Sağlık

Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm

Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm, sağlık bölümümüzde Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm ile alakalı bilgi aktaracağız.. Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm

Kıllar vücudumuzun hemen hemen her yerinde bulunan yapılardır. Cildin dış kısmını örten kıllar keratin adı verilen bir proteinden meydana gelir. Saç folikülleri yeni saç ürettikçe diğer saçlar cildin dışına doğru çıkar. Dıştan görünen saç ise esasen ölü keratin hücreleridir. Başımızda ise hemen hemen olarak 100.000 ila 150.000 saç teli bulunur. Bu saçların günde 100 kadarı dökülür ve bu son derece normaldir. Dökülen saçların yerine zamanla yenisi uzar. Bu zamanda aksaklık olduğunda, normalden fazla saç döküldüğünde, saçlar doğal döngüsünde erkenden döküldüğünde yahut dökülen saçların yerine yenisi çıkmadığında yahut geç çıktığında saç dökülmesi sorunu görülmektedir. Saç dökülmesi için bitkisel çözüm arayanlar aşağıdaki metotları deneyebilirler.

Bilimsel araştırmalara göre en etkili saç dökülmesi bitkisel çözüm ve doğal tedavi seçenekleri şunlardan oluşmaktadır:

Kafeinin hücresel çoğalmayı teşvik eden işlevleri mevcuttur. Test tüplerinde yapılan çalışmalar, kafeinin, testosteronun saç büyümesi üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığını ve saç gövdesi uzamasını desteklediğini, anajen zamanını uzattığını göstermektedir. Kafein bunun bunun yanında testosteron kaynaklı dönüştürücü büyüme faktörü (TGF) -β1 olan ve saç büyümesini yavaşlatan değeri düşürür. Aynı zamanda saç büyümesini destekleyen insülin benzeri büyüme faktörü (IGF) -1’i arttırır. Kadınların saç köklerinde kafeine hassaslığı daha fazladır. Araştırmalarda kafein topikal olarak direkt saç derisine sürülmüştür. Bunlara bağlı olarak da saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu için kafein cevabı verilebilir.

Melatonin, memelilerin sirkadiyen ritmini düzenleyen bir nörohormondur. Bu hormon bunun bunun yanında saç köklerinde sentezlenen bir antioksidandır. Melatoninin saç büyümesi üzerindeki etkilerini gösteren ilk çalışmada, diffüz alopesi olan 40 hastada 6 ay boyunca topikal melatonin solüsyonu kullanılmıştır. Melatonin ile tedaviden sonra, diffüz alopesi hastalarında ön saç çizgisinde artış görülmüştür. Gene başka bir araştırmada androgenetik alopesiden muzdarip 15 kadın ve 15 erkeğin üzerinde topikal melatonin solüsyonu denenmiştir. Tedaviden sonra alopesi şiddeti önemli ölçüde azalmıştır.

Prosiyanidinler, antioksidan, antienflamatuvar (iltihap önleyici) ve antifungal (mantarlara karşı etkili) özelliklere sahiptir. Bu maddeler elma, arpa, kakao, tarçın, üzüm ve çay gibi bitkilerde bulunur ve flavonoid olarak sınıflandırılır. Prosiyanidinlerin test tüpü çalışmalarında saçın büyüdüğü faz olan anajen fazı desteklediği görülmüştür. Elma suyundan elde edilen % 1 prosiyanidin solüsyonunun, plaseboya kıyasla androgenetik alopesi hastalarında saç büyümesini teşvik ettiğini görülmüştür. Başka bir çalışmada günde 400 mg oral prosiyanidin verilen 250 hastada olumlu yanıtlar görülmüştür. Bundan dolayı saç dökülmesine bitkisel tedavi olarak tavsiye edilir.

Araştırmalara göre, kore kırmızı ginsengi alopesi areata nasıl tedavi edileceğinde umut vaat etmektedir. 2012 senesinde Journal of Ginseng Research’te yayına giren çalışmada, Kore kırmızı ginsenginin alopesi areata hastalarında saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabileceğini gösteren bulgular elde edilmiştir.

Cüce palmiye, fitosteroller,  beta karoten ve diğer antioksidanlar içeren bir tür bitkidir. Test tüpü çalışmalarında abu bitkinin androgenetik alopesiye neden olan DHT’nin alımını durdurduğu ve DHT’nin androjen reseptörlerine bağlanmasını % 50 oranında azalttığı görülmüştür.  Günde 50 mg oral β-sitosterol ve 200 mg cüce palmiye yahut plasebo verilen androgenetik alopesi hastası erkeklerde plaseboya kıyasla hastaların % 60’ında iyileşme görülmüştür. Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler içinde cüce palmiye önemli bir yerdedir.

Kabak çekirdeği yağı, testosteronun aktif dihidrotestosterona (DHT) dönüşümünü önleyen etkilere sahiptir. Androgenetik alopesi hastası olan 76 insana 24 hafta boyunca günde 400 mg oral kabak çekirdeği yağı verilmiştir. Plaseboya kıyasla hastaların % 40’ında saç sayısında artış gözlenmiştir.

Zerdeçalın etken maddesi olan kurkumin, anti-enflamatuvar etkileri sebebiyle yüzsenelerdir kullanılmaktadır. Kurkumin antioksidan, antimikrobiyal, antineoplastik ve antiandrojenik özelliklere sahiptir [31]. Yani mikropları öldürebilir, kanser hücrelerine karşı etkilidir ve androgenetik alopesiden sorumlu erkeklik hormonlarını bastırabilir. Bazı araştırmalar kurkuminin topikal olarak uygulandığında (% 5 kurkumin içeren ekstre şeklinde) saç artışını sağladığı görülmüştür.

Saç dökülmesi için bitkisel çözüm arayanlar B7 vitaminin önemini kavramalıdır. B7 vitamini yahut H vitamini olarak da anılan biotin, saç kökü hücrelerinde etkili olan bir B-kompleks vitaminidir. Eksikliği, alopesi, dermatit, konjunktivit, mantar enfeksiyonu, ataksa, nöbetler, hipotezi, gelişme geriliği, işitme ve görme kaybı gibi belirtilere yol açar. Saç dökülmesine etkisi ise fakat biotin eksikliği var ise etkilidir. Biotin eksikliği olmayan bir kişide biotin takviyesi fayda vermeyebilir.

D Vitamini, kalsiyum ve fosforun vücut aracılığıyla kullanılması ve bağışıklık sisteminin düzenlemesinde görevleri olan ve yağda çözünen bir vitamindir. Bu vitamininin eksikliği ve otoimmün hastalıklar içinde ilişki olabileceği kanısına varılmaktadır. D vitamini bunun bunun yanında saç foliküllerinin yaşam döngüsünde de etkilidir. Farelerde D vitamini yeterli miktarda bulunmadığında 8 ayda hemen hemen saçların tamamı dökülmüştür. Ayrıca bir çok araştırma, saç dökülmesi sorunu yaşayan bireylerde D vitamini değerlerinin daha düşük olduğu ortaya konmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu