Başvurular

SOSYAL YARDIMLAR NASIL ALINIR?

SOSYAL YARDIMLAR NASIL ALINIR?, başvurular bölümümüzde SOSYAL YARDIMLAR NASIL ALINIR? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. SOSYAL YARDIMLAR NASIL ALINIR? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

SOSYAL YARDIMLAR NASIL ALINIR?

Herkese merhaba kıymetli okurlar. Bu videomuzun ve yazımızın konusu devlet aracılığıyla sağlanan yardımlara genel bir bakış. Sosyal yardımlar nasıl alınır? Yani devletimiz aracılığıyla dar gelirli vatandaşlarımıza hangi yardımlar veriliyor? Hangi destekler var? Hangi teşvikler var? Bunlara genelde birlikte inceleyeceğiz bu videomuz bi hayli kapsamlı bir video. Çünkü devlet aracılığıyla sağlanan bütün sosyal teşvikler ve yardımlarla alakalı genel bir video yapmak istedim.

Birçok arkadaşımız Soruyor işte benim maddi durumum iyi değil biz devletten yardım alamaz mıyız? Hangi şartlarda bu yardımlar veriliyor? Bu tarz sorular geliyor sürekli olarak. Ben de bunun üzerine genel anlamda bütün yardımlarla alakalı bir video ve yazı hazırlamak istedim.

Sizlerde bu videoyu baştan sonuna kadar izleyiniz ve yazımızı okuyunuz. Sizin için uygun olan yardım nedir?hangilerine başvurabilirsiniz? Sizler de buradaki yardımlardan sizin için uygun olana başvurarak alabilirsiniz.

Sosyal yardımlar nasıl alınır? İlçenizdeki Vakfa mutlaka başvurunuz…

Değerli okurlarım, bu yardımları herkes alacak diye bir şey yok. Gerekli şartları taşıyanlar ve başlıca yardımlara uygun olanlar bu yardımları alabilmektedir. Burada bir biçimde yardımları anlattıktan sonra bir de şartlarından bahsediyorum. Siz de kendiniz için uygun olanı belirleyip başvuru uygulayabilirsiniz.

Hangi Sosyal Yardımlar Var ?

Sosyal yardımlar nasıl alınır? Şimdi hangi haklarımız var? Hangi haklardan faydalanabiliriz birlikte bakalım. Bahsettiğimiz yardımlar  Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmet Bakanlığı aracılığıyla verilen yardımlardır. Buraya bağlı olan Sosyal Hizmet Merkezleri ve Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarının vatandaşlarımıza sonmuş olduğu hizmetlerdir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyemizin vermiş olduğu yardımlar bu yardımların dışındadır. Bu kurumlarında vermiş olduğu yardımlar var tabi ki fakat ben burada Sosyal Hizmet Merkezi ve ağırlıklı olarak daha çok Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın vermiş olduğu yardımlardan bahsettim.

Yardımların ilk kategorisi genel sosyal yardımlardır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığıyla verilmektedir. Bunlardan ilki gıda yardımıdır. ikincisi barınma yardımı üçüncüsü ise yakacak yardımıdır. Bu üç yardımı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı yapmaktadır.

Sosyal yardımlar nasıl alınır? Kadınlara ve çocuklara yönelik birden çok yardım bulunmaktadır.

Sosyal Yardım Başvuruları

Bütün mal varlığınız ve gelirlerinizin toplamı hanede oturan kişi sayısına bölündüğünde eğer kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birindminimum ise sizde bu yardımlardan faydalanabilirsiniz. Bu durumda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından birden çok alanda yardım yapılmaktadır. Gıda yardımında ise gıda kolileri dağıtılmakta yahut nakit destek verilerek gıda almanız sağlanmaktadır. Bunun dışında barınma yardımı ise; ev yapamayacak durumdaysanız bu yardım verilir.

Bilhassa kırsal kesimlerde evi olmayan ve evini yapamayacak durumda olan vatandaşlarımıza barınma yardımı adı altında bir yardım yapılmaktadır. Buna da başvuru uygulayabilirsiniz. Yakacak yardımı ise vakıflar aracılığıyla verilen kömür yardımıdır. Kış aylarında kömür kullanan vatandaşlarımıza vakıf aracılığıyla verilen bir yardımdır. Bu üç yardımında temel koşulu mal varlığınızın ve gelirinizin yüksek olmaması muhtaçlık sınırını aşmamanızdır.

Çocuk Yardımları

Çocuklara verilen yardımlara gelecek olursak kıymetli okurlar bunları da şöyle sıralayabiliriz:  Bunlardan ilki vakıflar aracılığıyla verilen şartlı eğitim yardımıdır. Aynı zamanda Sosyal Hizmet Merkezleri aracılığıyla da okuyan öğrencilere  destek olmak için sosyal ekonomik destek yani SED yardımı verilmektedir. sizin de çocuklarınız okuyorsa 2 ayda bir verilen Şartlı eğitim yardımı için vakıflara, SED yardım için de sosyal hizmet merkezine başvuru uygulayabilirsiniz.

Sosyal yardımlar nasıl alınır? Dul bayanlarımıza yönelik yardımlar da mevcuttur.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla eşi vefat eden dul bayanlara dulluk maaşı bağlanabildiği gibi bunun yanı sıra öksüz çocuklara annesi veya babası vefat etmiş veya ikisi birlikte vefat etmiş çocuklara da öksüz yetim maaşı bağlanmaktadır. Bir diğer yardımımız arkadaşlar, muhtaç asker ailesi yardımıdır. Bu yardım da dar gelirli ailelerin çocukları askere gittiği zaman ailelerine tanınan bir maaş çeşididir. Bu bunun yanı sıra bu maaşı alan bireyler asker çocuğu maaşıda verilmektedir. Asker evli ise çocukları için de  böyle bir katkıda bulunulmaktadır.

Kadınlara Yönelik Yardımlar

Bunun dışında kadınlara çocuklara sağlanan başka bir çok yardım mevcuttur. Bunlardan ilk başta da bahset eğitim yardımı vakıflar aracılığıyla veriliyor. Aynı zamanda vakıflar aracılığıyla verilen şartlı sağlık yardımı var. Bu da sıfır yaştan okul okul çağına kadar ki çocuklara 2 ayda bir verilen maddi destektir.

Bunun dışında arkadaşlar gebe olan vatandaşlarımıza yönelik gebelik yardımı verilebilmektedir. Ayrıca doğum yapan vatandaşlarımıza da Sosyal Hizmet Merkezi aracılığıyla doğum yardımı yapılmaktadır. İlk çocuğa 300 ikinci çocuğa 400 ve üçüncü çocuğa da 600 lira verilmektedir. Doğum yaptıktan sonra ikiz çocuğunuz olduysa Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek çoklu doğum yardımı alma şansınız da bulunmaktadır. Bu durumda Hem doğum yaptığınızda sosyal hizmet merkezinden doğum parası alırsınız. Hem de vakıflardan ikiz doğum yaptığınız için çoklu doğum yardımı alabilme şansınız mevcuttur.

Sosyal yardımlar nasıl alınır? Aile ve topluma yönelik birden çok destek bulunmaktadır.

Yaşlılar, Şehit Ve Gazilere Verilen Yardımlar

Bakanlığımız aracılığıyla yaşlılara şehit yakınlarına ve gazilere yardım yapılmaktadır. Yaşlı maaşını yine Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı vermektedir. Gazilerimize ve yönelik yardımları ise bir çok kurum sağlamaktadır. Bunları da başvurunuzu uygulayabilirsiniz. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’na bağlı kurumlar bu yardımları yapmaktadır.

Sağlık yardımlarına bakacak olursak yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı genel sağlık sigortası yaptırma şansınız mevcuttur. Genel sağlık sigortasında : Şu anda çalışmayan herhangi bir işi olmayan sigortası bağkuru yahut emeklisi olmayan vatandaşlarımızın hastanelerden yararlanma şansı mevcuttur. Eğer genel sağlık sigortasına başvuru yaparsanız mal varlığı ve geliriniz de yoksa yahut  yeterli değilse devlet aracılığıyla primleriniz ödenir ve yeşil kart sistemi ile sigortalı olursunuz. Bu durumda hastanelerden ücretsiz yararlanırsınız.  Burada tabii özel hastaneler hariçtir. Devlet hastanelerinden yaralanma şansını bulunmaktadır. Aylık 100 tl gibi bir ücret karşılığında özel hastanelerden de yararlanma şansınız mevcuttur. Sigortasız vatandaşlarımıza bu yardım çeşidini öneriyorum.

Aile toplumun temel taşıdır. Peki aileler sosyal yardımları nasıl alabilir? Sosyal yardımlar nasıl alınır?

Değerli okurlarım şimdi konuyu kısaca toparlayacak olursak durum şöyle :

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla verilen bir çok yardım bulunmaktadır. Bu yardımlar: Sağlık yardımları, eğitim yardımları, barınma yardım gıda yardımları yaşlılara yönelik yardımlar engellilere yönelik yangınlar olarak çeşitli gruplarda ayrılıyor. Sizde kanalımızı göz atarsanız bütün yardımlarla alakalı videolarınız var. Size uygun olan videoyu seçerek izleyebilir ve bu yardımlardan ne biçimde yararlanacağınızı öğrenebilirsiniz Misal verilecek olursa yaşlı maaşı dedik. Yaşlı maaşı nedir? Nasıl alınır? Ne kadar ödemesi yapılıyor sitemizde hem metin halinde hem de videolu haliyle bulmanız olabilecek. Asker maaşı aynı biçimde, gıda yardımı aynı biçimde, çocuklara sağlanan yardımlar aynı biçimde. Ben burada genel anlamda bir özet çıkardım. Hangi yardımlar olduğunu anlattım. Sizler de videoları izleyerek sizin için uygun olan, alabileceğiniz videoları izleyerek başvurusu yapabilir ve bu haklardan faydalanabilirsiniz.

Sosyal yardımlar nasıl alınır? Bu sorumuza detaylı bir yanıt bulduğumuzu düşünüyorum.
Değerli okurlarım, görmüş olduğunuz gibi vatandaş olarak bir çok hakkınız bulunmaktadır. Yeter ki biz bunların nereden verildiğini nasıl alınacağını bilelim. Biz de bu sitemizi ve youtube kanalımızı açarken amacımız buydu.  Vatandaşlarımıza yardımcı olabilmek için kanalımızı ve sitemizi kurduk. Dolayısıyla Siz de videolarımızı beğeniyorsanız lütfen kanala abone olun ve videoları beğenin. Böylelikle bütün devlet yardımlarından ve teşviklerinden ilk sizin haberiniz olacak ve avantajlı duruma gelmiş olacaksınız. Beni izlediğiniz ve yazımı okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim.

Değerli okurlarım diğer sosyal yardımlarla alakalı videolarımıza ulaşmak için kanalımıza inceleyebilirsiniz. Kanala gitmek için burayı tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu