Başvurular

Reyting ölçüm cihazı kimlere verilir? Reyting ölçüm cihazı başvurusu

Reyting ölçüm cihazı kimlere verilir? Reyting ölçüm cihazı başvurusu, kamu ve özel iş başvuruları bölümümüzde Reyting ölçüm cihazı başvurusu ile ilgili detay vermek istedik.. Reyting ölçüm cihazı başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Reyting ölçüm cihazı kimlere verilir? Reyting ölçüm cihazı başvurusu

Reyting ölçüm cihazı olarak anılan peoplemeter nedir, reyting ölçüm başvurusu nasıl yapılır, reyting ölçüm cihazı ile ilgili ayrıntıları makalemizde bulacaksınız. Radyo, Televizyon Üst Kurulu aracılığıyla izlenme ve dinlenme ölçümü yapmak için elektronik cihazlar kullanılmaktadır. Bizde bu reyting ölçüm cihazı nedir, nasıl kullanılır ve eve nasıl takılır gibi sorularınıza bu makalemizde yanıt aktaracağız.

Reyting Ölçüm Cihazı ve KUMANDA Nedir?

İzleyici ölçüm cihazı genel anlamda bir programı yahut bir kanalı “Kaç Kişi İzliyor”, “Hangi Kanalı İzliyor”, “Kimler İzliyor”,  “ Ne Zaman İzleniyor” gibi sorulara yanıt vermesi amacı için kullanılan bir cihazıdır. PeopleMeter cihazı 5 saniyelik aralıklarla o anda hanede izlenen kanalın ses imzalarını kaydeder.

PeopleMeter cihazına tanımlanmış özel seyirci kumandaları ise kumanda üzerinde bulunan tuşlar aracılığı ile o anda kimin izlediği sorusuna yanıt vermektedir. Hanede bulunan tüm televizyonlara ayrı ayrı PeopleMeter cihazları bağlanır ve her birine ayrı bir kumanda tanımlanır.

Reytingler nasıl ölçülüyor?

İzleyici ölçer cihazı yani peoplemeter cihazı kullanılarak yapılan seyirci ölçümü belli aşamalardan yaşanan entegre bir sistemdir. Bu cihaz teknolojik ürünlerin giderek yaygınlaştığı televizyon ortamında sağlıklı izlenme ölçümüne olanak sağlayan güncel ve teknolojik gelişmelere uygun bir sistem olarak tüm dünya çapında kabul görmüş bir sistemdir. Reyting ölçümü toplamda 6 etaptan buluşmaktedir.

  1. İlk aşama veri tabanı araştırmasıdır, bu etapta panelin kurulumunun yapılacağı ailenin tespit edilmesidir. Bu araştırma neticesinde panel tasarlanmaktadır.
  2. İkinci aşama panelin oluşturulmasıdır, bu etapta paneli oluşturan aileler, ilk etapta görüşülen ve panele katılmayı kabul eden aileler içinden seçilmektedir. Panel üyelerinin izleme davranışı, panel kullanıcı hesabınin gerektirdiği eğitim sürecinin tamamlanmasının sonrasında veri üretimine başlanmaktadır.
  3. Üçüncü etapta ise seyirci ölçüm cihazı ve bu cihazla birlikte çalışan kumandanın kullanılması aşamasıdır. Pnel üyelerinden istenen şey ise televizyon izlemeye başladıklarından ve bıraktıklarında kendilerine ayrılmış olan özel düşmeye basarak izlemeyi kayıt altına almalarıdır.
  4. Dördüncü aşama veri aktarımının sağlanmasıdır. İzleyici ölçüm cihazında toplanan veriler, veri üretim yazılımı aracılığıyla her gün otomatik olarak veri üretim merkezine iletilmektedir. Bu işlem, yazılımın hanedeki ölçüm cihazına GPRS aracılığıyla bağlanmasıyla sağlanmaktadır.
  5. Bu etapta veri üretimi yapılmaktadır, reyting cihazından çekilen verilerin onaylanması, ağırlıklandırılması ve uygun formata çevrilme işlemi gerçekleştirilmektedir.
  6. Altıncı ve son seviyede yayınların isim, tipoloji, başlama ve bitiş saatleri detaylarını kapsayan program ve reklam veri tabanından faydalanılmaktadır. Belirli istasyonlar yahut programların izlenme paylarına, belirli programları ve/yahut günün bir bölümünde yayına girenları seyredenlerin sayısına ve sıralamasına, tek yahut bir çok yayındaki belirli program yahut reklamları izleyen kümülatif seyircilere ve izleme işleminin süresi ve sıklığına ilişkin raporlar dahil bu veriler belirli bir zamanye ilişkin olarak program reytingleri ve kanal reytinglerini oluşturmak için işlenir.

Reyting Cihazı Nasıl Çalışır?

Televizyon izlemeyi dizi ve programları takip etmeyi seven bir millet olduğumuz tartışılmaz bir gerçektir. Haftalarca başlamasını beklediğiniz ve bir kaç bölüm sonra yayından kaldırılarak sizi hayal kırıklığına uğratan dizi ve programlar reytinglere yenik düşerek yayından kaldırılmaktadır. Peki bu reyting ölçme cihazları nasıl çalışır, buyurun birlikte öğrenelim.

reyting

Peoplemetre ilk kez İngiltere’de üretilmiştir ve aslında Peoplemetre tek başına bir markadır. Lakin bu sistemin tüm dünyaya yayılması ile birlikte ölçüm yapılan cihazın adı Peoplemetre (seyirci sayacı) kalmıştır. Televizyon seyircilerinin hangi saatte hangi dizi yahut programı izlediğini tespit ederek bir araya getiren sistemdir. İlgili cihaz araştırmalar neticesinde görüşülen ve paneli kabul eden ailelere verilmektedir.

Reyting Ölçüm Cihazı Başvurusu– Evler Nasıl Seçilir ?

Reyting ölçüm cihazının kullanılacağı evler, aileler Türkiye İstatistik Kurumundan alınan 40 ilde hemen hemen 132 BİN adres içinden istatistiki örnek seçim teknikleri kullanılarak belirlenmektedir. Veri Tabanı Araştırması kapsamı içinde anket yapılan 44.000 hane içinden ihtiyaç duyduğu haneleri hanedeki kişi sayısı, hanenin yayın alma şekli, yaşanılan bölgeler gibi daha birden çok özellik göz önünde bulundurarak tesadüfi olarak seçer ve panel hanesi olmaları için ikna süreci başlatır.

Seçim işlemi ise bağımsız denetçiler aracılığıyla düzenli bir biçimde sistematik olarak gerçekleştirilmektedir. TİAK A.Ş. Yönetim Kurulu’nun seçtiği bağımsız bir araştırma şirketi bu 44.000 hane ile yüz yüze anket yapmaktadır.

Panelden kendi isteği ile ayrılmış yahut her sene %15 yenilenme kuralı (RTÜK Yönetmeliği) gereği panelden ayrılmış haneleri Evren Değerlerine uyum sağlamak maksadıyla ihtiyaç duyulan hanelerin demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri, televizyon sahipliği, yayın alma şekli gibi kriterler çerçevesinde; alakalı il ve bölgede hane bulmak için, bu data içinden telefon ile aramalar ve telefonla ulaşılamayan hanelere yüz yüze ziyaretler yapar.

Reyting Ölçüm Cihazı Olan Evlere Para Veriliyor mu ?

Ölçüm sisteminde bulunan hanelere birer armağan kart tanımlanır. Bu tanımlanan armağan kartlara da aylık olarak belirli bir bedel yatırılmaktadır. Bu para yatırılan kart nakit bir kart olmayıp yalnızca belirli yerlerden alışveriş için kullanılabilen bir karttır.

Yazı içeriğinin oluşturulmasında kullanılan bilgilerin bir kısmı TİAK ( Televizyon İzleme Araştırmaları ) Şirketi resmi internet sitesinden alınmış yahut esinlenilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu