Sağlık

Sarımsak Yutmak Faydalı mı?

Sarımsak Yutmak Faydalı mı?, sağlık bölümümüzde Sarımsak Yutmak Faydalı mı? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Sarımsak Yutmak Faydalı mı? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Sarımsak Yutmak Faydalı mı?

Sarımsak yutmak faydalımı? Bu sorunun cevabından önce sarımsağın nasıl bir sebze olduğundan bahsedilmelidir. Birçok hastalığın nasıl tedavi edileceği için mucize bir şifa yöntemi olarak sarımsak, soğangiller ailesinin bir üyesidir ve farklı çeşitleri bulunmaktadır. Soğangiller familyasından farklı olarak sarımsak, ufak parçalardan bir araya gelen taneler taşır.

Tarih boyunca hemen hemen tüm uygarlıklar aracılığıyla çeşitli amaçlar için kullanılıp tüketilen sarımsak şimdilerde de bir çok kültürün farklı mecralarda vazgeçilmezi hâline gelmiş durumda.

Çiğ, pişirilerek, kavrularak, yemeklerin içinde, tek başına tüketilebilir.  Peki sarımsak yutmak faydalımı?

Sarımsak yutmanın faydaları sarımsağın çiğ tüketilmesi üzerine yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Çiğ sarımsak vücuda pişmiş olarak bitirildiğindekinden fazla daha fazla faydalıdır. Sarımsakta bulunan A, C, E vitaminleri ve antioksidanlar onu besin değeri bi hayli yüksek bir doğal mucize hâline getirir. Ayrıca günlük olarak vücut aracılığıyla alınması gereken manganezin %10’u sarımsakta bulunur. Antioksidan özelliği ile de hücrelere zarar vermesi olabilecek olan zararlı etkenleri yok eder.

Sarımsak mantarlara karşı da önleyici bir etki gösterir. Ayrıca antibakteriyel ve antiviral özelliklere de sahiptir. Bu üç özelliği aracılığıyla sebzeler içinde önleyici değil, bunun yanı sıra anti-bakteriyel ve anti-viraldir. Bu, bu üçlü afet bitkisini çok kuvvetli kılıyor. Sarımsağın kan akışını artırarak kalp hastalıklarına yardımcı olduğu bilgisi yer alıyor. Kilo vermeye de yardımcı olabilir. Bu kuvvetli bitki, tüm diyetlerimizin temelini oluşturmalıdır.

Aç karnına sarımsak yutmak, diğer sebzelerin çiğ tüketimi ile karşı karşıya geldirıldığında daha etkili bir metottur. Sarımsak, diğer sebzeler ile mukayese edildiğinde onun aralarındaki en kuvvetli sebze olduğunu söylemek olabilecekdür. Çünkü çoğu sebzeden fazla daha etkilidir ve çok az miktarlarda yenildiğinde bile sayısız fayda sağlar.

Diyetisyenlerin ve diğer bir çok uzmanın önerileri gün boyunca tüketilmesi gereken meyve ve sebze miktarının 800 gram civarında olduğunu gösterir. Günlük tüketilmesi gereken meyve ve sebze miktarının bir kısmını da sarımsağa ayırmanız gerekmektedir. Günde 1 veya 2 diş sarımsak yutmak bir çok kronik rahatsızlığın etkilerini minimuma indirir. Hâlihazırda bu hastalıklardan birine sahip değilseniz yakalanma riskinizi de minimuma indirir. Aç karnına sarımsak yutmak, sarımsağın mucize içeriği ile savaştığı tespit edilen şu hastalıklara iyi gelir ve etkileri de şöyledir:

Sarımsakta hangi vitaminler var olduğu meydana geldiğindan beri bir çok bilim insanı onu süper sebze olarak anmaktadır. Sarımsağın kalorisi bi hayli düşüktür. Ayrıca C ve B6 vitaminleri yönünden zengindir. Bunların dışında yapısında bol bol manganez bulunmaktadır. Bütün bunların dışında içeriği ile besin değeri çok yüksek bir sebzedir.

Bir diş çiğ sarımsakta bulunanlar:

Sarımsak zayıflatır mı? Sarımsak sahip olduğu besin değerleri ve onların etkileri aracılığıyla zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Beslenme düzeninde mutlaka yer alması, kilo vermek isteyenler aracılığıyla tercih edilmektedir. Sarımsak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kan dolaşımının düzenli bir biçimde çalışmasını sağlar ve etkinliğini artırır, bunun bunun yanında enflamasyonu azaltır. Kan damarlarının genişlemesine yardımcı olduğu için de kan basıncını düşürerek tansiyonun normal düzeylerini korur. Tansiyon kaynaklı hastalıklardan birisi olan kalp hastalığı riskini de bu sayede azaltmış olur.

Yapılan bir araştırmaya göre sarımsağın kilo verme etkinliğinde söz sahibi olabileceği ortaya konulmuştur. Yapısında bulunan gıdaların vücuda faydaları aracılığıyla yağ yakılmasında bi hayli etkilidir. Böylelikle formunu korumak isteyenlerin ilgi odağı hâline gelmiştir. Zinde bir bağışıklık sistemi hareket etmek için yeterli enerjinin vücutta yer almasını sağlar. Böylelikle spor destekli zayıflama süreçlerinin bir parçası olarak sarımsak da öne çıkmaktadır. Lifli yapısı, B6 ve C vitamini yönünden zenginliği, manganez ve kalsiyum içermesi onu kilo vermeye kolaylık sağlayan bir sebze yapmaktadır.

Sarımsak yutmak saça faydaları ile de ön plana çıkar. Sarımsak çeşitli hastalıkları iyileştirmeye yardımcı tıbbi özelliklerin bunun yanında saça da faydalıdır. Bu harika sebze mucize içeriği ile bir ilaçtan çok daha yükseksıdır. Birçok hastalığın nasıl tedavi edileceğinde kullanıldığı gibi, müthiş bir saç bakım ürünü olarak da tüketilebilir. Bilhassa saç dökülmesi şikâyetleri ile savaşmak isteyenlerin sarımsak tükettiği bilinmektedir.

Saç dökülmesi yalnızca saç derisi veya saç kaynaklı olmayabilir. Vücutta yaşanan herhangi bir eksikliğin veya başka tür bir sorunun işareti olabilir. Vücudun yaşadığı bu dengesizlikler yüzünden saç dökülmesi ile sonuçlanan can sıkıcı olaylar ortaya çıkabilir. Sarımsağın içinde bulunan bileşenler onu doğal bir saç çıkarma ve saç bakım ürünü hâline getirir. Saç dökülmesi ile alakalı klinik araştırmalar yürüten bir çok dermatolog aracılığıyla sarımsak tüketimi önerilmektedir.

Hint dermatoloji, veneroloji ve leproloji alanlarında içerik üreten bir dergide yayına giren araştırmaya göre, saç dökülmesinin yaşandıği bölgelere sarımsak özlü jellerin uygulanması saç derisinin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Sarımsak özlü jellerin uygulandığı bölgelerdeki kelliğin azaldığı, saç derisindeki deformasyonların ortadan kalktığı ve saç diplerinin beslendiği ortaya çıkmıştır. Araştırmaya göre sarımsağın içinde bulunan kükürt ve selenyum, saç telinin yapısını güçlendirmede etkili olmaktadır. Ayrıca sarımsak yalnızca saç dökülmesine veya kelliğe çare olmaz. Aynı zamanda bu problemlerin herhangi birinin bulunmadığı bireylerin de saçlarına bakım yapar ve onları kuvvetlendirir.

Yüzsenelerdir tıbbi amaçlar için kullanılan sarımsak yapılan bir çok araştırma neticesinde göstermiştir ki cilde de çok iyi gelmektedir.

Antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antiseptik özellikleri aracılığıyla sivilceye neden olan cilt problemleri ve bakterileri öldürmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca ciltte yağ bezelerinin ve iltihaplı yapıların tedavi edilmesinde de kullanılır. Cildin alması için gerekli olan nemi ve yararlı maddeleri cilt aracılığıyla emilimini sağlar. Kan dolaşım sisteminin de iyileştirilmesinde etkin bir oynadığı için sarımsak cildin dolaşımdaki kandan daha fazla yararlanmasını ve beslenmesini sağlar. Sarımsak bunun bunun yanında antimikrobiyal olarak işe yarayan tiyosülfinatlar ile donatılmıştır. Sarımsağın düzenli kullanım il birlikte cildin temizliğinde de önemli bir rol oynadığı ispatlanmıştır.

Sarımsak bunların dışında akne ile karşılaşmada de etkili bir besin maddesidir. Aknelerin tedavi edilmesinde etkili vitamin ve mineralleri içeren sarımsak, akne tedavi edici özelliğini C vitamini, A vitamini, B6, selenyum, bakır, çinko gibi maddeleri içermesine borçludur. Ciltte ciddi sorunlara yol açabilen ve iltihaplı bir hastalık olan sedef hastalığına ve yaralara da iyi geldiği de ispatlanmış etkilerinden biriridir. Dolayısıyla sarımsak tüketimi aracılığıyla bireyler sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilmektedirler.

Sarımsak, yüksek tansiyonu düşürmeyi sağlamasının bunun yanında; kolesterol düzeysini de düşürür. Ek olarak sarımsak, kalp hastalıklarının da büyük ölçüde önünde geçilmesini sağlayan yararlı bir gıdadır.

2006 senesinde gerçekleştirilen bir çalışmada şeker hastalarının kalp damarlarındaki deformasyon riskini azaltmak için çiğ sarımsağın kullanılabileceği ispatlanmıştır. Böylelikle kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olduğu da ortaya çıkmış oldu.

Kan şekeri düzeylerine olan etkileri hâlâ ayrıntılı olarak araştırılsa da 2014 senesinde yapılan ek bir çalışma sonrası sarımsak tüketiminin kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olduğu yeniden ispatlanmıştır.

Sarımsağın bunun yanı sıra iyi bir B6 ve C vitamini kaynağı olduğunu söylemiştik. B6 vitamini karbonhidrat metabolizmasında rol oynar. C vitamini ise kan şekeri düzeylerinin muhafaza edilmesinda rol oynayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu