Başvurular

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvurusu Yapma

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvurusu Yapma, başvurular bölümümüzde Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvurusu Yapma ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvurusu Yapma ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvurusu Yapma

İçerik gizle
1Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Alma Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

1.11-Adresinizin Doğru Olduğundan Emin Olun
1.22-Telefon Numaranızı Güncel Tutun
1.33- Evinize Gelen Görevlinin Sorularına Doğru Cevap Verin
2Nakdi Para Yardımı Kaç Ayda Bir Alınır ?
3Vakıf Yardım Parası Sorgulama

3.1a) e devlet
3.2b) Alo 144

Sosyal yardımlaşma para yardımı talebinde bulunacak vatandaşların kapısını çaldığı ilk yerlerden biridir. Lakin vatandaşlar sosyal yardım parası almak için nasıl bir yol izlemesi gerektiğini çoğu zaman bilmez.

İşte tamda bu noktada biz devreye giriyoruz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı para yardımı yaptığı zamanlarda neler yapmanız gerekiyor, nelere dikkat etmeniz gerekiyor sıra sıra söz edeceğiz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Alma Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

1-Adresinizin Doğru Olduğundan Emin Olun 

Sosyal yardımlaşmadan para yardımı alabilmek için ilk kez temel şartları yerine getirmeniz gerekir. Bunlardan biri ikamet adresinizin doğruluğu. Çeşitli nedenlerden dolayı eğer adres değiştirmişseniz mutlaka ilk kez nüfus dairesinden adresinizi düzeltip sonra da sosyal yardımlaşma vakıflarını haberdar etmelisiniz. Aksi takdir de sosyal yardımlaşma vakfı personelleri o adreste ikamet etmediğinizi tespit ederse dosyanızda ki bütün yardımları iptal edecektir. Siz başvuru yaptığım sosyal yardımlaşma para yardımı ne zaman hesabıma yatacak diye beklerken yardımlarınızın hepsi iptal edilebilir.

2-Telefon Numaranızı Güncel Tutun

Sosyal yardımlaşma vakfı para yardımı yapacağı bireylerin evlerini ziyaret ederek muhtaç olup olmadığını tespit etmek adına evinizi ziyaret edecektir. Bu ziyaretler öncesi yada bazı özel durumlardan dolayı vakıf aracılığıyla aranabilirsiniz. Misal verilecek olursa şuan ülkemizde adres güncellemeleri yapılıyor ve birden çok vatandaşın adresi değişti. Vakıf personelleri evinizi ziyaret etmeden önce adresinizi teyit etmek adına sizi arayabilir. Eğer size ulaşamazsa ve mevcut adresinizi de yanlış olduğundan dolayı hane ziyaretinizi gerçekleştiremeyebilir ve bu yüzden yeşil kart yardım parası başvurunuzda ret edilebilir.

3- Evinize Gelen Görevlinin Sorularına Doğru Cevap Verin

Sosyal yardımlaşma para yardımı 2020 senesinde epeyce arttı. Sosyal yardımlaşma vakıfları çeşitli yardım başlıkları altından nakdi yardımlar dağıtmaktadır. Bundan dolayı vakıflara başvuru epeyce arttı. Yardım almak isteyen bazı bireyler evlerine incelemeye gelen ekiplere yanlış beyanlarla kandırmaya çalışmaktadır. Bizce böyle bir şeye yeltenmeyin. Çünkü vakıf görevlisi banka hesapları ve gizli ziynet eşyalarınız hariç üstünüzü kayıtlı her şeyi bilmektedir. Yanlış beyanlarınız başvurunuzun iptal edilmesine hatta varsa yardımlarınızın kesilmesine sebep olabilir.

Siz yukarıda ki işlemleri yaptıktan bekleyeceksiniz. Vakıf mütevelli heyeti yardım başvurunuzu değerlendirecek ve bir karara varacaktır.

Yukarı da siz değerli okurlarımıza sosyal yardımlaşma para yardımı başvurunuzu yapmanızdan vakıf mütevelli heyetinin yardım yapılıp yerine getirilmemesi kararına kadar yapmanız gerekeni anlattık.

Şimdi gelelim sonuca. Vakıf mütevelli heyeti başvurunuzu olumlu değerlendirip para yardımı yaptıysa ne mutlu. Ama sosyal yardım parası başvurunuz ret edilirse yapabileceğiniz bir kaç adım daha var.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki vakıflar yardım başvurularını ince eleyip sık dokuyor. Yani yardımınızı ret etmişse mutlaka bir sebebi mevcuttur. Ama siz yine de bu kararın doğru olduğuna inanmıyorsanız şimdi anlatacağım yolları deneyebilirsiniz.

1- Dilekçe

Eğer vakıf yardım parası için dilekçe ile başvurmayıp yalnızca sözlü olarak başvurduysanız ve ekipler de evinize gelmediyse dilekçe yazarak evinize gelinmesini ve yardım verilmesini talep edebilirsiniz.

2-Açık Kapı

Sosyal yardımlaşma yardım parası başvurunuzu ret ettiyse başvurabileceğiniz 2. yol ise Açık Kapıdır. Açık Kapılar Valilikler adı altında vatandaşların her türlü yardım ve isteklerini dinlemek üzere kurulmuş birimlerdir. İster internet üzerinden isterse bizzat giderek başvuru uygulayabilirsiniz. İnternet üzerinden açık kapı başvurusu yapmak için burayı tıklayabilirsiniz.

3-Cimer

Fon yardım parası başvurunuzu ret ettiyse, kaymakamlıktan yardım parası alamadıysanız ve sosyal hizmetler yardım parası almayı hak ettiğinizi düşündüğünüz halde yardım alamadığınızı kafanızı yoruyorsanız başvuru olarak elinizde son bir koz kaldı demektir. O da CİMER. Yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi.

Bütün yolları denediniz ve haklı olduğunuz anlaşıldı ve hesabınıza para yattı diyelim. Bu durumda aklınıza bir iki soru takılmaması hemen hemen imkansız. Bu sorular şunlar olacak:

Nakdi Para Yardımı Kaç Ayda Bir Alınır ?

Nakdi para yardım kaç ayda bir alınır sorusu aslında kendi içinde bile çelişkiler içinde yer alıyor. Çünkü isminden de anlaşılacağı gibi bir yardımdır maaş değil. Dolayısıyla verilecek olan bu yeşil kart yardım parasının süresi ve miktarı yine sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla gereksiniminiza ve vakıfların kaynaklarına göre belirlenecektir.

Vakıf Yardım Parası Sorgulama

Vakıf yardım parası sorgulama işlemleri için aslında başvurabileceğiniz bir iki yöntem bulunmaktadır.

a) e devlet

Yeşil kart yardım parası sorgulama işlemleri için kullanabileceğiniz pratik bir yöntem. Buraya tıklayarak alakalı ekrana varabilirsiniz.

b) Alo 144

Sosyal hizmetler yardım parası başvurusu yapan bireylerinde kullanabileceği bu hat üzerinden sosyal yardımlaşma eğitim parası sorgulama işlemlerini , aylık yardım parası başvurularınızı ve sosyal yardım öğrenci parası başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

Yukarı da ki sorgulama metotları ile aile sosyal yardım paraları ne zaman yatacak öğrenebilirsiniz.

Yeşil kartlılara para yardımı olarak neler veriliyor adlı yazımızı mutlaka buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ediyoruz.

Aklınıza takılan soruları mutlaka yorum bölümünde bizimle paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu