesine neden olan durumlar ise şunlardan oluşmaktadır.

 • Hanedeki bireylerin yardımları istememesi yani ret etmesi
 • Muhtaç olmadıklarının Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla tespit edilmesi
 • Yardımı alan bireylerin adres değişikliği yapması ve bu durumu SYDV’lere bildirmemesi.
 • Vakıf mütevelli heyetinin yardımı uygun görmemesi

durumunda sosyal uyum yardımları kesilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu