Başvurular

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?, başvurular bölümümüzde Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla muhtaç ve yoksul bireylere yapılan yardım çeşitlerinden birisi olan şartlı eğitim yardımı aracılığıyla ihtiyaç sahibi aileler, çocuklarının eğitim yaşamına daha sorunsuz bir biçimde devam edebilmesini sağlayabiliyorlar.

Muhtaç ve yoksul ailelerin örgün öğretim gören çocukları için annelerine yapılan şartlı eğitim yardımı kapsamı içinde annelerin PTT hesaplarına her ay için düzenli biçimde bir miktar eğitim yardım parası yatırılıyor.

Lakin bu yardımdan yararlanmayı düşünen bireylerin mutlaka başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu makalemizde kısaca şartlı eğitim yardımı nedir? Şartlı eğitim yardımı kimlere verilir ve nasıl alınır? vb. soruları yanıtlamaya, konuyla alakalı olarak araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalışacağız.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

İlköğretim ve ortaöğretime giden yoksul ailelerin çocukları için yapılan şartlı eğitim yardımı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla çocukların ekonomik kuvvetlikler yüzünden eğitim hayatlarına ara vermelerini önlemek maksadıyla yapılan yardıma deniliyor.

Şartlı eğitim yardımı kapsamı içinde hem erkek hem de kız çocukları için yardım yapılıyor.

Şartlı eğitim yardımına 3294 sayılı kanun kapsamı içinde muhtaç olarak kabul gören yani herhangi bir SGK güvencesine sahip olmayan anne ve babaların çocukları için başvurulabiliyor.

Yani sigortalı bir işi bulunan anne veya babaların çocuklarına bu yardım yapılmıyor.

Hanede minimum bir adet sigortalı çalışan birinin olması halinde de bu aileler şartlı eğitim yardımından faydalanamıyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi şartlı eğitim yardımı, 3294 sayılı Kanun içerisinde muhtaç olan ailelerin çocukları için yapılıyor.

Şartlı eğitim yardımına başvurmayı düşünen ebeveynlerin üzerlerine kayıtlı kıymetli menkullerinin ve gayrimenkullerinin de bulunmaması gerekiyor.

Yani mülkiyeti kendine ait olan evi, arsası veya tarlası olan bireyler; çocukları için şartlı eğitim yardımına başvuramıyorlar.

Şartlı eğitim yardımı alacak çocuğun bir ay içinde 4 günden fazla devamsızlık yapmaması yani eğitim hayatına ara vermemesi şartı da aranıyor.

Yani okulun açık olduğu günlerde bir ay içinde dört günden daha çok devamsızlık yapan çocuklar, bu yardımı alamıyorlar.

Lakin hastalık vb. nedenlerden ötürü sağlık raporunun alındığı ve öğrencinin devamsızlık yapması için geçerli bir nedene sahip olması halinde öğrenciler; şartlı sağlık yardımı almaya devam edebiliyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

İhtiyaç sahibi ve muhtaç ailelerin şartlı eğitim yardımı alabilmeleri için ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Ailelerin ilk kez vakıf kaydının bulunması, zorunluluk arz ediyor.

Yani önceden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olmayan bireylerin ilk kez vakıf kayıtlarını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Başvuru sonrasında vakıf mütevelli heyeti aracılığıyla başvuru sahibinin ikametgah adresine bir inceleme komisyonu gönderiliyor.

Aynı zamanda vakıf mütevelli heyeti; vakıf kaydını gerçekleştiren bireylerden muhtaçlıklarını ispatlamalarına yönelik olarak birtakım belgeler talep ediyor.

Mütevelli heyeti; inceleme komisyonunun hazırladığı raporu ve başvuran birinin teslim ettiği belgeleri inceleyip, değerlendirdikten sonra şartlı eğitim yardımına ihtiyacı olduğuna kanaat getirdiği bireylerin başvurularını onaylıyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, başvuru sonrasında hemen hemen bir ay içinde başvuru sahiplerinin başvurusuna dönüş gerçekleştiriyorlar.

İhtiyaç sahipleri, ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek Hatlarından birini aramak suretiyle şartlı sağlık yardımı başvurusuna, başvuru için gerekli belgelere ve diğer detaylara dair bilgi edinebiliyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru E-Devlet

Şartlı eğitim yardımı başvurusu, hiçbir biçimde e-devlet üzerinden yapılamıyor. Vatandaşlar, başvurularını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, gerçekleştirebiliyorlar.

Lakin başvurularının sonucunu e-devlet üzerinden öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar; TC kimlik no ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra tüm Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurularının sonuçlarını görüntüleyebiliyorlar. 

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Sorgulama

Yoksul aileler; çocukları için alabilecekleri şartlı eğitim yardımı sonuçlarını e-devlet üzerinden rahatlıkla öğrenebiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden sorgulamak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; başvurularını gerçekleştirdikleri sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ait olan telefon numarasını arayarak da başvuru sonuçlarını sorgulayabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri; ALO 183 Sosyal Destek Hattı’nı arayarak da aşı parası başvuru sonuçlarını yetkili bireylerden öğrenebiliyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olmayan, ilk kez Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarına başvurmayı planlayan vatandaşların ilk kez vakıfta Hane Başvuru Kayıt Formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form aracılığıyla vatandaşlar; vakıflardan alabilecekleri para yardımı, giysi yardımı, kıyafet yardımı, eşya yardımı vb. diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

İkinci etapta ise ihtiyaç sahiplerinin sorgu dilekçesi imzalamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, son kez Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi anlaşmasini imzalamak suretiyle başvurularını tamamlamış oluyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

İlk kez vakıf kaydı gerçekleştirecek olanlardan talep edilen belgeleri kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • TC kimlik no nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kişinin işsiz olduğuna dair SGK’dan alması gereken belge
 • Yardım alacak çocuğa ait öğrenci belgesi
 • Kirada oturan aileler için kira anlaşmasi

İhtiyaç sahiplerinin teslim etmeleri gereken belgeler; başvurdukları yardım türüne veya ailenin özel durumuna göre değişebiliyor.

Misal verilecek olursa, kronik hastalığı veya engeli yüzünden çalışamayan bireylerin tam teşekküllü bir hastaneden alabilecekleri sağlık kurulu raporunu teslim etmeleri gerekiyor.

2021 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

2021 yılı için yapılan son güncelleme ile anne ve babalara çocuklarının eğitim giderlerini karşılamaları adına yapılan şartlı eğitim yardımı miktarını aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • İlköğretim eğitim hayatına devam eden erkek öğrenciler için aylık 45 TL,
 • İlköğretim eğitim hayatına devam eden kız öğrenciler için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretim eğitim hayatına devam eden erkek öğrenciler için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretim eğitim hayatına devam eden kız öğrenciler için aylık 75 TL

olacak biçimde Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı aracılığıyla şartlı eğitim yardımı yapılıyor.

Kız çocuklarına daha fazla miktarda yardım yapılarak, pozitif ayrımcılık yapılmış oluyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Daha önce de söz ettiğimiz gibi bir ay içinde geçerli bir mazereti olmaksızın 4 günden daha fazla devamsızlık yapan öğrencilerin aldığı şartlı eğitim yardımı kesiliyor.

Şartlı eğitim yardımının kesilmesine neden olan durumları kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Çocuğun örgün eğitim dışına çıkması yani ikinci öğrenim görmeye başlaması
 • Bir ayda dört günden daha fazla devamsızlık yapması
 • Şartlı eğitim yardımı başvurusu kabul gören ebeveynin yardım aldığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına haber vermeksizin ikametgah adresini değiştirmesi
 • Yardım başvurusu kabul gören bireylerin ardından muhtaçlıklarının ortadan kalktığının vakıf mütevelli heyeti aracılığıyla tespit edilmesi veya başvuru sahibinin muhtaçlığının ortadan kalktığına dair vakfa haber vermesi
 • Hak sahibinin vefat etmesi
 • Eğitim gören çocuğun vefat etmesi
 • Başvuru sahibinin başvuru esnasında imzaladığı ŞEY(Şartlı eğitim yardımı) anlaşmasine aykırı bir biçimde hareket etmesi

Yukarıdaki nedenlerden ötürü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak her ay düzenli bir biçimde yaptığı şartlı eğitim yardımını kesebiliyor.

Hak sahibinin yani ebeveynin vefat etmesi halinde diğer ebeveyn, bu duruma dair yardım aldığı vakfa bilgi vermek suretiyle şartlı eğitim yardımını tekrar alabiliyor.

Eğitim gören çocuğun vefatı halinde ise yardım, süresiz olarak kesiliyor.

Hak sahibi ebeveyn, ardından yaptığı ikametgah değişikliğine dair sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına haber vererek, kesilen yardımı tekrar almaveya başlayabiliyor.

Kısa olaraksı şartlı eğitim yardımı, süreli veya süresiz biçimde kesilebiliyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatacak 2021?

Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardım ödemeleri; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında yapılıyor.

Ödemeler, her ay için yapıldığı için vatandaşlar, iki aylık parayı çekiyorlar. Yani Mart ayında hem Ocak hem de Şubat parasını birden çekmiş oluyorlar.

Şartlı sağlık ve eğitim yardımı ödeme tarihleri üzerinde ise hak sahibinin TC kimlik numarasının son rakamı belirleyici oluyor.

TC kimlik son numarası 0 olanlara ayın 24’ünde, 2 olanlara ayın 25’inde, 4 olanlara ayın 26’sında, 5 olanlara ayın 27’sinde, 6 olanlara ise ayın 28’inde ödemeler yapılıyor.

Ödeme günü, Cumartesi gününe denk gelen bireyler, ödemeleri Cuma günü yani bir gün öncesinden PTT hesaplarından çekebiliyorlar.

Ödeme günü, Pazar gününe denk gelenler ise ödemelerini Pazartesi günü çekebiliyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Telefon Numarası

Şartlı eğitim yardımı başvuru şartlarına, başvuru için teslim etmeniz gereken belgelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı diğer yardımlarına dair detaylı bilgi edinmek adına ALO183 veya ALO144 telefon numaralarından birini arayabilirsiniz.

Dilerseniz, ikametgahınızın olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını da arayabilirsiniz.

Bu makalemizde şartlı eğitim yardımı miktarına ve başvurusuna dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de şartlı eğitim yardımı alıyorsanız veya almayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu