Başvurular

Silikozis Aylığı Nedir ?

Silikozis Aylığı Nedir ?, başvurular bölümümüzde Silikozis Aylığı Nedir ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Silikozis Aylığı Nedir ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Silikozis Aylığı Nedir ?

Silikozis Hastalığı Nedir ? Nasıl Oluşur ?

Silikozis aylığı nedir Silikozis maaşı kimler alabilir anlatmadan önce hastalığa neden olan şeyin ne olduğunu bakmak gerekir. Silika adıyla doğada mineral şeklinde bulunan bu madde kristal formundadır.

Bu maddeler delme, kesme ,kırma ve yontma gibi işlemler sonucu toz haline gelerek solunur bir hal alır. Bu mineral soluyan birinin ciğerlerine yapışır ve orada sinsi bir biçimde yaşamaya devam eder.

Silikozis hastalığına neden olan bu maddenin doğada en fazla bulunan formu quartzdir. Genel de kot kumlama. kot taşlama işinde çalışan işçilerde sık görülür. Bu hastalığın erken nasıl tedavi edileceği hemen hemen imkansız olup 20 yıla kadar arada bir hiç belirti göstermez.

Bu sinsi hastalık bu süre zarfından ya akciğerleri iflas ettirir yada yada akciğer kanserine neden olmaktadır. İşte bu hastalara yönelik olarak sosyal devlet olmanın gerekliliği ile devlet Silikozis hastalarına maaş bağlamaktadır. Silikozis nedir öğrendik. Şimdi gelin bu ayrıntılara bakalım.

Silikozis Aylığı İçin Nereye Başvurulur ?

Silikozis aylığı almak için Silikozis hastalığına sahip vatandaşlar ellerinde ki sağlık kurulu raporu ile Sosyal Güvenlik kurumuna başvuru yapması gerekmektedir.

Silikozis Aylığı Başvuruları

2021 Silikozis Aylığı Ne Kadar ?

Silikozis maaşı alabilmek için Silikozis hastalığı çeken hastanın minimum 15 oranında rapor alması gerekmektedir.

Silokozis hastalarına raporları miktarda ödeme yapılmaktadır. Şimdi de buna bakalım.

2021 itibariyle Rapor oranı:

%15 ile %34 arası hafif Silikozis olan vatandaşlara 1.317,23 TL ödeme yapılmaktadır.

%35 ile %54 içinde orta Silikozis olan vatandaşlara 1,505,41TL ödeme yapılmaktadır.

%55 ve üstü rapora sahip ağır Silikozis olan vatandaşlara ise 1,677,45 TL ödeme yapılmaktadır.

Ödemeler aylık olarak yapılmaktadır. İlk yatırılan maaş Ziraat Bankasına sonra ki ödemeler ise PTT subelerine yatırılmaktadır. Eğer bu Silikozis hastası vatandaş vefat ederse dul kalan eşine bu maaşın %50’si eğer çocuğu yoksa bu maaşın %75’i eşine maaş olarak bağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu