Sağlık

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler – Besinler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler – Besinler, sağlık bölümümüzde Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler – Besinler ile alakalı bilgi aktaracağız.. Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler – Besinler ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler – Besinler

Halk içinde şeker hastalığı olarak da anılan diyabet, kan şekeri düzeylerinin kontrolden çıktığı tehlikeli bir hastalıktır. Uzun vadede kalp hastalıkları ve böbrek hastalığı riskini yüksek miktarda arttıran diyabete karşı kan şekerini azaltan bitkiler ve doğal metotlarden faydalanabilirsiniz. Biz bu makalemizde şeker hastalığına iyi gelen bitkiler ile ilgili bilgi aktaracağız. Bu bitkilerin diyabete karşı etkili olduğu bilimsel araştırmalarla desteklidir. Bu bitkilere geçmeden önce biraz diyabet ile alakalı bilgi verelim.

Mısır püskülü kan şekerini düşürme hususunda bi hayli başarılı fakat bu başarısı pek bilinmeyen bir bitkidir. Esasen Geleneksel Çin Tıbbında uzun süredir kan şekerini düşürmek için ve diyabet nasıl tedavi edileceğinde bu bitki kullanılmaktadır.

İçerisinde vitaminler, kalsiyum, magnezyum, sitosterol ve stigmasterol gibi steroidler, tanenler ve flavonoidler içeren mısır püskülü kan şekeri kontrolü üzerindeki etkilerini destekleyen bilimsel araştırmalar mevcuttur. Misal verilecek olursa fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, mısır püskülü takviyeleri verilen farelerde kan şekeri ve HbA1c düzeylerinde ciddi anlamda düşüş kaydedilmiştir.

Lif yönünden zengin olması sebebiyle sindirimi yavaşlatan ve karbonhidratların kana karışmasını da yavaşlatarak kan şekeri düzeylerini dengede tutmaya yarayan çemen otu diyabet hastaları için bulunma bir nimettir. Bilimsel araştırmalar, çemen otunun hem tip 1 hem de tip 2 diyabet hastalarında metabolik belirtilerde iyileşme sağladığını gösteriyor.

Hindistan’da 60 kişi yüzerinde yapılan bir araştırmada, katılımcıların yarısı her gün sıcak suya batırılmış 10 gr çemen otu tüketmiş ve diğer yarısı da hiçbir şey tüketmemiştir. Çemen otu alan grupta 5. ayın sonunda açlık kan şekeri düzeylerinde ciddi anlamda düzelme görülmüştür. Başka bir çalışmada ise günde 100 gram çemen otu alan tip 1 diyabet hastalarında 10 gün sonunda açlık kan şekeri ve glukoz toleransında ciddi anlamda düzelme görülmüştür.

Ginseng Geleneksel Çin Tıbbında en sık kullanılan ve en şifalı bitkilerden biridir. Ginseng, Çinliler aracılığıyla diyabete ek olarak, kalp hastalığı, kanser, yorgunluk ve yüksek kan basıncına karşı da kullanılır. Ayrıca bağışıklık kuvvetlendirici etkileri olduğu da düşünülür.

Kırmızı ginsengin takviye olarak kullanıldığı bozulmuş açlık glukozunda ve tip 2 diyabet hastalarında, yemekten sonra glukoz düzeylerinde iyileşme sağladığı görülmüştür. Ayrıca bir çok araştırmanın incelendiği bir meta analizde ginseng takviyelerinin yemek sonrası insülin ve açlık glukoz düzeylerini manalı derecede iyileştirmekle yetinmeyip kötü kolesterol de adı verilen LDL kolesterol düzeylerini de iyileştirdiği görülmüştür.

Yani ginseng kan şekerini azaltan bitkiler içinde bulunmanın bunun yanında kolesterol düzeylerini de dengeler ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyabilir.

Aloe vera çoğunlukla kozmetik amaçlarla kullanılan bir bitkidir. Kadınlar bu bitkinin içinde bulunan ve aloe vera jeli adı verilen jeli cilt yönünde tatminiyetle kullanılır. Lakin aloe veranın faydaları cilt yönünden çok daha yükseksı olabilir. Aloe vera, bunun bunun yanında, şeker hastalığına iyi gelen bitkiler içinde bulunur.

2013 senesinde yapılan laboratuvar ortamında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, aloe veranın, diyabetli şıçanlarda kan şekerini düşürdüğü ve insülin miktarını arttırdığı görülmüştür. Araştırma insanlr üzerinde yapılmış olmasa da ümit vericidir zira araştırmada aloe veranın pankreasta insülin üretmekten sorumlu olan beta hücrelerini iyileştirdiği görülmüştür. Aloe verayı daha çok tüketmek istiyorsanız içeceklerinize katabilir, doğrudan jelini yiyebilir yahut aloe vera takviyeleri satın alabilirsiniz.

Kudret Narı, yüzsenelerden beridir Hindistan’ın geleneksel tıp uygulamalarında ve Geleneksel Çin Tıbbında şifalı özellikleri sebebiyle kullanılmaktadır. Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler içinde kudret narı pek bilinmemektedir.

Kudret narı yemek olarak da yenilen lezzetli bir meyvedir. Kudret narının, vücutta insülin gibi davranarak kan şekeri düzeylerini azalttığını gösteren bazı çalışmalar mevcuttur. Kudret narının bu özelliğinden yararlanmak için takviyelerini kullanabileceğiniz gibi doğrudan kendisini de tüketebilirsiniz.

Ceviz lif ve omega-3 yağ asitleri yönünden zengin bi hayli besleyici ve sağlıklı bir kuruyemiştir. Bazı araştırmalar cevizin açlık kan şekeri düzeylerini iyileştirdiğini ve tip 2 diyabet riskini azalttığını göstermektedir. Buna ek olarak ceviz kalp damar hastalıkları ve metabolik sendrom riskini de azaltabilir.

Ceviz tüketerek diyabetten tamamen kurtulacağınızı vadedemeyiz fakat diyabetten korunmak ve daha iyi bir kan şekeri kontrolü için ceviz diyetinize alım yapacağınız gıdalardan biri olabilir. Şeker hastalığına iyi gelen besinler içinde olan bu ceviz başka bir çok faydası bulunan ve tüketilmesi gereken bir gıdadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu