Başvurular

SGK Şahıs Ödemeleri Hakkında Her Şey !

SGK Şahıs Ödemeleri Hakkında Her Şey !, başvurular bölümümüzde SGK Şahıs Ödemeleri Hakkında Her Şey ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. SGK Şahıs Ödemeleri Hakkında Her Şey ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

SGK Şahıs Ödemeleri Hakkında Her Şey !

SGK şahıs ödemeleri vatandaşların ile ilgili pek de bilgi sahibi olmadığı konulardan. Bundan dolayı devlet aracılığıyla hesaplarına yatırılan binlerce lira geri ödeme listesine giriyor ve vatandaşlar ödemeyi alamadan para devlete geri iade edilmektedir. Bizlerde bu mağduriyetlerin oluşmaması için siz değerli okurlarımız için bu konuyu araştırmaya koyulduk.

Devlette unutulan paralar nerdeyse milyonlarca lirayı bulmaktadır. Bu ödemelerin başında da rapor parası, doğum parası, süt parası, yol yardımı ve cenaze yardımı gelmektedir. Şahısların hesaplarına ödenen bu paralardan vatandaşın haberi olmayınca uzun süre bekleyen bu ödemeler devlete geri iade edilmektedir. Emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri dışında SGK aracılığıyla yapılan ödemeler T.C. Ziraat Bankası aracılığı ile her ayın 8 ile 14 içinde hesaplara aktarılmaktadır. Vatandaş eğer 14 gün içinde parayı çekmemesi durumunda ödeme tekrar Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilmektedir.

Peki bu iade sürecinin önüne geçmek için ne yapmalıyız ? Dilerseniz şimdi de biraz ayrıntılara bakalım.

SGK Şahıs Ödemeleri Nedir ?

Şahıs ödemeleri nedir sorusunun en net cevabı SGK aracılığıyla siz değerli okurlarımıza yapılan ödemelerdir diyebiliriz. Bu ödemeler çok çeşitli alanlarda olabilmektedir. Peki nedir bu ödemeler hemen bakalım.

4A Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim yardımları, 4B Nakdi Tazminat Eğitim Öğretim yardımları, Bağ-Kur emekli aylık ödemeleri, Bağ-Kur tütün ödemesi, Bloke koyulan emekli aylığı, Hareketsiz emekli maaş iadeleri, Emsan devir öncesinde emanet iadeleri, Gelire ret ve iadeler, Diş ödemeleri, İlaç ödemesi, Yol ve gündelik ödemesi, Tedavi sağlık iadeleridir.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Yoktur Yazısı Nasıl Alınır ?

SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

SGK şahıs ödemeleri sorgulama işlemleri yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna kadar gitmeniz gerekmemektedir.  E devlet üzerinden rahatlıkla bu işlemleri uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk kez bir e devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e devlet şifreniz yoksa PTT’ler aracılığı ile çok cüzi bir ücret karşılığında temin edebilirsiniz. E devlet şifrenizi aldıktan sonra şahıs ödemeleri e devlet sorgulama ekranına https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odeme-goruntuleme buradan varabilirsiniz. Buradan şahıs ödemeleri kullanıcı giriş ekranı bölümünden gerekli bilgileri doldurarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca şahıs ödemeleri medula sistemi için de https://medsahis.sgk.gov.tr/sahis/pages/login.jsp burayı tıklayabilirsiniz.

SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama İşlemi Nasıl Yapılır ?

SGK ödemeleri banka hesabı tanımlama işlemleri için SGK’ya bizzat gidebilir ve talep dilekçesi doldurabilir yada e devlet üzerinden işlemlerinizi halledebilirsiniz. Eğer benim vaktim kısıtlı SGK’ya gidemediğim için Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama olmuyor diyorsanız e devlet üzerinden de işlemlerinizi halledebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama linkine tıklayabilirsiniz.

Şahıs Ödemeleri Ne Zaman Yatar ?

Şahıs ödemeleri ne zaman yatar sualinin yanıtı alım yapacağınız ödemenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Misal verilecek olursa istirahat raporu parası ödemeleri 15 gün içinde yatarken sağlık harcamalarına ait ödemeler ise 3 ayı bulabilmektedir. Bu süre dolmadığında ise işlem sürdürmekte açıklaması görmeniz olabilecekdir. Peki şahıs ödemeleri nereden alınır ?

Şahıs ödemeleri PTT’ye yatması durumunda parayı ya PTT’den almanız gerekiyor yada 2 ay bilave edip paranın tekrar SGK’ya aktarılmasını bekledikten sonra banka hesap numarası tanıtarak paranızın banka hesabına aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili sormak istediklerinizi mutlaka yorum bölümünden bizlerle paylaşın. Düşünceleriniz bizler için çok önemli.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu