Başvurular

Şivlilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şivlilik Başvuru Formu

Şivlilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şivlilik Başvuru Formu, kamu ve özel iş başvuruları bölümümüzde Şivlilik Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile ilgili detay vermek istedik.. Şivlilik Başvurusu Nasıl Yapılır ? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Şivlilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şivlilik Başvuru Formu

Şivlilik başvurusu nasıl yapılır, Şivlilik ne zaman 2021 ? Şivlilik çanta başvurusu , Konya büyükşehir belediyesi Şivlilik başvurusu ile ilgili detayları makalemizde bulacaksınız. Şivlilik osmanlı zamanından daha eskiye dayanan bir dini gelenektir.

Her yıl regaip kandilinden bir önceki gece başlamaktadır. Bizde bu makalemizde Şivlilik başvurusu nasıl yapılır, Şivlilik ne zaman, Konya büyükşehir belediyesi Şivlilik başvurusu kabul ediyor mu gibi sorularınıza yanıt aktaracağız.

Şivlilik Nedir ?

Şivlilik, Osmanlıdan öncesine dayanan dini bir gelenektir, geleneğe göre akşam namazı sonrasında çocuklar anne babalarıyla birlikte sokağa çıkar ve büyüklerin yakmış olduğu ateşin etrafında toplanır diyen ateşin üzerinden atlar dileyen ise izlemekle yetinir eğlence ve kutlamalar o gece boyunca devam eder. Çocuklar, Regaib Kandili günü ise sabah erkenden maniler okuyarak, kapı kapı dolaşıp şeker ve çikolata topluyor.

2021 Şivlilik ne zaman ?

Şivlilik regaip kandilinin sabahı yani 3 ayların başlangıç gününün sabahı çocukların evlerinden çıkarak sokak sokak, dükkan dükkan gezerek şeker ve çikolata topladığı geleneksel bir etkinlik ve bu etkinlik 2021 senesinde şubat ayına denk gelmiştir. Regaip Kandili, bu sene 18 Şubat Perşembe gününe denk gelmektedir. Şivlilik ise bir gün öncesi olan 17 Şubat Çarşamba akşamına denk geliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Şivlilik Başvurusu

Konya büyükşehir belediyesi Şivlilik etkinliği kapsamı içinde 20 bin çocuğa Şivlilik armağansi dağıtacağını dile getirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bu sene koronavirüs sebebiyle çocuklar “Şivlilik” toplamaya çıkamayacakları için , şivlilik çantası armağan edilerek neşelendireceklerini dile getirdi. Belediyenin açıklamasına göre Konya şivlilik başvurusu 10 Şubat Çarşamba 20.00’de “sivlilik.konya.bel.tr” adresinden yapılabilecek. Başvuru yapan ilk 20 bin çocuğa şivlilik çantası armağan edilecektir.

şivlilik çanta başvurusu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu