Sağlık

Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran nedir sorusuna verilecek yanıt bi hayli mühimdir. Dünyanın bir çok ülkesinde yetiştirilip pazarlanan safran, bitki olarak tüketildiği gibi kozmetik alanda da büyük bir öneme sahiptir. İlaç sektöründe ve endüstriyel alanlarda da kullanımı bi hayli yaygın olan safranın ülkemizde de üretimi yapılmaktadır. İsmini safrandan alan Safranbolu, ülkemizde ki safran üretimi yapılan bölgenin başında gelmektedir.

Süsengiller ailesinden olan safran, sonbahar aylarında çiçek açmaktadır. Beyaz, sarı ve mor şeklinde çiçek açan safran, hemen hemen olarak 20- 30 cm boylarındadır. Safran olarak mor olan çiçeğin iç tepe kısımları toplanmaktadır. Ülkemizde Karadeniz boyunca yetişmektedir. Bilhassa son bahar aylarında yüksek yaylalarda safrana rastlamak olabilecekdür.

Safranbolu da üretimi yaygınlaşmış olduğu için yurdumuzda safran ticareti genelde Safranbolu’dan yapılmaktadır. Türkiye dışında Fransa, İran ve İtalya’da da üretimi yapılan safranın ana vatanı Güneybatı Asya’dır.

Yunanistan ilk yetiştiriciliğe başlayan ülke olarak bilinmektedir. Boya sektöründe de önemli bir yere sahip olan safran, 80 bin çiçekten yalnızca yarım kilo elde edilebilmektedir. Boya sektöründe kullanılma amacı ise kendi ağırlığından hemen hemen 100 bin kat daha fazla suya kendi rengini vermesidir.

Safranın çok faydalı bir bitki olduğuna da değinmek gerekmektedir.

Rengi gibi vücuda etkisi de bi hayli fazla olan safranın faydalarından bazıları şunlardan oluşmaktadır:

Sarı nokta hastalığı olarak anılan göz hastalıklarında ki tedavilerde safran kullanılmaktadır. Göze ve göze dair her türlü hastalıklara da iyi geldiği bilinen safranın görme kaybını önlediği ve göze canlılık verdiği de ispatlanmıştır. Buğulu gören gözlerdeki bulanıklığı gidermektedir.

Vücuttaki oksijen dolaşımını arttıran safran, gözlerin görme özelliğini arttırmaktadır. Safranın yalnızca 20 mg kadarı bile 3 aylık düzenli kullanımından sonra gözlerde gözle görülecek kadar iyileşmeye neden olmaktadır. Bilhassa Sarı Nokta Hastalığı için 3 ay boyunca her gün safran çayı içerek tedavi olmak olabilecekdür.

Source: webmd / food.ndtv

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu