Başvurular

Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır ?

Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır ?, başvurular bölümümüzde Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır ?

Şartlı eğitim yardımı nasıl alınır en fazla araştırılan konular içinde gelmektedir. Lakin bu hususta ciddi kafa karışıkları olduğunu gördük. Çocuk parası deyince akla onlarca kavram gelmektedir. Bu kavram karmaşasından sizleri kurtaracağımıza ve bu yardımlar ile ilgili yeterli bilgiye sahip bulunacağınıza garanti veriyoruz.

Şartlı eğitim yardımı nasıl alınır ? sorusuna yanıt vermeden önce çocuk parası deyince birbirine karıştırılan kavramlara bakalım ; aşı parası, çocuk okul yardım parası, yeni doğan çocuk parası yardımı, gebelik yardımı, doğum yardımı, süt parası, emzirme ödeneği… diyerek liste git gide karmaşık hale gelmektedir.

Biz bu kavram karmaşasından sizleri kurtararak bütün başlıkları ayrı ayrı araştırmaya koyulduk ve ayrıntıları siz değerli okurlarımıza sunduk. Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza toplumda çocuk parası deyince akla ilk gelen Şartlı eğitim yardımı işleyeceğiz.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir ?

Şartlı eğitim yardımı; nüfusun en yoksul kesiminde bulunan ve maddi imkansızlıklar sebebiyle çocuklarını okula gönderemeyen/göndermekte kuvvetlik yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere, çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilmesi için yapılan yardımdır. 

Türkiye de maddi imkansızlıklar yüzünden her sene binlerce çocuk eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalıyor. Bazı çocuklar da çocuk yaşta çalışma yaşamına atılmak durumunda kalıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre şuan ülkemizde hemen hemen olarak 2 milyon çocuk işçi bulunmaktadır ve bunların hemen hemen %80’i Sosyal Güvencesi olmadan çalışmaktadır.

Bu sayılar gerçekten iç acıtıcı. Okul saatleri civarında olması gereken bu çocuklar maddi imkansızlıklardan dolayı iş yaşamına atılmak zorunda kaldılar. Maddi sıkıntılar içinde olan ailelerin çocuklarını okulda tutan unsurların başında da Devletin öğrencilere verdiği para yardımlarıdır. Öğrencilere verilen devlet yardımları aracılığıyla çocukların iş yaşamında ki yerleri daraltılmaya çalışılmaktadır.

Öğrenci ailelerine yardım parası verilerek öğrencilere maddi yardım desteği sağlanmaktadır. Şartlı eğitim yardımı nasıl alınır ? Öğrencilere para yardımı nasıl yapılmaktadır ? Öğrencilere para desteğinden kimler faydalanabiliyor birlikte bakalım.

Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır ?

Şartli Eğitim Yardımı
Şartli Eğitim Yardımı

Yeşil kart öğrenci parası için nereye başvurulur sorusu bu sürede ilk araştırılan husustur. Şartlı eğitim yardımı Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetleri bakanlığı aracılığıyla finansa edilmektedir. Okula giden çocuğu olanlara, çocuk parası yardımı Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarınca verilmektedir. Okul eğitim yardım piçinden yararlanmak için bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekir. Şartlı eğitim yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılamadığını söylemekte yarar var.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Eğer önceden yeşil kart başvurusu da dahil olmak üzere sosyal yardımlaşma vakfına bir kez bile başvuru yaptıysanız şartlı eğitim yardımı için gerekli evrakları doldurmanıza gerek yok. Şartlı eğitim yardımı başvuru dilekçesi (formu) doldurmanıza gerek yok. Birazdan aşağıda sayacağımız yardım kriterlerine sahipseniz ve son 1 yıl içinde sosyal yardımlaşma vakfı aracılığıyla evinize hane ziyareti yapılmışsa vakfa giderek sözlü olarak beyan etmeniz yeterli olacaktır.

Eğer önceden vakfa hiç yolunuz düşmediyse bundan dolayı hiç yeşil kartınız olmadıysa ilk kez vakfa giderek yeşil kart başvurusu yapmanız gerekir. Yeşil kart başvurunuz onaylanırsa ve yardıma engel bir durumunuz yoksa yeşil kart başvurusu için evinize gelen personel hane ziyareti sırasında okuyan öğrenci yardımınızı başlatacaktır. Sonucunu hemen hemen 1 ay sonra başvurduğunuz vakıftan öğrenebilirsiniz.

Eğer halihazırda okul parası alıyorsanız ve okula yeni başlayan bir çocuğunuz varsa syd vakfına kendi kimliğinizle giderek sözlü olarak söylemeniz yeterli. Görevlinin yardımı başlatabilmesi için okul kayıt işlemlerini tamamlamış olmanız gerekiyor.

Yoksa öğrenci kaydınız sistem aracılığıyla görünmeyecek ve yardımınız başlatılamayacaktır. Öğrencinizin okul kaydı vakıfta ki bütünleşik yardım sisteminde göründüğü için ekstradan öğrenci belgesi getirmenize ihtiyaç yoktur. Nasıl alabilirim sorusuna yanıt bulduktan sonra şimdi de eğitim yardımı kimlere verilir ? Kimler Şartlı eğitim yardımı alabilir ? Şartlı eğitim yardımı almanın şartları nelerdir ? bunlara bakalım.

Şartlı Eğitim Yardımı Almanın Şartları

Şartli Eğitim Yardımı Almanın Şartları
Şartli Eğitim Yardımı Almanın Şartları

Okul parası almanın en iyi yolu şartlarını bilmekten geçer. Şimdi eğitim yardımı parası alma şartlarına bakalım.

 • Sadece anne-babanın değil ,hanede varsa yaşayan diğer bireylerinde Sosyal Güvencesi bulunmamalı.

Dipnot:

Bu hususta bazı kafa karışıklıklarını gidermekte yarar var. Bazı ailelerin SGK kaydı olmasına rağmen çocuk eğitimi için verilen yardımdan faydalanırken bazıları faydalanamamaktadır. Bunun nedeni ise şu. Yakın gelecekte açıklanan istihdam teşvik yardımları.

Örnekle açıklayalım. Mesela X kişisinin eğitim parası yardımı yok ve sigortalı olarak çalışıyor yada hanesinde SGK kaydı bulunan bir yada bir kaç kişi var. Bu vatandaş çocuk piçinden yararlanamaz. Sebebi ise bütünleşik sosyal yardım sistemi hanede sigortalı varsa yardımın başlatılmasını kabul etmemesidir.

Diğer Örneğimizde ise;

Y kişisine bakalım şimdide. Y birinin halihazırda eğitim parası yardımı var ve yardımdan faydalanıyor. Daha sonra bu Y kişisi bir SGK’lı iş buldu ve işe başladı. Bu vatandaşın çocuk yardımları istihdam teşvik yasası gereği 1 yıl kesilmiyor. Lakin Y kişisinin bu 1 yıllık süre zarfında yeni bir çocuğu olursa yada okul çağına gelip okula başlayan çocuğu olursa oda bu yardımdan o çocuk için faydalanamayacak.

Çünkü sistem aynı ve sigortalı olan haneye okul parası kaydı yapılamıyor. Peki neden okula başlayan çocuğun parası başlatılamıyor. Çünkü vakıflarda kullanılan yardım sisteminde aşı piçinden eğitim yardımına geçiş elle yani manuel yapılıyor. Dolayısıyla önce sağlık yardımı iptal ediliyor sonrasında eğitim yardımı başlatılıyor. Haliyle eğitim yardımı başvurusu sisteme tanımlanmak istediğinde sistem sigorta kaydını görüyor ve okul parasını başlatmaya izin vermiyor.

 • Hanede ki kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünü geçmemeli. Buda 2021 yılı için 852,53 TL’dir.
 • Ayrıca her vakıf mütevelli heyeti kendi içinde çeşitli şartlar koymaktadır. Bunlardan bazıları adınıza kayıtlı arazi miktarının maksimum ne kadar bulunacağı, araç kaydı varsa aracın yaş sınırı vs.

Küçük bir dipnot eklemekte fayda göze çarpıyor. Eğitim çağına gelmiş bir çocuğunuz varsa ve okula kaydını yapmışsanız bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına haber vermeniz menfaatinize olacaktır. Yeni doğan çocuklar ve eğitim hayatına yeni başlamış çocuklar sistem aracılığıyla otomatik olarak tanımlanmıyor olup manuel işlem yapılmaktadır.

Eğer söz ettiğimiz durum değişiklikleri gerçekleşmiş ise ya siz Vakıfa giderek durumu haber vereceksiniz yada yılda bir kez yapılan hane ziyaretinizin zamanını bilave edip evinize gelen sosyal inceleme görevlisine bilgi vereceksiniz. Bir çok ailenin bu durumdan haberdar olmadığı anlaşılmıştır.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar oldu 2021 ?

Şartlı eğitim yardımı ne kadar oldu 2021 PTT personellerinin en fazla maruz kaldığı sorular başında geliyor. Bu soruyu bize değil SYDV’lere sormanız gerekiyor deseler de nafile 🙂 Yukarıda ki şartları sağlıyorsanız ve vakıftan da olur aldıysanız şimdi de eğitim yardımı ne kadar oldu birlikte bakalım.

2020 Nisan ayında yapılan son değişiklik ile son durum şöyle:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Şartlı eğitim yardımı lise öğrencileri için de önem arz etmekte ve eğitim hayatlarını sürdürebilmeleri için bir nebze destek mahiyeti taşımaktadır. 2021 yılına dair halen bir zam yoktur.

Şartlı Eğitim YardımıNe Zaman Alınır ?

Şartlı eğitim yardımı ne zamandan ne zamana veriliyor araştırılan diğer bir konu. Peki gerçekten eğitim yardımı ne zaman yatar ?  Okul parası tekli ayların son haftasında yatar. Yani 1,3,5,7,9,11. ayların son haftası yatar. Akıllara gelen diğer bir soru ise şartlı eğitim yardımı kaç ayda bir verilir ? Eğitim yardımları 2 ayda bir yatmaktadır. Bazı veliler çocuk paralarının her ay yattığını düşünse de durum öyle değildir. Eğitim yardımı yani çocuk parası 2 ayda bir yatmaktadır.

Çocuk parası nereden alınır diye merak edenler için hemen altını çizelim ödemeler PTT’ler aracılığıyla yapılmaktadır. Eğitim yardımı eğer anne hayattaysa annenin adına yatırılmaktadır. Eğer anne hayatta değilse babanın adına yatırılmaktadır. Anne hayattaysa ve çok özel bir durum yoksa babaya eğitim yardımı verilmemektedir. Şartlı eğitim yardımı ne zaman yatacak 2021 de  sorusuna yanıt verdikten sonra şimdi de  sorgulama işlemine bakalım.

Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı sorgulama işlemlerini, okul yardımı başvurusunun kabul edilip edilmediğini , yada ne kadar ödeme alım yapacağınızı Sosyal yardımlaşma vakfına gitmeden öğrenmek isteğe göre ALO 144 yahut ALO 183 Sosyal Yardım Destek hattını arayarak öğrenebilirsiniz. Bu hattın ücretsiz olduğunu da hatırlatalım. Şartlı eğitim yardımı iletişim numaralarına ulaşmanın zor olduğunu hatırlatalım.

Çocuk Param Kesildi

Çocuk param neden kesildi ? Çocuk parası ne zaman kesilir ? Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir ? sorularına yanıt bulalım.

Okul parası yardımından faydalanan bireylerin;

 • Örgün eğitim dışına çıkması: Eğer öğrenci örgün eğitim okbekliyorsa bu yardımdan faydalanamaz. Açıköğretim okuyan öğrenciler bu yardımdan faydalanamamaktadır. Eğer öğrenci açık öğretime geçiş yaparsa bu SYDV’lerin iş ve işlemlerde kullandığı Bütünleşik Yardım Sistemi aracılığıyla tespit edilmekte ve yardımı otomatik olarak durdurulmaktadır.
 • Bir ay içindeki okul devamsızlık zamanının 4 günden fazla olması durumunda yardımı o ay için yatırılmamaktadır. Öğrenci hasta olduğu için okula bir süre gidemeyecekse sağlık ocaklarından yada bir hastaneden aldığı sağlık raporunu okula ibraz etmesi durumunda ŞNT ödemesinde sorun yaşanmayacaktır.
 • Yardım kaydının olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına haber verilmeksizin ikamet adresinin değişmesi durumunda yardımı askıya alınmaktadır. Bu durumda yeni taşındığınız adrese ikametgahınızı almalı ve bağlı olduğunuz SYD vakfına başvuruda bulunmalısınız. 
 • Hanesinin Mütevelli Heyeti aracılığıyla muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi durumunda yardımınız kesilmesi olasıdır. Çünkü her ne kadar adınıza kayıtlı bir mal varlığı olmasa da ihtiyaç sahibi olmadığınız Vakıf Mütevelli heyeti aracılığıyla onaylanırsa yardımınız feshedilebilir.
 • Hak sahibi ebeveynin vefat etmesi,

  halinde yardım durdurulur.

Şartlı Eğitim Yardımı Neden Yatmadı

Bütün bunların yanında ŞEY ve ŞSY başvurusu sırasında imzalanan anlaşmaye aykırılıkların tespiti halinde yardım ödemeleri geçici bir süreliğine durdurulabilir veya tamamen kesilebilir.

Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza çocuk parası başlığı altında değerlendirilen okul yardımı da adı verilen Şartlı okul yardımını anlattık. Bu yardım çocuğun ana okul eğitiminden başlar lise eğitimi bitene kadar devam eder. Yazımızın başında da değindiğimiz gibi bu yardımlardan bahsedilince denince akla bir kaç kavram daha gelmektedir.

Misal verilecek olursa yeni doğan bir bebeğiniz var. Bebeğinizin aşılarını düzenli olarak sağlık ocağında yapıyorsunuz. Bu durumda Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları size aşı parası diye adlandırılan bir yardım vermektedir. Açıklamaları öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak yazımıza varabilirsiniz. Peki gebeliğiniz var ve bir sosyal güvenceniz yok. Gebelik yardımı almak istiyorsunuz.

Bu yardımdan nasıl faydalanacağınızı öğrenmek istiyorsanız lütfen burayı tıklayın. Peki doğumdan sonra aşı parası dışında bir yardım yok mu dediğinizi duyar gibiyim. Elbette ki var. Doğum ve süt parası adlı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız. Umarımız yazımız size faydalı olmuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu