Başvurular

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır?, başvurular bölümümüzde Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır?

?

Silikozis Aylığı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? Ülkemizde genelde kot kumlama ve kot taşlama gibi meslek dallarında çalışan bireylerde görülen, tedavi edilmediği müddetçe ölümcül sonuçlar doğurabilen silikozis hastalığına yakalanan ve hastalığı yüzünden işinden ayrılmak zorunda kalanlara bağlanan aylığa silikozis aylığı ismi veriliyor.

Uzun yıllar boyunca hastada hiçbir belirti göstermeyen silikozis hastalığı; ileri evrede ise nefes darlığı, kuru öksürük gibi ciddi semptomlar gösteriyor.

İşçinin normal rutin yaşamına devam edebilmesine engel olan ve işçinin yaşam değerini ciddi anlamda azaltan silikozis hastalığı; ilerlediğinde birinin akciğer kanseri, verem ve kalp yetmezliği gibi ölümcül hastalıklara yakalanmasına da neden olabiliyor.

Bundan dolayı de kendisine silikozis teşhisi konulan hastaların düzenli bir biçimde doktora gitmeleri ve sağlık kontrollerini aksatmamaları gerekiyor.

Silikozis hastalarına destek olmak ve sağlık kontrollerini periyodik bir biçimde yaptırmalarını sağlamak adına devlet aracılığıyla bu hastalara bağlanan aylık maaşa ise silikozis aylığı ismi veriliyor.

Bu makalemizde kısaca silikozis maaşı kimlere verilir? Silikozis aylığına nasıl başvurulur? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Silikozis Hastalığı Nedir?

Kristal yapıda olan ve kuvars şeklindeki silika tozlarının bir süreliğine solunması sonrasında kişide baş gösteren ve ilerlediği takdirde akciğer kanseri, kalp yetmezliği gibi ölümcül hastalıklara neden olabilen meslek hastalığına silikozis hastalığı deniliyor.

Bilhassa silika tozlarına birinin uzun bir süre boyunca maruz kalması, maruziyetin yoğun olması, çalışan ortamın kapalı olması, çalışan ortamdaki havalandırma koşullarının yetersiz olması halinde işçilerin bu hastalığa yakalanma olasılığı artıyor.

Hastalık genelde tünel açma, kazma, delme vb. sektörlerde veya taş ocağı veya madenlerde çalışan işçilerde görülüyor.

Mücevher kesme ve işleme, kurşun kalem yapımı, seramik, porselen ve çini yapımı, kot taşlama, taşlanmış kot imalatı vb. mesleklerde çalışan bireyler de bu hastalığa yakalanabiliyorlar.

Silikozis hastalığı, birinin solunum sistemini bozarak, nefes darlığı, kuru öksürük, akciğer yetmezliği, akciğer kanseri gibi hastalıkları bununla birlikte getirebiliyorlar.

Hastalık, çoğunlukla 20-30 yıl gibi uzun yıllar sonrasında hastalık belirtilerini gösterse de maruziyetin yoğun olduğu durumlarda 3-5 yıl gibi kısa bir sürede de hasta, silikozise yakalanabiliyor.

Hastalığın halen kesin bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte kendisine silikozis teşhisi konulan hastaların bir an önce mesleklerinden ayrılmaları gerekiyor.

Hastaya gerekli görüldüğü hallerde oksijen nasıl tedavi edileceği veya akciğer nakli gibi tedaviler uygulanabiliyor.

Silikozis Aylığı Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla silikozis hastalarına bağlanan, hastaların daha iyi yaşam koşullarına sahip olmalarını sağlayan aylığa silikozis aylığı deniliyor.

Bu aylık; yalnızca hastalığa dair birtakım semptomları taşıyan ve doktor aracılığıyla kendisine silikozis teşhisi konulan bireylere bağlanıyor.

Şiddetli silikoz hastalarının bunun yanında orta veya hafif düzey hastalara da bu aylık bağlanıyor.

Silikozis Aylığı Nasıl Alınır?

Silikozis aylığı almak isteyen hastaların ilk kez tam teşekküllü bir devlet hastanesine gitmeleri, kendilerine doktor aracılığıyla silikozis teşhisi konulduktan sonra ise SGK’ya bizzat başvurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar; sosyal güvenlik kurumunun bunun yanında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ve burada başvuru formu doldurarak da bu aylığa başvurabiliyorlar.

Başvuru esnasında kişiden birtakım belgeler talep ediliyor. Bu belgeleri kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

  • TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması gereken ve birinin hastalık oranının da olduğu sağlık raporu

Hastalar; yukarıdaki iki belgeyle birlikte SGK’ya bizzat giderek, silikozis aylığına başvurabiliyorlar.

Sigortalı bir işte çalışan ve bu hastalığa yakalanan bireylere SGK aracılığıyla her ay düzenli bir biçimde ödeme yapılıyor. Silikozis hastaları, kendilerine silikosiz teşhisi konulduğunda işlerinden ayrılabiliyorlar.

SGK aracılığıyla hastalara bağlanan maaşla birlikte işsiz kalan bireylerin mağdur olmaları engellenmiş oluyor.

İşten ayrılan silikozis hastalarının hastalıklarının ilerlememesi noktasında mutlaka istiharat etmeleri, sağlıklı beslenmeleri, tütün ve alkol ürünleri gibi ürünler kullanmaktan kaçınmaları ve düzenli bir biçimde doktor kontrollerine gitmeleri gerekiyor.

Sigortası olmayan yani sigortası olmamasına rağmen kot taşlama, kot kumlama vb. riskli mesleklerde çalışan ve silikosiz hastalığına yakalan işçilerin ise kendilerine maaş bağlanabilmesi noktasında ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

2021 Silikozis Aylığı Ne Kadar?

Silikozis aylığı; her ay asgari ücrete göre güncellenerek, artış gösteriyor.

Kişiye bağlanan aylık; kişideki silikozis oranına göre de değişiyor.

Bu bağlamda;

  • Silikozis oranı, %15-%34 içinde olan hastalara aylık net 1160.50 TL,
  • Silikozis oranı, %35 ile %54 içinde olan hastalara aylık net 1326.30 TL,
  • Silikozis oranı %55 ve üzerinde olan hastalara ise aylık net 1477.87 TL

aylık bağlanıyor.

Silikozis Aylığı Başvuru Şartları

Doktor aracılığıyla kendisine silikozis teşhisi konulan bireyler; silikozis aylığına başvurabiliyorlar.

Hastaların başvuru esnasında silikozis oranının yazılı olarak altı çizildiği sağlık kurulu raporunu teslim etmeleri gerekiyor.

Sigortasız işçiler ise SGK yerine sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabiliyorlar.

Silikozis Aylığı Kimlere Verilir?

Daha önce de söz ettiğimiz gibi kendisine silikozis teşhisi konulan ve silikozis oranı minimum %15 olan hastalara silikozis aylığı bağlanıyor.

Sigortalı çalışanların bunun yanında sigortasız çalışanlar ve bu hastalığa yakalananlar da bu aylığa başvurabiliyorlar.

2021 Silikozis Aylığı Ne Zaman Yatar?

Başvurular, hemen hemen 1 ay içinde SGK aracılığıyla sonuca bağlanıyor.

Bazı zaman yoğunluk durumuna göre bu süre daha da uzun olabiliyor.

Silikozis aylığı başvurusu kabul gören bireylerin ilk maaşları, Ziraat Bankası hesaplarına yatırılıyor.

Sonraki aylarda ise maaşlar, PTT hesabına yatırılıyor.

Hastalar; herhangi bir PTT şubesine gidip, TC kimlik kartlarını göstermek yani ibraz etmek şartıyla aylıklarını çekebiliyorlar.

Hastanın vefat etmesi halinde aldığı maaşın %50’si hayatta kalan eşe bağlanıyor.

Hastanın çocuğunun olmaması durumunda ise maaşın %75 gibi büyük bir kısmı dul kalan eşe bağlanıyor.

2021 Silikozis Aylığı Sorgulama

Silikozis aylığına başvuran hastalar; başvurularının kabul edilip edilmediğini SGK resmi internet sitesi üzerinden sorgulayabiliyorlar.

E-devlet üzerinden de başvurunun son durumu takip edilebiliyor.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak adına https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Bu makalemizde silikozis hastalığına ve kimlere silikozis aylığı bağlandığına dair araştırılan soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu