Sağlık

SMA İlaçları Neden Pahalı?

SMA İlaçları Neden Pahalı?, sağlık bölümümüzde SMA İlaçları Neden Pahalı? ile alakalı bilgi aktaracağız.. SMA İlaçları Neden Pahalı? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

SMA İlaçları Neden Pahalı?

SMA ilaçları nedfiyatı yüksek? İnsan vücudundaki bir çok kası tutarak hareket kabiliyetini kısıtlayan Spinal Musküler Atrofi (SMA), bireylerin yaşam değerini bi hayli düşürmektedir. Hareket hücreleri olarak adlandırılan motor nöronlardan kaynaklanan bu hastalık genelde batı ülkelerinde görülmektedir. Ağırlıklı olarak bebeklerin ölümüne neden olan bu hastalık çok az rastlanan bir problemdir. Omurilikte bulunan hareket etme mekanizmasını etkileyen SMA hastalığı vücuttaki kasların sinir hücrelerinden gelen mesajları alamamasına neden olmaktadır. Hareket kabiliyetini sıfıra kadar düşürebilen bu rahatsızlığın nasıl tedavi edileceği ise ilaç ile olabilecek olmaktadır.

Zolgensma adlı ilaçta sayı olarak bi hayli fazla virüs bulunmaktadır. Bu virüsler zararsız olmasıyla birlikte SMA hastalarında eksik bulunan bir DNA tipinin yüklenmesiyle hastalara tedavi amacı güder. Değiştirilmiş gen olarak da adlandırılan bu yöntem aracılığıyla eksik olan DNA hücrelerinin ilacın içinde bulunan virüsler aracılığıyla hastanın vücuduna aktarılır. U.S. Food and Drug Administration (FDA) aracılığıyla faydaları ve etkileri onaylanmış olan ilaç 2 yaşından ufak olan her türlü bebek için tescillenmiştir.

SMA nasıl tedavi edileceği için onaylanmış ve etkileri belirgin bir biçimde görülebilen yalnızca 3 farklı ilâç bulunmaktadır. Bu ilaçların dışındaki bir tedavi yöntemi ise sonuç göstermemektedir. Ülkemizde bu ilaçların maddi boyutunu karşılayabilmek adına birden fazla ailenin gücünün yetersiz olması ışığında aileler yurtdışına yerleşerek ilacı oradan elde etme yöntemini seçmektedirler. İlaç nasıl tedavi edileceği ile çözüm yolu aranan bu hastalık uzun süren laboratuvar çalışmaları ve temin edilme şansının kısıtlı olması sebebiyle pahalı bir ilaçtır. Dünyanın fiyatı yüksek ilacı olmasıyla dikkat çeken Zolgensma yurtdışında satılmaktadır. Yurt içinde satılan ilaçların bir kısmı devlet aracılığıyla karşılanırken bir kısmı da geri ödemeli olarak verilmektedir.

Yurtdışı menşei olan ilaçların ülkeye girişi, vergiler gibi seçeneklerden dolayı bi hayli fiyatlı olan ilaçlar şunlardan oluşmaktadır: Spinzara, Zolgensma ve Risdiplam.

Spinzara: Biogen adlı ilaç şifrketi aracılığıyla piyasaya sürülen bu ilaç SMA nasıl tedavi edileceği için görülmektedirılan ilk tedavi olmuştur. Omurilik sıvısına enjekte edilerek uygulanmaktadır. 2020 senesinde yapılan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası gereğince oluşturulmuş olan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre Spinzara’nın fiyatı 73 bin avro olarak belirlendi.

Zolgensma: 2019 senesinde piyasaya sürülmüş olan bu ilaç fiyatı ile dünyanın fiyatı yüksek ilacı olma unvanına sahip olmuştur. Ülkemizde bulunmayan ilaç şu an için yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da uygulanmaktadır. Oldukça etkili bir ilaç olmasına karşın fiyatı ile göz korkutan ve bir çok aileyi mağdur bırakan Zolgensma’nın piyasa değeri 2 milyon dolar civarındadır. İçerisinde bulunan zararsız virüsler aracılığıyla hastada eksik olan DNA tipini hasta bedenine aktarmaktadır.

Risdiplam: 2020 senesinin hemen başında Roche ilaç şifrketi aracılığıyla piyasaya sürülen Risdiplam, evde alınabilecek ilk ilaç özelliği taşımaktadır. Her gün şurup olarak tüketilmesi gerekmektedir. Kesin çözüm olarak sunulmasının sakıncalı olduğu bu ilaç tedavi gören ailelerin de tedavi sürecini olumsuz etkileyebilecek bir açıklama bulunacağından dolayı kesin çözüm olarak adlandırılamamaktadır.

1 Aralık 2020 tarihinde yayına giren karar ile SMA ilaçlarının tüm tipleri için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla yapılan açıklama ile taraflarından karşılanacağı altı çizildi. Geri ödemeli olarak karşılanan sma ilaçları hasta yahut hasta yakınları aracılığıyla rahatlıkla temin edilebilmektedir. Yerli ilaç sanayiinin bi hayli önemli olduğu da belirtilerek daha etkili çözümler aranacağının da sözü verildi. Spinzara ilacı SMA hastası bireylere herhangi bir ödeme yapmadan uygulanmaktadır.

Diğer bir çok hastalığa göre bi hayli ender rastlanan bu hastalık çocukları etkilemeye sürdürmektedir. Birçok bebeğin ölüm nedenleri içinde gösterilen hastalık zorlu bir zaman olmakla birlikte ilaç nasıl tedavi edileceğinin de bi hayli pahalı olduğu bilinmektedir. Birçok yurtdışı menşei taşıyan ilaçlar yüksek fiyat aralıkları ile umut bekleyen hastaları ve hasta yakınlarını zorlamaktadır. Yurtdışındaki fiyat aralıkları ile 2 milyon dolar civarında olan ilaç zor durumda bırakıyor.

Yapılan araştırmalara göre 6 bin ile 10 bin doğum içinde bir görülen SMA hastalığı ender olmasıyla göze çarpmaktadır. Doğum oranlarının yüksek olduğu ülkelerde daha fazla görülmektedir. Ülkemizde ise hemen hemen olarak 3 bin bebeğin bu hastalıkla mücadele ettiği bilinmektedir. Önümüzdeki senelerde yüksek teknoloji sma ilaçları beklenmektedir.

Kaynak: Wikipedia / mda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu