Sağlık

Saç Dökülmesi Nedenleri – Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nedenleri – Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?, sağlık bölümümüzde Saç Dökülmesi Nedenleri – Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Saç Dökülmesi Nedenleri – Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Saç Dökülmesi Nedenleri – Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saçlar, kadın erkek fark etmeksizin bireylerin dış görünüşlerinde en fazla değer verdiği etkenlerden biridir. Estetik açıdan insana farklı görünüm kazandırır hatta farklı zamanlarda saygınlığın derecesini bile belirler. Bu açıdan insanlar saçlarının bakımlı, temiz, güzel olmasına önem gösterir. Cinsiyet veya yaş fark etmeksizin saçlar özeldir, kimse saç dökülmesi yaşamak istemez.

Lakin vücudun her noktasında olduğu gibi saçlarda da birtakım problemler oluşabilir. Saçların sağlıklı uzamaması, saçların dökülmesi, kepeklenmesi, bitlenmesi gibi bir çok sorun bireylerin karşısına çıkar. Bu sorunlardan en büyüğü ise saç dökülmesidir.

Saç dökülmesi neden meydana gelir, saç dökülmesi nasıl önlenir? Gibi bir çok soru insanlar aracılığıyla uzman kişilera yöneltilmektedir.  Saç dökülmesinin durdurulması için profesyonel bir uzmandan görüş ve tedavi almakta yarar mevcuttur.

Saç dökülmesinin birden fazla sebebi olabilir. Tedavi de saç dökülmesinin sebebine göre belirlenir. Temel olarak demir eksikliği, mevsim değişikliği, hormon bozuklukları, stres gibi bir çok nedeni bulunur. Lakin uzun soluklu zamanda görülen saç dökülmesi daha ciddi problemlerin habercisi olabilir.

Gibi bir çok sebepten kaynaklı saç dökülmesi yaşanabilir. Öncelikle nedenini bulup ona göre gerekli tedavi yaklaşımlarını yapmak mühimdir.

Saç dökülmeleri bir çok tipte gerçekleşebilir. Dökülmenin görüldüğü cinsiyete göre de değişiklik gösteren bir durumdur.

Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla saç dökülmesine rastlanır. Bunun nedeni genetik etkenlerle açıklanır.

Saç dökülmesi için uygulanani tedavi metotları saç dökülmesinin nedenine göre belirlenmektedir. Ama saçların sağlıklı olması, dökülmemesi ve en önemlisi saç dökülmesini bitiren mucizevi gıda soya proteinidir. Soya proteini Avrupa’da yapılan çalışmalara göre saç büyümesini de %15 oranında arttıran da bir gıdadır. Tercih edilebilir. Bunun dışında da farklı tedavi metotları bulunur.

Sağlıklı beslenmek gerekir, stresten uzak durulmalıdır, kan değerleri kontrol ettirilerek birinin sağlıklı olması sağlanmalıdır. Böylelikle hem dökülme önlenir hem de dökülen saçların tekrar çıkması gerçekleştirilebilir.

Bilinçsizce yapılan diyetlerden uzak durulmalı, uyku saatlerine önem verilmeli, sigara ve alkol kullanılmamalı, fast foodlardan uzak durulmalıdır.

Genelde saç dökülmesi yetişkinlerde görülse de çocuklarda da rastlanabilir. Çocuklarda rastlanan saç dökülmesinin diğer çeşidi saç kırandır. Dairesel dökülmeler şeklinde görülür. Saçlara sıkı örgüler yapmaktan kaçınılmalıdır, çocukların saçları sertçe taranmamalıdır. Çocuklarda saç dökülmesinin bir diğer sebebi de psikolojiktir. Halk içinde saç koparma hastalığı olarak anılan trikotilomani hastalığı sebebiyle çocuklar kendi saçlarını koparabilir. Bundan dolayı de saçlarında azalma görülür. Çocukları iyi takip etmek ve gerekli tedavi almalarını sağlamak gerekir.

Source: Mayoclinic / Medicinenet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu