Başvurular

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır?, başvurular bölümümüzde SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

?

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla muhtaç ve yoksul ailelere yönelik olarak gerçekleştirilen Sed yardımı ile ihtiyaç sahibi ailelerinin çocuklarının beslenme, sağlık ve eğitim vb. asgari gereksinimlerini karşılayabilmeleri amaç ediniyor.

Açılımı Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti olan SED yardımı; hayatlarını en asgari düzeyde bile idame ettirmekte yani beslenme, gıda, barınma gibi zaruri gereksinimlerini bile karşılamakta zorlanan ailelere yapılıyor.

Geçici süreliğine veya düzenli olarak yapılabilen SED yardımından ilköğretim, ortaöğretim, lise veya üniversite çağında eğitim görmekte olan çocukları olan aileler yararlanabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca SED yardımı nedir? SED yardımı kimlere verilir? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

SED Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla senelerdir yürütülmekte olan SED yardımı; yoksul ve muhtaç ailelerin çocuklarının kendi kendilerine bakabilecek düzeyye gelene dek ailelere yapılan ekonomik desteği ve psiko-sosyal desteği ifade ediyor.

Yani ailelere ve çocuklarına maddi yardımın bunun yanında psiko-sosyal destek de sunuluyor.

SED yardımı; kendi içinde geçici ekonomik destek ve süreli ekonomik destek olacak biçimde yapılıyor.

Geçici ekonomik destek; yılda bir veya iki sefer yapılırken, süreli ekonomik destek ise belirli bir zaman için her ay yapılıyor.

Çocukların ilköğretim, lise ve üniversite eğitimlerini aksatmamaları, beslenme, sağlık vb. asgari gereksinimlerinin karşılanması adına yapılan SED yardımı; psiko-sosyal desteği ve klavuzluk hizmetini de içeriyor.

Psiko-sosyal destek ve klavuzluk hizmeti içerisinde çocuklar; iş ve meslek edinebilmeleri adına İş-Kur’a veya meslek kurslarına yönlendiriliyor yani kayıt ettiriliyorlar.

Aynı zamanda çocuklara aile içi poblemlerin çözümlenmesi, okula uyumlu bir biçimde devam edebilmeleri, kriz durumunda poblemleri yöneltebilmeleri vb. konularda da psiko-sosyal destek veriliyor.

SED yardımı kapsamı içinde gerekli hallerde 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu gereğince eğitim, sağlık ve danışmanlık hizmeti almaları da çocuklara önerilebiliyor.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

Sosyal ve Ekonomik Destek yardımından kimlerin yararlanabileceğini yani bu yardımın kimlere verildiğini aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Daha önce ile ilgili sosyal hizmet kuruluşunda bakım tedbiri kararı verilen ve bu kuruluşlarda bakılan fakat SED yardımı aldıkları takdirde ailesi ve yakınları aracılığıyla bakılabilecek durumda olan çocuklar
 • Ekonomik yoksunluk içinde olan, bu yüzden de SED yardımı almadıkları takdirde muhtaç duruma düşecek olan, haklarında bakım tedbiri kararı verilmemiş olan, ailesi SED yardımı aldığı takdirde ailesi veya yakınları aracılığıyla bakılabilecek çocuklar
 • Hakkında bakım tedbiri kararı verilen, fakat yaş sınırını dolduran, sosyal hizmet kuruluşundan veya kendisine bakan koruyucu aile yanından ayrıldıktan sonra iş ve meslek edindirme kurslarına veya eğitimlerine devam edenler
 • Hakkında bakım tedbiri kararı verilmiş olup, yaş sınırını dolduran, sosyal hizmet kuruluşundan veya koruyucu aileden ayrıldıktan sonra iş ve meslek sahibi olmayı başaramamış, SED yardımı ile desteklenmedikleri halde muhtaç duruma düşecek olan gençler
 • Olağanüstü afet, felaket, kaza, hastalık vb. durumlardan ötürü kendisine ve ailesine bakacak maddi gücü ve çalışma gücü olmayan veya ölümcül bir hastalık yüzünden ameliyat olmaları gereken yahut vefat eden bireylerin çocukları

Kısa olaraksı SED yardımı; çocuklarının asgari gereksinimlerini karşılayamayan ailelere yapılıyor.

Hakkında bakım tedbiri kararı alınmış çocukların bunun yanında tedbir kararı alınmamış çocukların anne ve babaları da çocukları için SED yardımına başvurabiliyorlar.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezi müdürlüklerine bizzat giderek SED yardımına başvurabileceğiniz gibi müdürlüklere dilekçe göndererek de bu yardıma başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden de anne ve babalar; SED yardımına başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden yapılan başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Ön başvurusu kabul gören bireylerin ardından gerekli belgelerle birlikte başvuru adreslerine gitmeleri gerekiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED yardımına e-devlet üzerinden başvurmak adına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayabilirsiniz.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Muhtaç ve yoksul aileler aracılığıyla yapılan SED yardım başvuruları, başvurulan kurum aracılığıyla değerlendiriliyor.

Değerlendirme aşamasında müdürlükler; başvuru sahibinin teslim ettiği belgeleri ve başvuru formundaki bilgileri kıstas alıyorlar.

İl müdürlüklerine veya sosyal hizmet merkezlerine kendileri başvurmayan bireylerin muhtaç olduklarının tespit edildiği hallerde ise müdürlükler; bu bireyler adına kendileri işlem başlatılıyorlar.

Başvuru sonrasında müdürlükler aracılığıyla başlatılan sosyal inceleme kapsamı içinde başvuru sahibinin ailesinin ikametgah adresinde bir değerlendirme yapılıyor.

Görevli inceleme komisyonu aracılığıyla yapılan bu değerlendirme esnasında SED yardımından yararlanacak çocuğun görüşleri de alınıyor.

Daha sonra inceleme komisyonu aracılığıyla hazırlanan rapor da incelenip, aileye SED yardımı yapılıp yapılmayacağı kesinlikle kararlaştırılıyor.

SED Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

SED yardımı başvurusu esnasında teslim etmeniz gereken belgeleri kısaca aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • Başvuru dilekçesi
 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Çocuğa ait öğrenci belgesi
 • Çocuğa ait İş-Kur veya meslek kurslarına yapılan başvurulara dair belgeler
 • Çocuğa ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Fakirlik belgesi

SED yardımı başvurusu esnasında anne veya babadan talep edilen belgeler; anne veya babanın özel durumuna göre değişebiliyor.

Misal verilecek olursa, herhangi bir düzenli mesleği ve geliri olmayan bireylerin işsiz olduklarına dair SGK’dan gelir belgesi almaları gerekiyor.

Muhtarlıktan alınabilen yoksullik belgesi; anne veya babanın SED yardımı başvurusunun kabul edilme olasılığını yükseltiyor.

Engeli yüzünden çalışamayacak halde olan bireylerin minimum %40 engelli olduklarına dair tam teşekküllü bir hastaneden 2022 engelli raporu almaları gerekiyor.

Kronik hastalığı yüzünden işgücü kaybı yaşayan ve çalışamayan bireylerin de sağlık kurulu raporu teslim etmeleri gerekiyor.

Söz konusu afetzedeler olduğunda ise bu bireylerin müthiş bir duruma maruz kaldıklarının bilirkişi raporu ile onaylanması, başvurunun kabul edilmesi noktasında bi hayli önem arz ediyor.

SED Yardımı Başvurusu Sorgulama

Yardım başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını yukarıda sizlerle paylaşımı yaptığımız e-devlet başvuru ve sorgulama linki üzerinden takip edebilirsiniz.

ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayarak, yetkili bireylerden başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerini veya Sosyal Hizmet Merkezi müdürlüklerini arayarak veya bu adreslere bizzat giderek de sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

ALO183 veya ALO144 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Destek hattını arayarak, SED yardımı başvurusu için gerekli şartlara, belgelere, SED yardımından yararlanıp yararlanamayacağınıza dair bilgi alabilir, Bakanlık aracılığıyla yapılan sosyal yardımlarla alakalı her hususta yetkili bireylere danışabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Formu

SED yardımı başvuru formu; ihtiyaç sahibi ailelerin aylık kazançlarına, giderlerine, mesleklerine dair birtakım sorulardan oluşuyor.

Yoksul anne ve babaların SED yardımı alabilmeleri için başvuru formundaki tüm soruları eksiksiz ve doğru yanıtlamaları gerekiyor.

Muhtaç olmadığı halde kendilerini muhtaç olarak gösteren ve SED başvurusu kabul gören ailelerin ardından muhtaç olmadıklarının Bakanlık il müdürlükleri aracılığıyla fark edilmesi durumunda bu bireyler; aldıkları tüm yardımların nakit karşılıklarını güncel faizleriyle birlikte geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il müdürlükleri; başvuru formunda paylaşılan bilgiler ışında ailenin muhtaç olup olmadığını inceliyor ve maddi yardım yapacağı yoksul aileleri kararlaştırıyor.

Başvurularının değerlendirilmesi noktasında başvuru sahibi aracılığıyla teslim edilen belgeler de detaylı bir biçimde inceleniyor.

SED Yardımı Ne Kadar 2021?

Yapılan son zamla birlikte ilköğretim öğrencilerinin ailelerine SED yardımı kapsamı içinde 1281 TL, lise öğrencilerinin ailelerine 1365 TL, üniversite öğrencilerinin ailelerine ise 1537 TL ödeme yapılıyor.

SED yardımı; önceden de söz ettiğimiz gibi yılda bir veya iki sefer yapılabileceği gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla kararlaştırılan süre boyunca her ay düzenli olarak da yapılabiliyor.

Bu noktada ailenin muhtaçlık durumu belirleyici oluyor.

SED Yardımı Başvuru Şartları

SED ödemeleri; öncelikli olarak muhtaç ve işsiz ailelere yapılıyor. Yani sigortalı bir işi olmayan anne ve babalar; SED yardımı alabiliyorlar.

İşsiz vatandaşların bunun yanında hane halkı kişi başı aylık net kazancı; aylık net asgari ücretin 1/3’üne veya daha altında bir rakama denk gelenler de SED yardımı alabiliyorlar.

İşsiz veya dar gelirli aileler; üzerlerine kayıtlı kıymetli bir menkulleri veya gayrimenkulleri olması halinde SED yardımı alamıyorlar.

Yani üzerine kayıtlı ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulü olan aileler; bu yardıma hiçbir biçimde başvuramıyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olanlarla muhtarlıktan yoksullik belgesi almış olanlar da SED yardımı alabiliyorlar.

Lakin önceliğin işsiz ve muhtaç vatandaşlara verildiğinin altını çizmek istiyoruz.

SED Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Süreli olarak verilen SED yardımları, bazı hallerde kesiliyor.

SED yardımının kesilme nedenlerini aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Ailenin SED yardımı almasını gerektiren hallerin ortadan kalkması
 • Ailenin muhtaçlık durumunun sona ermesi
 • Çocuğun kendi yaşamını kendi olanakları ile sürdürebileceğine dair kanaatin oluşması
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Ailenin bilgi vermeksizin ikametgah adresini değiştirmesi

İlçeler arası ikametgah değişiklikleri söz konusu olduğunda insana yapılan SED yardımı kesiliyor.

Bu durumda yardım alan anne veya babanın tekrar SED yardımına başvurması gerekiyor.

Aynı ilçe içinde yapılan ikametgah değişikliklerinde ise hak sahibi, PTT şubelerinden birine giderek SED yardım parasını çekmeye devam edebiliyor.

Çocuğun 18 yaşını doldurup, SSK’lı bir işe girmesi durumunda da yapılan SED yardımı durduruluyor.

Süreli ekonomik destek alan bireyler; 3 ayda 1 olacak biçimde takip ediliyorlar.  İncelemeler; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine veya sosyal hizmet merkezlerine bağlı olarak görev yapan çocuk gelişimcisi, sosyal danışman, psikolog, rehber öğretmeni, sosyolog vb. meslek grubuna ait bireyler aracılığıyla yapılıyor.

Yapılan incelemeler sonrasında birinin artık yardıma gereksiniminin olmadığı tespit edilirse SED yardımı sona eriyor.

Süreli ekonomik destek alması kararlaştırılan hak sahibine ödemeler; 1 yıl boyunca her ay düzenli olarak yapılıyor.

1 yıllık süre dolmasına rağmen ailenin muhtaçlığının sürdürmekte olması halinde SED yardımı süresi 2 yıl daha uzatılıyor. Daha sonraki süreçlerde de gerekli görülmesi halinde yardımlar, ikişer yıl uzatılıyor.

SED Yardımı Alacak Ailelerin Çocuklarının İş-Kur veya Meslek Kurslarına Başvurmaları Gerekiyor mu?

SED yardımı alacak çocukların mutlaka İş-Kur’a veya meslek kursuna kayıt olmaları gerekiyor.

Daha önce kayıt olmayanlar; İş-Kur’a veya meslek kurslarına yönlendiriliyorlar.

Lakin yaşanılan şehirde İş-Kur veya meslek kursu bulunmaması halinde bu zorunluluk, ortadan kalkıyor.

Aynı zamanda ailede 13 yaş altında çocuğun bulunması ve birinin bu çocuğa bakıyor olması halinde de herhangi bir zorunluluk yer almıyor. Lakin bu durumda 13 yaş altı çocuğa bakacak başka bir yakının olmaması ve çocuğun kreşe gidiyor olmaması şartı aranıyor.

SED Yardımı Nereye Yatıyor?

SED Yardımı ödemeleri; Ziraat Bankası hesabı bulunan bireylerin banka hesabına yatırılıyor.

Banka hesabı olmayan ebeveynler ise ödemeleri, PTT şubelerinden çekebiliyorlar.

Ödeme; hak sahibi dışında hiç kimse aracılığıyla çekilemiyor. Yani birinin eşi veya çocukları bile kendi adına bu yardım parasını PTT’den çekemiyor.

Kişinin ödemeyi çekerken mutlaka PTT çalışanına TC kimlik kartını göstermesi yani ibraz etmesi de gerekiyor.

SED Yardım Ödemesi Haczedilebilir mi?

Yoksul ve muhtaç ailelerin eğitim çağındaki çocukları için yapılan SED yardım ödemeleri; hiçbir biçimde haczedilemiyor.

Aynı zamanda ödemeler; devredilemiyor ve temlik edilemiyor.

Buna rağmen banka aracılığıyla haciz işleminin yapılması durumunda hak sahibinin 2828 sayılı kanunun 29.maddesine atıfta bulunarak, haciz işleminin iptaline dair alakalı kuruma dilekçe yazması gerekiyor.

SED Yardımı Aynı Aileden Kaç Çocuk için Alınabilir?

Çocukları koruma altına alınmaksızın SED yardımı alanlar yani çocukları ile ilgili bakım tedbir kararı alınmayan ailelerden en fazla 2 çocuk için SED yardımı alınabiliyor.

Hakkında koruma kararı alınmış olan, sosyal kurumlarda bakılan çocuklar ise aileleri SED yardımı aldıkları takdirde ailelerin yanlarında veya yakınları aracılığıyla bakılabilecek durumda olmaları halinde 2’den fazla çocuk için yardım yapılabiliyor. Yani bu durumda herhangi bir sınırlama yer almıyor.

Bu makalemizde SED yardımı başvurusuna dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Sosyal Ekonomik Destek hizmeti alıyorsanız veya almayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu