Başvurular

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir ?

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir ?, başvurular bölümümüzde Şartlı Sağlık Yardımı Nedir ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Şartlı Sağlık Yardımı Nedir ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir ?

Şartlı sağlık yardımı nedir sorusu çocuk sahibi annelerin en merak ettiği konuların başında geliyor diyebiliriz. Anne olup maddi imkansızlıklar içinde olan anneler çocuklarının gereksinimlerini giderebilmek için şartlı sağlık yardımının kapısını çalmaktadırlar.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir ?

Şartlı sağlık yardımı denince aslında yalnızca doğum öncesi akıllara gelmemesi gerekir. Doğum öncesi de bu yardıma dahildir. Yani gebelik yardımı. Gebe olan anne ve baba eğer yeşil kartlı ise bu yardımdan faydalanabilirler. Tabi tek şart bu değil.

Şartlı sağlık yardımı toplumda dezavantajlı gruplar olarak anılan maddi durumu iyi olmayan ailelere verilen yardımdır. Bu yardımlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla verilmektedir. Bu yardımlardan faydalanabilmek için yeşil kartlı olmanız gerekmektedir. Tabi yalnızca annenin değil babanın da yeşil kartı bulunması gerekiyor.

Bu yardımlardan yararlanmak için bir takım şartlar aranmaktadır. Öğreğin araç sahibi olmamak, birden fazla kat mülkiyeti bulunmamak, vergi kaydı bulunmamak gibi. Bu şartları taşıyan ailelere bu yardımlar verilmektedir.

Şartlı Gebelik Yardımı

Şartlı sağlık yardımı nedir denilince akla ilk gelen yardımdır. Şartlı gebelik yardımı gebe olan annelere ödenen yardımdır. Bu yardım babaya değil anneye verilir. Anne gebeliği boyunca bu yardımdan faydalanır. Başvuru sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılmaktadır. Aylık 45 TL olarak ödenilmektedir. Ödemeler postanelerden yapılmaktadır.(Açıklamalar)

Aşı Parası

Çocuk dünyaya gözlerini açtıkten sonra kimliği çıkartılır. Kimlik çıkartıldıktan sonra eğer engel bir durumu yoksa ailenin bu yardım bağlanır. Bu yardım çocuk okul çağına gelinceye kadar devam eder.

0-6 yaş arası çocuklara, kız yahut erkek fark etmeksizin 2020 Nisan ayında yapılan son değişiklikle aylık 35 TL’den 45 TL‘ye (en fazla 72 ay), gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL’den 45 TL‘ye ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL’den 100 TL‘ye çıkarılmıştır.(Açıklamalar)

Doğum Yardımı

Her doğumdan sonra alınabilir. Sosyal yardımlaşmalar aracılığı ile verilmektedir. Doğumun tam teşekküllü bir hastanede yapılması şartı mevcuttur. Şuan bu yardımın miktarı 100 TL’dir.  Ödemeler PTT’ler aracılığı ile yapılmaktadır.( Açıklamalar )

Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza şartlı sağlık yardımı nedir ve bu yardımlar nelerdir anlatmaya çalıştık.  Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere mutlaka yazın. Sorularınız en bi hayli hızlı biçimde yanıtlanacak. Ayrıca yorum yapmak için üye olmanız gerekmemektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Şartlı sağlık yardımı başvuruları il yada ilçenizde ki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Başvuru yapmak için kimliğiniz yeterli gelmektedir. Şartlı sağlık yardımı başvuru formu doldurmanıza gerek bulunmamaktadır. Şartlı sağlık yardım başvurusu e devlet üzerinden yapılmamakta olup sonuçlar e devlet üzerinden takip edilebilmektedir. Yani e devlet üzerinden şartlı sağlık yardımı sorgulama işlemi uygulayabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Parası Nereden Alınır ?

Şartlı sağlık yardımı parası PTT şubelerinden alınmaktadır. Size en yakın PTT şubesinden bu yardımları çekebilirsiniz. Eğer PTT kartınız varsa bu para PTT kartlarına da yatırılmaktadır. Bunun yanında sıra bekleme derdinden kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu