Sağlık

Sudafed Şurup Ne İşe Yarar

Sudafed Şurup Ne İşe Yarar, sağlık bölümümüzde Sudafed Şurup Ne İşe Yarar ile alakalı bilgi aktaracağız.. Sudafed Şurup Ne İşe Yarar ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Sudafed Şurup Ne İşe Yarar

Sudafed şurup ne işe yarar sorusu sürekli olarak arama motorunda aratılmaktadır. İlacın etken maddesi olan psödoefedrin hidroklorür 30 mg’dır. Sudafed şurup burun ne sinüslerde yani burun boşluklarında mukozanın şişkinliğini azaltması ile üst solunum yollarını açmaktadır. Sudafed grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle gibi alerjik olmayan durumlarda kullanılmaktadır.  Sürekli nezle, vazomotor nezle yani enfeksiyon yahut alerji olmaksızın burunda oluşmakta olan tıkanma, burun sinüs iltihabı gibi üst solunum yolu hastalığında burnu açma görevini üstlenmiştir. Burun akıntısını durdurma sureti ile hastalık belirtilerini iyileştirmektedir. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar, yetişkinler ve gençler için kullanılmaktadır. SUDAFED, sistemik burun tıkanıklıkları adı verilen bir ilaç grubunun üyesidir. Şarj edildi 150 ml’lik cam şişelerde de mevcuttur. Sudafed, balgam ve göğüs öksürüğü ile birlikte üst solunum yolu hastalık belirtilerinin giderilmesini sağlamaktadır. Burnu açarak burun akıntısını durdurur ve balgamı dışarı atarak hastalar üzerindeki yükü azaltın.

Her ilaçta bi hayli merak konusu olduği gibi sudafed şurup kullanımı da araştırma konusu olmuştur. Uzman hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ederse o biçimde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi boyunca lütfen uzman hekiminizin direktiflerine uyunuz. İlacınızı kullanım öncesi hafifçe çalkalamanız gerekmektedir. Doğru bir biçimde aldığınızdan emin olmak için ölçekli kaşık ile birlikte almalısınız. Yemek kaşığı kullanmamalısınız. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz günde 3 yahut 4 kez 1er ölçek ile kullanılmaktadır.

Sudafed şurup yan etkileri için karın ağrısı, kurdeşen, yüzde dudaklarda dilde ve boğazda şişlik, nefes almada kuvvetlik çekildiği söylenilmektedir. Eğer aksi bir durumda derhal bu durumu doktorunuza söylemelisiniz. Mide bulantısı, ağız kuruluğu, sersemlik, sinirlilik, uykusuzluk ve kusma gibi görülen etkiler yaygın görülen yan etkileridir.

Sudafed şurup ile ilgili bilinmesi gereken hususlar içinde bu ilaç için etken maddelerine karşı  herhangi bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız kesinlikle önerilmez. Aksi takdir de uzman hekiminize danışıp direktiflerine uymalısınız.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza yahut eczacınıza danışınız. Sudafed hamilelikte kullanımı sırasında kullanımına ilişkin bilgisi bulunmamaktadır. Bundan dolayı yalnızca uzman hekiminiz aracılığıyla kullanmanız gerektiğine karar verildiğinde kullanın. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, lütfen derhal doktorunuza yahut eczacınıza danışınız. Emzirme gibi durumlarda bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza yahut eczacınıza danışınız. Sudafed’in anne sütüne nüfuz ettiği bilinmektedir, bundan dolayı doktorunuz bunu kullanmalıdır. Gerekli görüldüğünde kullanın fakat makinelerin sürülmesi ve kullanılması, başınız dönüyorsa, alet yahut makine kullanmayın.

Muadil ilaçlar için genelde uzman hekim reçete etmiş olduğu ilaç bulunamadığı zaman yahut reçete edilen ilacın yan etkileri gözlemlendiği zaman kullanılmaktadır. Muadil ilaçların etken olduğu maddeler de aynı olabilir veya etken maddeleri farklı dahi olsa aynı hastalığın nasıl tedavi edileceği için de kullanılabilmektedir. Bu neden ile muadil ilaçların kullanımından her hangi bir sakınca söz konusu edilememektedir. Lakin muadil ilaçların içinde bulunan maddeler de değişiklik gösterileceği için muadil ilaçlar yan etkileri için de değişiklik göstermektedir. Bu nedenten dolayı muadil ilaç kullanılmadan önce kesinlikle uzman hekime danışılması gerekmektedir. Pek çok ilacın muadili bulunabilmektedir. Sudafed Şurup muadili ilaçlar ise şu biçimde bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu