Başvurular

Şahıs Şirketi Nedir? Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs Şirketi Nedir? Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?, kamu ve özel başvuru bölümümüzde Şahıs Şirketi Nedir? Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? nasıl yapılır bilgi verelim istedik. Şahıs Şirketi Nedir? Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? ile alakalı bilgiler yazımızın içinde.. 

Şahıs Şirketi Nedir? Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs Şirketi Kuruluş Maliyeti Nedir?

İş dünyasına adım atmak istiyorsunuz, sizde artık şirket kurmaya karar verdiniz. Şahıs şirketi nedir? Şahıs şirketi Nasıl Kurulur? Şahıs şirketi Hangi Vergileri Öder? Şahıs şirketi Kuruluş Maliyeti Nedir? Şahıs şifrketi kurmak için hangi evraklara ihtiyacımız var? Şahıs şirketi kurmak ücretli mi? Şahıs şirketi ne kadara mal olur?

Kendine ait bir şirket kurmayı amacında olanler, şirket türleri hususunda bilgi sahibi olmak isteyenler ilk başlangıç olarak şahıs şirketleri, türleridir. Konu ile ilgili net  bilgi sahibi olmadan şirket kurmak doğru hareket edebilmenizi bi hayli zorlaştırır. Şahıs şirketi ve türlerini araştırmalı, şirket kurmak istediğinizde nasıl bir maliyet tablosu ile yüz yüze kalacağınızı bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

 Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Yapılan işlerin karşılığı olarak sürekli olarak ödeme alınan durumlarda  fatura kesme zorunluluğu meydana gelir. Kazancın sürekli olarak olduğu ve fatura kesmenin zorunlu duruma geldiğinde kolay ve düşük maliyetli olan şahıs şirketi kurmak ilk akla gelenlerden biridir. Birey olarak kurabileceğiniz ve ortakların sorumluluklarının sınırsız olduğu şirketlere Şahıs Şirketi denir. Belirli sayıdaki bireylerin ortak ekonomik çıkarlar ile kurdukları ve aldıkları sorumlulukların kişisel olarak kabul edildiği ortaklıklara şahıs şirketi adı verilir. Şahıs şirketlerinde ortaklardan biri kendi ortaklık payını devretmek veya satmak isterse diğer tüm ortakların buna onay vermeleri gerekir. Ortaklık devri aşaması kolay ilerleyen bir zaman değildir. Onay verilmeyen durumlarda kişi kendi payını satamaz veya devredemez. Bu şirket türünde ortaklar gerçek bireylerdir ve şirkete ait borçlardan tüm mal varlıkları ile sorumlu olurlar. Gelelim Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur? sorusuna.

 Şahıs Şirketinin Tüzel Kişiliği Var mıdır?

Öncelikle, gerekli belgeleri hazırlamanız ve alakalı kurumlar ile paylaşmanız gerekir. Şahıs şirketlerinin tüzel kişiliği olabilir. Burada ilk kez hangi tür şahıs şirketi olduğuna bakılmalıdır. Eğer şirket türü komandit ise ortaklarından biri tüzel kişiliğe sahip olabilir. Şirket türü adi şirket ise sahibinden bağımsız olamaz. Yani, gerçek bir kişi ile kurulması gerekir.

İmza sirküleri, imza tescil beyannamesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgâh bilgileri alınır.
Şirket tescili yapılır.
Vergi hesap numarasının alınması için başvuru yapılır.
Defterler alınıp tasdik ettirilir.
Yoklama tutanağı düzenlenir.
Vergi hesap numarası alınır.
Yazar kasa levhası ve vergi levhası alınır.
Fatura irsaliye ve gider pusulası belgeleri basılır.
Sicil gazetesi ilanı yapılır.
İlgili odaya kayıt yaptırılır.
İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınır, hafta tatili ruhsatı, hafta sonu ve bayramlarda çalışacaklar için yıllık olarak alınır.
SGK işlemleri yapılır.
Bağ-Kur işlemleri yapılır.
Gereken belgeleri sizde hazırlayıp bağlı olduğunuz vergi dairesine götürebilirsiniz. Yada zamanda muhasebecinize veya mali müşavire vekalet de verebilirsiniz.

Sadece 2 günde şirket açılma işleriniz tamamlanır. Vergi dairesinin yoklama sürecinden geçmeniz gerekecektir. Takiben vergi levhanızı alabilirsiniz. Ardından fatura irsaliye, gider pusulası belgelerinizi alabilir, e-imza ve e-fatura başvuruları uygulayabilirsiniz. Sicil gazetesine ilan verilip alakalı ticaret odasına kayıt yaptırılmalıdır. SGK ve Bağ-Kur başvurularıda sonrasında  yapılır.

Şahıs Şirketi Kurmanın Ortalama Maliyeti Nedir?

Şirket kurmak için yapılan masraflar göz önünde tutulduğunda şahıs şirketleri maliyeti en uygun şirket türleri arasına girer. Şahıs şirketi kurma maliyetleri senelera göre değişiklik gösterebilmektedir. Maliyet hesabı çıkarmak zor olsa da hemen hemen maliyetler şu biçimde düşünülebilir:
İmza beyannamesi için: 150 TL
Şirket kuruluş servis bedeli: 350 TL
Damga vergileri: 80 TL
Muhasebeci vekalet bedeli: 300 TL
Fiyatlar hemen hemen olarak alınmıştır değişiklik gösterebilir muhasebecinizden gerçek fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Hangi Vergileri Öder?

Şahıs firmaları mükellef niteliği taşırlar. Kanunda tespit edilen aralıklarla beyannameler vererek vergi ödemek mecburiyetindedirler.
-Damga Vergisi
-Stopaj Vergisi
-Katma Değer Vergisi
-Geçici Vergi
-Gelir Vergisi

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Kurulum süresi bi hayli hızlıdır ve gerekli evraklar azdır.
Tüm yetkiler şirket kurucusunda bulunacağından, karar süreçleri bi hayli hızlı ilerler.
Mali müşavir ve muhasebe fiyatları  düşüktür.
Kuruluş masrafları azdır.
Şirketin geliriyle orantılı kademeli vergi sistemi mevcuttur.
Şahıs şirketleri 2 gün gibi kısa bir sürede kurulduğu gibi 1 gün içinde de kapatılabilir.
Şahıs şirketleri, az ortaklı da kurulabilir ve ortakların hepsi gerçek bireylerdir. Ortaklardan biri şirketten ayrılmak istediğinde, diğer ortakların onayın gereklidir. Şirket borçlarından tüm ortaklar sorumludur. Bilhassa işleriniz planladığınız gibi gitmediğinde şirketinizin tehlikeye girmemesi yönünden avantajlıdır.

Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları Nelerdir?

Şahıs şirketlerinde gelir arttıkça vergi oranı da artar, vergi oranı %40’lara kadar çıkabilmektedir.
Farklı şirketlerin gelir hacimleri daha yüksek olduğundan bankaların gözünde itibarları şahıs şirketlerine göre daha yüksektir.

Şahıs Şirketi Sahipleri e ticaret Yapabilir mi?

Bankacılık ve borsa alanı dışında tüm sektörlerde faaliyet gösterebilir. e ticaret için şirket kurmak isteyenler,  şahıs şifrketi kurabilirler. Bankalara başvuruda bulunarak sanal pos alabilir ve kredi kartı ile de satış uygulayabilirsiniz.

Şahıs Şirketinde Ofis İhtiyacı Var Mı?

Şahıs şirketinde ofis gereksiniminiz yoktur fakat bir adres gösterme zorunluluğu mevcuttur. Evinizi şahıs şirketinde ofis olarak  gösterme olanağınız bulunmaktadır.

Oto Ekspertiz Açmak | En Kazançlı İş Fikirleri

Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Önyazı Nedir, Nasıl Yazılır?

İha Pilotu Nedir? Drone Pilotu Nedir? Nasıl Olunur??

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu