Başvurular

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır ?, başvurular bölümümüzde Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Siyasi parti kullanıcı hesabı sorgulama yapmayı öğrenmeden önce siyasi parti kullanıcı hesabı nasıl yapılır ona bakalım. Siyasi partilere kayıt olmak isteyen vatandaşlar ilk kez siyasi parti kullanıcı hesabı için gerekli belgeler neler ise onları eksiksiz bir biçimde doldurması gerekmektedir. Bu belgeler siz değerli okurlarımıza parti ilçe başkanlıklarında verilmektedir. Siyasi parti kullanıcı hesabı yapma aslında basit diyebiliriz. Siyasi parti kullanıcı hesabı şartlarını taşıyan herkes parti üyesi olabilmektedir.

Bazı durumlarda siyasi parti üyesi olup olmadığımızı unutabilir yada üye olmadığımızdan emin olmak için siyasi parti kullanıcı hesabı sorgulama işlemi yapma gereği dikazz. Bilhassa de siyasi parti kullanıcı hesabı sorgulama POMEM öğrencilerinin çok fazla yaptığı işlemlerden. Sadece POMEM öğrenci adaylarımı. Tabi ki hayır. Memurun siyasi parti kullanıcı hesabı iptali de son derece önem arz etmektedir.

Bu tip durumlarda siyasi parti kullanıcı hesabı iptali önem kazanmaktadır. İşte bu durumlarla karşılaşmamak ve izinsiz siyasi parti kullanıcı hesabı cezası nedir bilmeyenlerin sizleri sizden habersiz bir partiye üye yapıp yapmadığından emin olmak için bazı sorgulama araçları kullanılmaktadır.

Bunlar e devlet sistemi ve T.C. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın web sitesi aracılığı ile yapılabilmektedir.  Şimdi gelin bu maddelere yakında zamandan bakalım.

E-DEVLET İLE SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİ SORGULAMA

E devlet aracılığıyla parti kullanıcı hesabı sorgulama işlemi yapacaksanız ilk kez e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir.  Eğer e devlet şifreniz yok ise PTT şubeleri aracılığıyla bir e devlet şifresi alabilirsiniz. Daha sonra e devlet sayfasında bulunan üyelik  sorgulama ekranına gelerek siyasi parti üyesi olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Eğer ben o sayfaya ulaşamam diyorsanız buraya tıklayarak da e devlet siyasi parti sorgulama ekranına varabilirsiniz.

Yine bu sayfa üzerinden varsa siyasi parti kullanıcı hesabı iptali işlemi de uygulayabilirsiniz. Buraya tıklayarak yine e devlet üzerinden siyasi parti kullanıcı hesabınizi iptal edebilirsiniz. Bu hususta çok fazla gelen sorulardan bir tanesi de siyasi parti kullanıcı hesabı kaç günde silinir olduğu. Siyasi parti üyelikleri hemen hemen bir ay içinde tamamen silindiği bilinmektedir.

T.C. CUMHURİYET  BAŞSAVCILIĞI İLE SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİ SORGULAMA

 UYAP bilgi sistemi üzerinden de siyasi parti kullanıcı hesabınizin durumunu sorgulayabilirsiniz. Yargıtay siyasi parti kullanıcı hesabı sorgulama ekranına buradan varabilirsiniz.

Peki siyasi partiye nasıl üye bulunacağımızı ve nasıl üyelikten çıkacağımızı öğrendik. Peki siyasi parti kullanıcı hesabı şartları nelerdir ? Hadi gelin son kez da ona bakalım.

SİYASİ PARTİYE ÜYE OLMA ŞARTLARI

  • T.C. Vatandaşı olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Akıl sağlığı yerinde olmak
  • Başka bir siyasi partiye üye olmamak
  • Üye olmak istenen partinin başvuru formunu doldurmak
  • Devlete karşı propaganda yapmamış olmak
  • Partinin kapatılmamış olması gerekir.

Peki siyasi parti kullanıcı hesabı memurluğa engel mi ?  Evet engel. Çünkü 657’nin 7. maddesinde “Kamu çalışanları siyasi partiye üye olamazlar” hükmü bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu