Başvurular

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvurusu

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvurusu, başvurular bölümümüzde Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvurusu

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvurusu 2021; Ülkemizde yoksul ve dar gelirli ailelere para yardımı, giysi yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, gebelik ve doğum yardımı gibi bir çok yardım yapan, böylelikle muhtaç bireylere zor günlerinde kolaylık sağlayan TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; 2021 senesinde da şartlı sağlık yardımı ile çocukların sağlığını gözetiyor.

Şartlı sağlık yardımı başvurusu kabul gören aileler; 0-6 yaş aralığındaki çocuklarını düzenli bir biçimde sağlık kontrollerine götürebiliyor, çocuklarının aşılarını da periyodik bir biçimde hastanelerde sağlık personellerine yaptırabiliyorlar.

Sadece muhtaç ailelerin yani herhangi bir düzenli geliri olmayan ve SGK kaydı olmayan anne ve babaların başvurabilecekleri şartlı sağlık yardımı aracılığıyla ailelerin yüzü gülüyor.

Bu makalemizde kısaca şartlı sağlık yardımı nedir? Şartlı sağlık yardımı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalışacağız.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir?

3294 sayılı Kanun’da sözü edilen, halk içinde aşı parası olarak da anılan şartlı sağlık yardımı; herhangi bir sosyal güvencesi olmayan anne ve babaların 0-6 yaş aralığındaki çocuklarının aşı ve sağlık giderlerini karşılamaları için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla her ay annelere verilen yardım parasına deniliyor.

Anneler; çocuklarını düzenli bir biçimde sağlık kontrollerine götürmek ve çocuklarının aşılarını aksatmamak kaydıyla şartlı sağlık yardımından yararlanabiliyorlar.

Hamile yani gebe annelerin şartlı sağlık yardımı kapsamı içinde gebelik parası alabilmeleri içinse düzenli olarak sağlık kontrollerine gitmeleri ve bebeklerini hastanede doğurmaları gerekiyor.

Şartlı sağlık yardımı ödemeleri, annelerin PTT hesaplarına yatırılıyor.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı sağlık yardımına başvurmak isteyen annelerin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerine devam eden, ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Hanesinde sosyal güvencesi olan biri olmayan tüm anneler ve anne adayları; şartlı sağlık yardımından faydalanabiliyorlar.

Başvuru esnasında annelerin yanlarında TC kimlik kartlarını veya nüfus cüzdanlarını götürmeyi ihmal etmemeleri de gerekiyor.

Muhtarlıktan alınan yoksullik belgesi; annelerin şartlı sağlık yardımı başvurularının kabul edilme olasılığını yükseltiyor.

Vakıf mütevelli heyeti; şartlı sağlık yardımı başvurularını değerlendirdikten sonra muhtaç olan annelerin yardım başvurularını kabul ediyor.

Başvuru sonuçları ise hemen hemen 1 ay içinde sonuçlanıyor. Şartlı sağlık yardımına veya diğer yardımlara başvuruların yoğun olduğu zamanlarda ise başvuruların sonuca varılması daha da uzun olabiliyor.

İhtiyaç sahibi yani dar gelirli ve muhtaç vatandaşlar; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, diğer sosyal yardımlara da burada başvuru formu doldurarak, başvurabiliyorlar.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru Sorgulama

Vatandaşlar; şartlı sağlık yardımı başvurularının kabul edilip edilmediğini TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile e-devlet sistemine giriş yaparak, öğrenebiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvuru sonuçlarını rahatlıkla sorgulayabiliyorlar.

Şartlı sağlık yardımı sonuçlarını e-devlet üzerinden takip etmek isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/aile-calisma-ve-sosyal-hizmetler-bakanligi linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; başvuru sonuçlarını başvurularını gerçekleştirdikleri sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfına ait olan telefon numarasını arayarak veya bizzat vakfa giderek de öğrenebiliyorlar.

ALO183 veya ALO144 SOSYAL DESTEK VE SOSYAL YARDIM hatları aranarak da başvuru sonuçları öğrenilebiliyor. Vatandaşlar; bu numaralar üzerinden yetkili bireylerle iletişime geçerek, sosyal yardımlara dair detaylı bilgi edinebiliyorlar.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru Formu

Şartlı sağlık yardımından yararlanmak isteyen annelerin ilk kez sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığıyla kendilerine verilen hane başvuru kayıt formunu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda başvuru sahibine mesleğine, aylık kazancına, hanedeki kişi sayısına, giderlerine yönelik sorular yöneltiliyor.

İlk kez vakıf yardımlarına başvuran bireylerin mutlaka doldurmaları gereken şartlı sağlık yardımı başvuru formu ile başvuru sahibi anneler; muhtaçlık durumlarına dair vakfa bilgi vermiş oluyorlar.

Vakıf mütevelli heyeti; başvuruları değerlendirirken yani kime yardım edeceğine dair karar verirken formda doldurulan bilgileri temel alıyor.

Aynı zamanda başvuru sahibi aracılığıyla teslim edilen tüm belgeler de araştırılıyor.

Araştırma sonrası mütevelli heyeti aracılığıyla başvuran birinin ikametgah adresine bir inceleme komisyonu yollanıyor.

Bu komisyon da başvuru sahibi annenin maddi durumuna dair bir rapor bir araya getirdiktan sonra raporu mütevelli heyetine teslim ediyor.

Mütevelli heyeti de üyelerinin salt çoğunluğu ile yardım edeceği annelere karar veriyor.

Yani başvuru sahibinin yardım parası alabilmesi için mutlaka başvurusunun mütevelli heyetinin onayından geçmesi gerekiyor.

Başvuru formunda gerçek olmayan bilgiler paylaşan yani kendini muhtaç olmamasına rağmen muhtaç gösterenler ardından muhtaç olmadıklarının heyet aracılığıyla tespit edilmesi halinde bu bireylerin aldıkları yardımlar kesiliyor.

Aynı zamanda bu bireylerin şartlı sağlık yardımı kapsamı içinde aldıkları tüm yardım paralarını faizleriyle birlikte geri teslim etmeleri gerekiyor.

Aksi halde vakıf aracılığıyla bu bireyler ile ilgili dava açılıyor. Dava açılması halinde birinin dava giderlerini de karşılaması gerekiyor.

Vakıf başvuru formu ile başvuru sahibi bireyler; ihtiyaç duydukları tüm diğer vakıf yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Misal verilecek olursa; para yardımı, giysi yardımı, kömür yardımı gibi diğer yardımlara da aynı form ile başvurabiliyorlar.

Şartlı sağlık yardımı almak isteyenlerin hane başvuru kayıt formuna ek olarak sorgu dilekçesi yazmaları ve şartlı eğitim-sağlık hak sahibi anlaşmasi imzalamaları da gerekiyor.

Bu anlaşmayi imzalayanların fakat ardından anlaşma kaidelerina aykırı davrananların da aldıkları yardımlar, vakıf aracılığıyla kesiliyor.

Şartlı Sağlık Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Şartlı sağlık yardımından önceden de söz ettiğimiz gibi 0-6 yaş aralığında çocuğu olan, yeni doğum yapan veya hamile olan anneler yararlanabiliyorlar.

Yardımdan yararlanmak isteyen annelerin veya anne adaylarının hem kendilerinin hem de eşlerinin sosyal güvencesinin bulunmaması şartı aranıyor.

Şartlı sağlık yardımından yararlanma şartlarını aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • 0-6 yaş aralığında çocuk sahibi olma
 • Çocuğun aşılarını ve sağlık kontrollerini düzenli olarak yani aksatmadan yaptırma
 • Hanede sosyal güvencesi olan birinin bulunmaması

Yukarıdaki 3 temel şartı taşıyan anneler ve anne adayları; bu yardımı alabiliyorlar.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar 2021?

2021 yılı için ‘şartlı sağlık yardımı’ kapsamı içinde annelere erkek veya kız çocukları için aylık 45 TL para yardımı yapılıyor.

Anneler; 0-6 yaş aralığındaki her çocukları için 45 TL yardım parası alıyorlar.

Yani 2 çocuğu olan annelere 90 TL ödeme yapılıyor.

Şartlı sağlık yardımı kapsamı içinde 45 TL yardım parası;  2 ayda 1 olacak biçimde annelerin hesaplarına yatırılıyor. Yani anneler; 2 ayda 90 TL yardım parası almış oluyorlar.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Zaman Yatacak 2021?

Şartlı sağlık yardımı Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında yani yılın 6 ayında yatırılıyor.

Bunun yanında paranın yatırıldığı gün,  annenin veya anne adayının TC kimlik no son harfine göre değişiyor.

Ödemeler; ayın 24’ü ile 28’i içinde yapılıyor.

Şartlı sağlık yardımına göre TC kimlik no son rakamı 0 olanlara ayın 24’ünde, 2 olanlara ayın 25’inde, 4 olanlara ayın 26’sında, 6 olanlara ayın 27’sinde, 8 olanlara ayın 28’inde ödeme yapılıyor.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başvuru esnasında annelerin veya anne adaylarının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik no veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • SGK’dan alınması gereken ve başvuru sahibinin ve aile bireylerinin işsiz olduğunu gösteren belgeler
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
 • Yeni doğum yapan anneler için bebeklerine ait kimlik kartı ve doğum belgesi
 • Yeni doğum yapan anneler için bebeklerinin hastanede dünyaya geldiğunu gösteren belge
 • Aile bireyleri için vukuatlı nüfus kayıt emsallari
 • İkametgah belgesi

Daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olmayan annelerin veya gebelerin ilk kez vakıf kayıtlarını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Yani başvuru sahibinin Hane Başvuru Kayıt Formu, Sorgu Dilekçesi ve Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi olacak biçimde toplamda 3 form doldurması gerekiyor.

Şartlı Sağlık Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Annelere yapılan şartlı sağlık yardımı; annenin yahut ailesinin muhtaçlığının ortadan kalkması halinde kesiliyor.

Şartlı sağlık yardımının hangi hallerde kesildiğini aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Sağlık Bakanlığı aracılığıyla tespit edilen tarihlerde annenin çocuğunu periyodik sağlık kontrollerine götürmemesi ve çocuğunun aşılarını düzenli bir biçimde yaptırmaması
 • Çocuğunun 72 ayını yani 6 yaşını doldurması
 • Başvuru sahibinin yardım aldığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına haber vermeden ikametgah adresini değiştirmesi
 • Ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının vakıf mütevelli heyeti aracılığıyla tespit edilmesi veya başvuru sahibinin muhtaçlığının kalktığına dair vakfa bilgi vermesi
 • Çocuğun vefat etmesi
 • Başvuru sahibi anne veya babanın vefat etmesi
 • Başvuru sahibinin ŞSY anlaşmasinde bulunan maddelerden birine aykırı davranması

Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkması halinde şartlı sağlık yardımı tamamen kesiliyor.

Çocuğun vefatı halinde de artık anneye para yardımı yapılmıyor.

Başvuru sahibi annenin vefat etmesi halinde ise çocuğun babası, bu durumu vakfa bildirerek, kesilen yardımı almaya devam edebiliyor.

İkametgah değişikliği yüzünden aldığı yardım parası kesilenler; ardından vakfa ikametgah değişiklik bildiriminde bulunmaları halinde tekrar yardım alabiliyorlar.

Annenin çocuğunun aşılarını zamanında yaptırmaması durumunda da anneye yapılan yardım kesiliyor.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Şartlı sağlık yardımına ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı diğer yardımlarına dair detaylı bilgi edinmek adına ALO 183 veya ALO144 Sosyal Destek Hatlarını arayabilirsiniz.

Başvuru şartlarına, başvuru için gerekli belgelere dair ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Başvuru sonucunuzu öğrenmek istediğinizde bu numara üzerinden yetkili bireylerle iletişime geçebilirsiniz.

Alternatif olarak başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ait olan telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Şartlı sağlık yardımı her ay için 45 TL olarak ödeniyor. Lakin yardım parası, annenin PTT hesabına 2 ayda 1sefer  90 TL olacak biçimde yatırılıyor.

Yani şartlı sağlık yardımı, iki ayda bir veriliyor.

Şartlı Sağlık Yardımı Nasıl Alınır?

Yardım başvurusu kabul gören bireyler; başvurularının olumlu neticelendiğına dair vakıf aracılığıyla sms, arama, e-mail veya hotmail üzerinden bilgilendiriliyorlar.

Yardım parasının hesaplarına yatırıldığına dair de bilgilendirme mesajı alıyorlar.

Bu mesajdan sonra anneler; herhangi bir PTT şubesine giderek, kendi adlarına yatırılan parayı çekebiliyorlar.

Bu para; anne dışında hiç kimse aracılığıyla çekilemiyor. Yani başvuru sahibinin eşi bile parayı çekemiyor.

Lakin annenin parayı alacak durumda olmaması halinde vakfa bilgi vermesi halinde eşi, parayı alabiliyor. Yani parayı babanın çekeceğine dair mutlaka sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının bilgilendirilmesi gerekiyor.

Şartlı Sağlık Yardım Başvurusu E-Devlet

Şartlı sağlık yardımına e-devlet üzerinden başvurulamıyor. Lakin başvurunun sonucu e-devlet üzerinden takip edilebiliyor.

Daha önce de dile getirdiğimiz gibi, başvuru sahipleri TC kimlik no ve e-devlet şifreleri ile sisteme girdikten sonra başvurularının sonucunu öğrenebiliyorlar.

Başvurularını sorgulamak isteyen başvuru sahiplerinin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Şartlı Sağlık Yardımı Parası Sorgulama

Şartlı sağlık yardım parasının hesabınıza yatıp yatmadığını yukarıda dile getirdiğimiz e-devlet linki üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Dilerseniz sorgulama için ALO 183 yahut ALO144 sosyal yardım hatlarını da arayabilirsiniz.

Bu makalemizde kısaca şartlı sağlık yardımına yani halk içinde aşı parası olarak anılan yardıma dair araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de şartlı sağlık yardımı alıyorsanız veya almayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu