Başvurular

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları, başvurular bölümümüzde Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisine alan Koronavirüs salgını zamanında evinde kalan, ihtiyaç sahibi ve işsiz kalan, bakıma muhtaç engelli ve yaşlı bireylere bir çok kurum aracılığıyla yardımlar yapılmakta ve çeşitli hizmetler verilmektedir. Bu yardımları yapan kuruluşlardan bir diğeride Sakarya Büyükşehir Belediyesidir. Yazımızı okuduğunuzda Sakarya Büyükşehir Belediyesi yardımları hususunda bütün bilgileri öğreneceksiniz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları şu biçimde sıralanabilir:

 • Sosyal Yardım Kartı
 • Erzak Yardımı
 • Eğitim Seti Yardımı
 • Yakacak, Giyim ve Eşya Yardımı
 • Sıcak Aş Yardımı
 • Hasta Bezi Yardımı
 • Engelli Yardımları ve Engelli Hizmetleri

Şimdi de Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları için detaylara geçelim.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Belediyenin en fazla aratılan yardımlarından biri Sosyal Yardım Kartıdır. Sakarya Büyükşehir Belediyesinin dağıttığı Sosyal Yardım Kartı, ihtiyaç sahiplerinin verileni değil de kendi gereksinimlerini alabildiği bir kart sistemidir. Sakarya’da ikamet eden vatandaşlar Sosyal Destek Kartı ile kendinin ve evinin gereksinimi olan gıda, temizlik, kırtasiye ve giyim ürünlerini alabildiği gibi su, elektrik, doğalgaz faturası ödemelerini Sosyal Yardım Kartı ile yapabilmektedir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İçinde yaşadığımız çağın şartlarına uygun olarak hazırlanan bu kartla Sakarya Büyükşehir Belediyesi yardımları, sosyal belediyeciliğe değişik bir boyut getirmeyi amaçlamıştır.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerine yaptığı bu yardımla bireylerin rencide olmadan alışveriş yapmasını amaçlamaktadır. Ayrıca bireyler kendilerine verilen belirli malzemeler yerine ihtiyaç duyduklarını istedikleri zaman alabileceklerdir. Bunun bunun yanında bürokrasi ve belge işlemleri ortadan kaldırılacak zamandan tasarruf edilecektir. Ayrıca yardım malzemelerini dağıtan personel ve araç giderleri de minimuma indirilecektir.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Peki Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartına kimler başvurabilir?

Sosyal Yardım kartına şu şartları taşıyanlar başvuru yapabilmektedir:

 • Sakarya sınırları içinde ikamet edenler
 • Sosyal güvencesi olmayan dul kadınlar, yoksul, kimsesiz bireyler
 • Engelli bireyler
 • Deprem, yangın gibi afetleri maruz kalmış, yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen bireyler
 • Sakarya sınırları içinde kamuya ait eğitim kurumlarında eğitimlerine devam eden ve sosyal incelemeler neticesinde ihtiyacı olduğu tespit edilen öğrenciler
 • Mülteciler ve sığınmacılar

Peki Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu nasıl yapılır? Yazımızın devamında bu husustan söz edeceğiz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvuru için gerekli evraklar ile Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü yahut çözüm masasına müracaat edebilirsiniz.

Şahsen başvuru yapılmasa bile, zabıta birimlerince yahut muhtarlıkça tespit edilen ihtiyaç sahipleri de gerekli incelemelerden sonra sosyal yardım kartından yararlanabilmektedir.

Sosyal Yardım kartı başvurusundan sonra başvuru sahibinin durumu belediye personellerince incelenecektir.

Sosyal Yardım Kartları ile tütün, tütün mamulleri ve  alkol alışverişi yapılmamaktadır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartları ile pos cihazı olan tüm marketlerden alışveriş yapılabilmektedir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları içinde önemli bir yer tutan sosyal kart için sizler de başvurunuzu yapınız.

Başvuru için:

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

Adres: Güllük Mah. Zübeyde Hanım Caddesi No: 56

Telefon: 444 4 054

Santral: 3751

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla özellikle Koronavirüs zamanında gereksinimi olan vatandaşlara erzak yardımı yapılmaktadır. Hayırseverlerden, iş adamlarından gelen yardımlarla oluşturulan ve içinde bir aylık erzak bulunan koliler, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü personelleri aracılığıyla gereksinimi olanlara ulaştırılmaktadır.

Eğer sizin de gereksiniminiz varsa ve erzak yardımına başvurmak istiyorsanız, başvuru için gerekli belgeleri hazırlayarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Gerekli evraklar:

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Dilekçe https://www.sakarya.bel.tr/uploads/files/yardimerzak.pdf
 • İkamet edilen mahallenin muhtarlığından alınan muhtaçlık belgesi
 • İstenildiği takdirde engelli raporu, SGK dökümü gibi belgeler

Başvurunuz sonrası Sakarya Büyükşehir Belediyesi personellerince hane incelemesi yapılarak başvuru sahibinin ihtiyacı olup olmadığı belirlenmektedir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları içinde en fazla tercih edilen yardım çeşitlerinden bir diğeride bu yardımdır.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Seti Yardımı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar sosyal yardım kartı üzerinden yapılan bir yardımdır. Eğitim yardımı karta yüklenmekte, öğrencilerin gereksinimlerini gidermeleri sağlanmaktadır. Başvurular aile reisi aracılığıyla yapılmaktadır. Başvurular Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne yapılmaktadır. Başvuru için:

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Öğrencinin eğitim durumunu gösteren son eğitim yılına ait öğrenci belgesi
 • İkamet edilen mahallenin muhtarlığınca verilen muhtaçlık belgesi
 • Dilekçe https://www.sakarya.bel.tr/uploads/files/yardimegitimseti.pdf

Başvuru sonrası başvuru sahibinin durumu belediye personellerince sosyal incelemeye tabii tutulacaktır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları ihtiyaç sahibine öncelik verir. Bu nedenle de vatandaşların incelemelerden geçmesi mühimdir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yakacak, Giyim ve Eşya Yardımı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi yardımları çok çeşitlidir. Bunlardan bir diğeride yakacak ve giysi yardımıdır. Yakacak gereksinimi olan vatandaşların,

 • Kimlik fotokopisi
 • Dilekçe

https://sakarya.bel.tr/uploads/files/yardimyakacak.pdf (yakacak yardımı için)

https://sakarya.bel.tr/uploads/files/yardimgiysi.pdf (giysi yardımı için)

https://sakarya.bel.tr/uploads/files/yardimesya.pdf (eşya yardımı için)

 • Gerektiği takdirde engelli raporu gibi diğer kurum ve kuruluşlara ait belgeler
 • Muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi

İle Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sonrası gerekli incelemeler yapıldıktan sonra başvuru sahibine gerekli yardım yapılacaktır.

Yakacak yardımı Sakarya ili sınırlarında yaşayan ve ikamet ettiği ilçenin kaymakamlığı adı altında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım almayan bireylere yapılmaktadır.

Eşya yardımı sel, yangın, doğal afet neticesinde eşyaları zarar görmüş bireylere yapılmaktadır. sizler de yukarıdaki formları doldurarak başvuru uygulayabilirsiniz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları hane bazlı olarak verilir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sıcak Aş Yardımı

Sosyal güvencesi bulunmayan, yemek yapamayacak durumda olan, hastalığı bulunan, maddi durumu kötü olan vatandaşlara başvuruları durumunda incelemeleri yapılarak sıcak yemek yardımı yapılmaktadır. Sıcak yardım almaya hak kazanmış ailelere haftanın 6 günü 2 öğün sıcak yemek yardımı yapılmaktadır.

Gerekli belgeler:

 • Dilekçe https://sakarya.bel.tr/uploads/files/yardimsicakas.pdf
 • İkamet edilen muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • İstenildiği durumlarda diğer kurum ve kuruluşlara ait resmi belgeler

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Hasta Bezi Yardımı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ihtiyaçları durumunda maddi açıdan zorluk yaşayan vatandaşlara hasta bezi yardımı yapılmaktadır. Hasta bezi yardımından yararlanmak isteyenlerin;

 • Dilekçe https://sakarya.bel.tr/uploads/files/yardimhastabezi.pdf
 • Muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Hasta bezi kullanması gerektiğini gösteren doktor raporu

Evrakları ile Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yardım başlamaktadır.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımları 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya sınırları içinde yaşayan engelli vatandaşlara çeşitli hizmetler sunmakta ve yardımlar yapmaktadır. İhtiyaç sahibi engellilere tekerlekli sandalye yahut akülü araç yardımı yapmaktadır. Bunun dışında talepte bulunan engellilere klavuzluk ve danışmanlık hizmeti sunan Sakarya Büyükşehir Belediyesi isteyen engelli vatandaşlara da meslek edindirme kursları vermektedir.

Yine ihtiyaç duyulması durumunda engelli bireylere ücretsiz taşıma hakkı sağlamaktadır. Bütün bu engelli hizmetlerinden yararlanmak için gerekenler,

 • Engelli sağlık kurulu raporu
 • Nüfus kayıt örneği
 • İstenen hizmetin altı çizildiği dilekçe
 • İkametgah belgesi

Başvuru yeri ve adresi:

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı – Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü
Adres: Güllük mah. Zübeydehanım cad. No:56 / Adapazarı
Tel: 281 88 05
e-posta: engelli.hizmetleri@sakarya.bel.tr

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Bütün bu yardımların bunun yanında ALO 153’ten başvuru yapan yaşlılara da erzak yardımı, market alışverişi, ilaç temini, berber gibi hizmetler sunan Sakarya Büyükşehir Belediyesi özellikle sağın zamanında evinde kalan dışarı çıkamayan vatandaşlarının her zaman yanında olduğunu sürekli olarak belirtmektedir. 65 yaş üstü vatandaşlar için sunulan hizmetlerden yararlanmak için ALO 153’ü arayarak kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

Bütün bu yardımların dışında il sınırları içinde yaşayan vatandaşlara farklı alanlarda hizmet ve yardım sunan Sakarya Büyükşehir Belediyesi talep eden aileler ve bireyler için psikolojik destek hizmeti ve aile danışmanlığı hizmeti sağlamaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmak için dilekçe ve kimlik detaylarınızle birlikte Sosyal Gelişim Merkezine başvurmanız gerekmektedir. Başvuru adresi :

Sosyal Gelişim Merkezi
Adres: Güllük mah. Zübeydehanım cad. No:56 / Adapazarı
Tel: 274 51 85
Faks: 274 51 84
e-posta: sosyal.gelisim@sakarya.bel.tr

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İletişim 

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı – Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü
Adres: Güllük Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No:56 (eski terminal alanı) / Adapazarı
Tel: 44 44 054 (3751)
e-posta: sosyal.isler@sakarya.bel.tr

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı – Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü
Adres: Güllük mah. Zübeydehanım cad. No:56 / Adapazarı
Tel: 281 88 05
e-posta: engelli.hizmetleri@sakarya.bel.tr

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları hususunda bu iletişim numaralarından ve maillerden bilgi alabilirsiniz. Hem yardımınızın başvuruları için hem de sorgulama için bu adresler mühimdir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardımları geniş çaplı ve çok çeşitlidir. Sizler de eğer burada ikamet ediyorsanız mutlaka başvurunuzu yapınız.

DİĞER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİN YARDIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu