Başvurular

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu, başvurular bölümümüzde Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Sakarya il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarına sosyal yardım kartı dağıtarak, yoksul vatandaşlarının da alışveriş merkezlerinde alışveriş yapabilmelerine olanak tanıyan Sakarya Büyükşehir Belediyesi, muhtaç ve dar gelirli bireylere 2021 senesinde da ayni ve nakdi yardımlar sunuyor.

Afetzedelere, yetim ve yoksul öğrencilere, yaşlılara, kimsesiz ve gelirsiz engellilere, kronik hastalara ve dar gelirlilere gıda ve erzak içeren yardım kolileri dağıtan Sakarya Büyükşehir Belediyesi; mültecilere ve sığınmacılara da yardım eli uzatmayı unutmuyor.

Bunun bunun yanında mülteciler ve sığınmacılar bile Sakarya Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartına başvurabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca Sakarya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yapılan sosyal yardımlarla alakalı olarak araştırma konusu olanları aydınlatmaya, Sakarya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yapılan ayni veya nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Sosyal destek kartı sevkiyatı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Giyim yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sıcak yemek yardımı
 • Hasta bezi yardımı
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Yaşlı kimsesiz değerli okurlarımız için yapılan yardımlar
 • Mülteciler ve sığınmacılar için yapılan yardımlar
 • Evde yaşlı ve hasta bakım hizmeti
 • Ev temizlik ve tadilat hizmeti
 • Para yardımı
 • Günlük sıcak yemek sevkiyatı
 • Şehit, gazi ve muhtaç asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Yoksul dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Kira yardımı

İhtiyaç sahiplerine, yoksullara ve muhtaçlara onların onurunu zedelemeden bütçesi ışığında her türlü yardımı yapmaya çalışan Sakarya Büyükşehir Belediyesi; kimsesiz değerli okurlarımıza, yoksul öğrencilere, yoksul ailelere ve başvurusu kabul gören diğer bireylere aylık 300-400 TL limitlere sahip sosyal yardım kartları dağıtıyor.

Vatandaşlar; bu kartlarla alışveriş mağazalarında ve marketlerde gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım, kıyafet vb. gereksinimlerini karşılayabiliyorlar.

Aynı zamanda sosyal destek kartlarındaki limitlerini su, elektrik, doğalgaz, telefon faturası gibi fatura ödemelerini gerçekleştirmek adına da kullanabiliyorlar.

Sosyal yardım kartları ile vatandaşlar, Sakarya’daki marketlerden alışveriş yapabildikleri için Sakarya Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahipleri için gerçekleştirdiği bu yardım kampanyası içerisinde esnafların da kazanmasını sağlamış oluyor.

Bilhassa işleri yavaşlayan hatta durma noktasına gelen esnafların işleri de sosyal destek kartı ile yapılan alışverişler sonrasında hızlanmış oluyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, belediye sınırlarında ikamet eden afetzedelere, mültecilere ve sığınmacılara para yardımı, gıda yardımı, sosyal destek kart yardımı, giysi yardımı gibi bir çok yardım yapıyor.

Bilhassa yangın, deprem vb. doğal afetler yüzünden evini kaybeden bireylere kira yardımında bulunabiliyor.

Yangın sonrası ev eşyaları hasar gören bireylere ise hayır sever çevredeki insanlar aracılığıyla bağışlanan ev eşyalarını armağan edebiliyor.

Yoksul öğrenciler için eğitim yardımı, kırtasiye yardımı, kıyafet yardımı gibi bir çok yardım yapmaktan da geri kalmayan Sakarya Büyükşehir Belediyesi, yoksul ailelerin çocuklarının eğitim hayatlarına devam edebilmeleri, iyi bir meslek sahibi olabilmeleri adına onlara faydalı oluyor.

Çalışkan ve başarılı öğrencilere ve üniversite öğrencilerine burs niteliğinde para yardımı yapabilen belediye, Sakarya il sınırlarındaki aşevleri aracılığıyla burada pişirilen sıcak yemekleri her gün binlerce evsize, sokak çocuğuna ve muhtaç bireylere dağıtıyor.

Ramazan ayında şehrin değişik mekanlarinde ve ilçelerinde gerçekleştirdiği Ramazan iftar çadırları ile evsizlerin, kimsesizlerin ve dar gelirlilerin karnını doyuruyor.

Evinin tadilat ve tamirat işlemlerine ayıracak bütçesi olmayan yoksul aileler için evde tadilat ve tamirat hizmeti veren Sakarya Büyükşehir Belediyesi; kirasını ödeyemeyen ailelere de bir miktar nakdi yardım yapıyor.

Kimsesiz ve sahipsiz yaşlıların, engellilerin ve hastaların sağlığını önemseyerek, evde yaşlı ve hasta bakım hizmeti ile yaşlıların ve kronik hastaların sağlık kontrollerini düzenli olarak ücretsiz bir biçimde görevlendirdiği sağlık personellerine yaptırıyor.

Eşinden ayrılmış, eşi vefat etmiş kadınlara ve çocuklarına da kolaylık sağlayan belediye, eşinden veya ailesinden şiddet gören kadınlara sahip çıkarak, onların yaşam şartlarını iyileştirmeye odaklanıyor.

Yakacak yardımı ile kış aylarında ısınma giderlerine bütçe ayıramayan yoksul vatandaşlarının yüzünü güldüren belediye, hasta bezi yardımı ile başvurusu kabul gören yaşlılara ve hastalara sağlık yardımı kapsamı içinde düzenli olarak hasta bezi dağıtıyor.

Engellilerin psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissetmeleri adına onlara ücretsiz psikolojik destek sunan Sakarya Büyükşehir Belediyesi, tekerlekli sandalye, havalı yatak veya baston gibi engelliler için bi hayli önem arz eden medikal cihazları, tıbbi araç gereçleri veya protez malzemelerini satın alamayan engellilere de yardım ediyor.

Eğitim seti yardımı ile öğrencilere kalem, kitap, defter vb. malzemeler dağıtan, öğrencilerin kırtasiye gereksinimlerini karşılamaları için anne ve babalarına bir miktar para yardımı yapan belediye, çocukların ayakkabı, önlük, bot, mont gibi giysi gereksinimlerini karşılamayı da unutmuyor.

Şehit, gazi ve asker yakınlarını da sürekli olarak ziyaret ederek, onların ekonomik sıkıntı çeken yakınlarına destek olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi; esnafları da unutmayarak, pandemi sürecinde esnafa hijyen malzemeleri, gıda yardım kolileri, bebek bezi ve maması vb. çoğu malzemeleri ücretsiz bir biçimde dağıtıyor.

Düzenli bebek bezi ve bebek maması yardımları ile yeni doğum yapan annelere ve eşlerine sahip çıkan belediye, Hayırlı Olsun armağansi olarak ailelere armağan ettiği bebek beşiği, bebek battaniyesi vb. armağanleri ile bebeklerin de rahat etmesini sağlıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sakarya il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahipleri, belediyenin yardımlarına başvurmak için bağlı oldukları ilçe belediyesine veya büyükşehir belediyesine bizzat gidebiliyorlar. Belediyeden başvuru için gerekli olan belgeleri öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar; başvuru için gerekli belgeleri toparladıktan sonra bağlı oldukları Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne giderek, gerekli belgeleri ve başvuru formunu teslim etmek suretiyle başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvurular, bi hayli hızlı bir biçimde dijital platformda yani e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

E-devlet üzerinden yardımlara başvurmayı planlayan bireylerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

E-devlet üzerinden başvuru yapmak için TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra Uygulamaya Git seçeneğine tıklamalısınız.

Başvuru formu sayfasına yönlendirildiğinizde başvuru yapmak istediğiniz belediye olarak, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni işaretlemelisiniz. Dilerseniz yaşadığınız ilçe belediyesinin yardımlarına da başvuru formu ile başvurabilirsiniz.

Başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurup, başvuru yapmak istediğiniz gıda yardımı, yakacak yardımı vb. sosyal yardım türlerini işaretleyip, başvuru formunuzu gönderebilirsiniz.

Lakin e-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvuruların ön başvuru niteliğinde olduğunu ardından gerekli belgelerle birlikte Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne gitmeniz gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz!

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardım kartı dağıtarak, ihtiyaç sahiplerinin gıda, giyim, temizlik malzemesi vb. gereksinimlerini bu kartlardaki limitlerle karşılayabilmelerini sağlıyor.

Başvurusu kabul görenlerin kartlarına yüklenen limitler; bireylerin muhtaçlık durumlarına ve ailelerindeki kişi sayısına göre değişebiliyor.

Ön başvurular, e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Aynı zamanda başvurularınızı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne giderek, başvuru formu doldurmak suretiyle gerçekleştirebiliyorsunuz.

Başvuru formu, nüfus cüzdanı fotokopisi, muhtarlıktan alınan yoksullik belgesi ve belediyenin sizden talep ettiği engelli raporu, borç dokumanı vb. belgeleri de başvuru için Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne giderken yanınızda götürmeniz gerekiyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda ve erzak yardımı başvuruları da e-devletten veya Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nden yapılabiliyor.

Düzenli gıda ve erzak yardımından yararlanmak isteyen Sakaryalı ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru formunda gösterilen sosyal hizmetler çeşitlerinden mutlaka ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Başvurusu kabul gören Sakaryalı ihtiyaç sahiplerine Sakarya Büyükşehir Belediyesi, belirli aralıklarla 4 kişilik bir ailenin bir aylık gıda gereksinimlerini karşılayan yardım kolileri dağıtıyor.

Peynir, zeytin gibi kahvaltılıklarla bulgur, makarna, fasulye gibi yemeklik malzemeleri içeren erzak kolileri belediye personelleri aracılığıyla Sakaryalı ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine kadar götürülüyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim ve öğretim çağındaki ilköğretim ve lise öğrencilerinin anne veya babalarının başvurabileceği Eğitim Yardımı ve Kırtasiye Yardımı içerisinde ebeveynlere Sakarya Büyükşehir Belediyesi bir miktar para yardımı yapıyor.

Eğitim yardımı ön başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Ebeveynler; başvuru formu, nüfus cüzdanı fotokopisi, muhtarlıktan alınan yoksullik belgesi, öğrencinin son eğitim yılına dair öğrenci belgesi, engelli belgesi, borç raporu vb. belediyeden talep edilebilen diğer belgelerle birlikte eğitim yardımı almak adına Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne başvurabiliyorlar. 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sakarya il sınırlarında ikamet eden ve büyükşehir belediyesinin eğitim yardımı, sosyal kart yardımı, erzak ve gıda yardımı gibi farklı yardımlarına başvuran vatandaşlar; Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan telefon numarasını arayarak, başvurularının son durumunu öğrenebiliyorlar.

Aynı zamanda ALO 153 Sakarya Büyükşehir Çözüm Masası’nı aramak suretiyle de her türlü soru, görüş ve isteklerini yetkili bireylere iletebiliyorlar.

Vatandaşlar, sosyal yardım başvurularının son durumunu e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de takip edebiliyorlar. Bu amaçla vatandaşların yani başvuru sahiplerinin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, başvurularını gerçekleştirdikleri bağlı oldukları ilçe belediyesine bağlı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne giderek de başvurularının sonucunu öğrenebiliyorlar.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sakarya Büyükşehir Belediyesi güncel ayni ve nakdi yardımlarıyla alakalı olarak ayrıntılı bilgi edinmek, başvuru için sizden talep edilen belgeleri ve başvuru şartlarını öğrenmek veya yardım başvurunuzun sonucunu sorgulamak adına Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 4 054 veya 0264 289 30 00 telefon numaralarından birini arayabilirsiniz.

ALO 153 Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası’nı arayarak da her türlü talep, başvuru ve önerileriniz için yetkililerle iletişime geçebilirsiniz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru formunda Sakaryalı başvuru sahiplerinin aylık kazançlarına, aylık giderlerine, aylık fatura ödemelerine dair bazı soruları yanıtlamaları gerekiyor.

Böylelikle Sakaryalı ihtiyaç sahipleri, kendi ekonomik durumlarına ve muhtaçlıklarına dair büyükşehir belediyesine ön bilgi vermiş oluyorlar.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, bu bilgileri inceleyip, yoksul haneleri tespit ediyor ve muhtaç bireylere yardım etmeye başlıyor.

Bundan dolayı de Sakaryalı başvuru sahiplerinin formda mutlaka doğru bilgiler paylaşmaları, büyükşehir belediyesini yanıltmaktan kaçınmaları gerekiyor.

Aksi halde maddi durumu iyi olmasına rağmen yardımlara başvuran ve başvurusu kabul gören bireylerin yoksul olmadıklarının Sakarya Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla tespit edilmesi halinde belediye, bu bireylere ceza kesiyor.

Ceza kesilen bireylerin aldıkları tüm yardımları faizleriyle birlikte geri ödemeleri gerekiyor.

Aksi halde bu bireyler ile ilgili belediye, mahkemeye başvuruyor ve dava açıyor. Bu durumda kendisine cezai yaptırım uygulanan bireylerin ödemeleri gereken borçları da katlanarak artıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi; il sınırlarındaki kimsesiz değerli okurlarımıza, düşkünlere, engellilere, sokak çocuklarına, muhtaçlara, yoksullara, dar gelirlilere öncelikli yardımlar götürüyor.

Ayni veya nakdi yardımlar yaparken mültecileri, sığınmacıları ve afetzedeleri de hiçbir biçimde unutmuyor.

İşsiz gençler, yaşlılar ve yetişkinlerin bunun yanında dar gelirli yani hane kişi başı aylık net hemen hemen geliri, asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan yani asgari gereksinimlerini karşılamakta zorlanan bireylere ve ailelerine de yardım ediyor.

Başvuru sahipleri aracılığıyla belediyeye teslim edilen engelli belgesi, yoksullik belgesi, öğrenci belgesi vb. belgeleri inceleyip, yardıma gereksinimi olan aileleri kararlaştırdıktan sonra onların evlerine komisyon yollayan Sakarya Büyükşehir Belediyesi, bu komisyonun hazırladığı rapor ile başvuru sahibinin muhtaçlığına dair bilgi ediniyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi; belgeleri, raporu inceleyip, belediye değerlendirme kurulu üyelerinin salt çoğunluğuyla yardım edeceği aileleri ve bireyleri kararlaştırıyor ve bir an önce yardım çalışmalarına başlıyor.

Sakarya Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Sakarya Vefa Sosyal Destek Grubu, On binlerce Kişiye Ulaşmaya Devam Ediyor! 112, 155 veya 156 telefon numaralarını arayarak, ulaşabileceğiniz Sakarya Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri, pandemi sürecinde on binlerce yardıma gereksinimi olan kimsesiz yaşlılara ve kronik hastalara yardım etmeye sürdürmekte.

Bankaya, eczaneye, pazara veya markete gönderecek kimsesi olmayan, dışarı çıkmaları da sakıncalı olan bireyler için bankaya gidip para çeken, marketten ve pazardan gıdalar alan, eczaneden ilaç alan Vefa gönüllüleri, tüm bu malzemeleri bu bireylere ev adreslerinde teslim ediyor.

Bu makalemizde kısaca Sakarya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Sakarya il sınırlarında ikamet ediyorsanız; Sakarya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu