Bilgi Arşivi

Radyatör suyu neden eksilir?

Radyatör suyu neden eksilir?, bilgi arşivimizde Radyatör suyu neden eksilir? konusunu ele aldık. Radyatör suyu neden eksilir? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Radyatör suyu neden eksilir?

Radyatör suyu neden eksilir? diye araç sürücüleri genelde yanıt ararlar ve Radyatör suyu eksiltme nedenlerini bulmak için çaba sarfederler. Peki Radyatör suyu neden eksilir ve nedenleri nelerdir? Bu makalemizde siz değerli okurlarımız için Radyatör suyu neden eksilir? sorusuna yanıt niteliğinde açıklayıcı bir yazı bir araya getirdik. Hadi hep birlikte Radyatör suyu neden eksilir? sorusunu birlikte aşama aşama elden geçirelim.

Radyatör suyu eksilmesine neden olabilecek iki türlü su kaçağı olabilir. Bunlardan bir tanesi motor bölümünde oluşabilecek ve gizli su kaçağıdır ve dış soğutma sisteminde belirirler.

Bu dış kaçaklar aracınızın soğutma sisteminin herhangi bir noktasında belirebilir. Tespiti noktasında ise %90 gibi büyük bir miktarda tespit edilir. Kaçağın en kolay tespiti ise arızanın oluştuğu bölgede damlama, püskürtme, sızdırma ve bununla birlikte kabarcıklanma gibi belirtiler görülür. Aracınızda oluşacak en belirgin belirti aracınızın motorunun aşırı derecede ısınması olacaktır. Buna bağlı olarakta gösterge panelleri üzerinde bulunan hararet göstergesinde ibre yükselecektir. Lakin kullandığınız aracnızda “Motor Soğutma Suyu” ikaz lambası varsa ECU bu ışığı yakarak sürücüyü ikazr ve ikaz eder. Otomobilinizde su kaçağı olduğuna dair şüpheleriniz varsa ilk kez motor kaptunu açın ve motor, radyatör yada hortumlarda bir araya gelen sıvı sızıntısına dair belirtiler olup olmadığını iyice kontrol edin. Eğer bu bahsetmiş olduğumuz bölgelerde sıvı sızıntısı gözlemliyorsanız genel itibari ile soğutma sıvısı rengi, aracınızda bulunan antifiriz türüne bağlı olarak yeşil, sarı yada turuncu renklerinde olabilir. Ayrıca bununla birlikte hoş bir koku yayar ve bunun nedeni ise Etilen-glikol antifriz maddesinin kişiliğistik bir koku yaymasından nedentir.

Su Kaçağı Nerelerde Oluşur?

Devirdaim Pompası Kaçakları

Radyatör suyu neden eksilir sualinin yanıtına devam edecek olursak bir diğer etken ise devirdaim pompası milinde oluşacak bir yıpranma ve aşınmışsa neticesinde oluşacak problem soğutma sıvısını sızdırması olacaktır. Bunun yanında devirdaim pompası milinin hemen alt bölümünde bulunan havalandırma deliğinden su sızıntısı meydana gelir. Devirdaim pompası, destek plakasına sahip iki parçadan bir araya gelen bir ünitedir. Buna bağlı olarak gövde ile arka kapak içinde bulunan conta su sızdırıyor olabilir. Pompanın içersisinde bulunan mekanizmasında bir araya gelen bir arıza neticesinde yine aynı biçimde su sızıntısına neden olabilecek etkenler içindedır.

Aracınızda oluşabilecek arızaları öncesinde tespiti ve aşınan parçaları arıza yapmadan önce değiştirmeniz sizi büyük masraflardan kurtaracaktır. Bunlardan bir taneside devrdaim pompasıdır ve düzenli aralıklarda arızalanmadan önce değiştirilmesi gereklidir. Bunun değiştirilme sıklığı ise aracınızın triger kayışını değiştirilme aralığıyla eşdeğer sayılabilir. Aracınızın devir daim pompasının arıza yapması durumunda motorunuzun birden çok noktasında ağır hasarlara sebep olabilir.

Su Radyatörü Kaçakları

Radyatör suyu neden eksilir sorusuna bir diğer yanıt ise radyatörünüzde bir araya gelen titreşimler ve sarsıntılar sebebiyle alt ve üst hortumların bağlantı noktalarnda gevşekliğe neden olacaktır. Bu nedenle bu bölgelerde su kaçakları görülebilir. Bu sorunun giderilmesi noktasında hortumların bağlı olduğu noktalarda bulunan kelepçelerdeki gevşeklik sıkılır ve sorun ortadan kalkar. Ayrıca radyatör kapağı, boşaltma veya musluk tapasında da kaçaklar görülebilir. Bir diğer sorun ouşturabilecek durum sürüş konumundayken taş çarpma neticesinde radyatörünüzün üzerinde bulunan plaklarda oluşabilecek çatlak yada delik oluşabilir ve bunlarıda kontrol etmeniz gerekir.

Araçlarda bulunan soğutma sistemleri genel itibari ile 8 ila 14 psi’de çalışacak biçimde yapılmıştır. Radyatör basınç tutamazsa, motorunuzda aşırı ısınma meydana gelir ve soğutmaya yaran sıvının kaybolmasına neden olmaktadır.

Hortum Kaçakları

Radyatörünüz de yada sıcak su hortumlarında oluşacak çatlak, yarılmalar yada delikler neticesinde yine aynı biçimde soğutma sıvısının azalmasına neden olmaktadır ve sızdırır. Buna benzer durumlarda genel itibari ile sıcak su püskürtmesi olarak görülmektedir. Korozyona uğramış, gevşek yada hasar görmüş kelepçeler hortumda su sızdırmaya neden olmaktadırlar. Bu sızıntılar arada bir aracınız ısındığı zaman görülebilir ve hortumlarda bir araya gelen sorunun olup olmadığını tespiti noktasında elinizle sıkıştırabilirsiniz.

Blok Tapaları (Donma Tapaları)

Blok tapaları aracınızın motorunda bulunan blok ve silindir bloğunun yan bölümünde bulunan dökme tıkaçlar yahut genleşme tapalarıdır. Bu parçaların görevi motorunuzda oluşabilecek donma durumunlarda bloğunuzun çatlamasını engellemek maksadıyla suyun dışarıya tahliyesini sağlar. Zaman içinde bu parçalarda oluşacak aşınma ve çürümeler neticesinde sızdırma oluşabilir ve bu durumla karşılaşmamak için belli periyotlarda değiştirilmesi gereklidir. Motor bloğunda bulunan tapaların değişimi çok sorunsuz bir biçimde sağlanır. Lakin üst kapakta bulunan tapalar bloğun arka bölümündedır. Bu nedenle üst kapak sökülmeden değiştirlemez. Dolayısıyla bu bölgelerde oluşacak su kaçaklarının görülmesi zordur. V6 ve V8 bloklarında tapalar aracın altından basit bir şekilde kontrol edilir.

Kalorifer Peteği Kaçakları

Kalorifer peteği, ısıtma, havalandırma ve klima biriminin (HVAC) içinde bulunur. Kalorifer peteğinde bir araya gelen bir problem söz konusuysa bu durumda torpidonun altından doğru paspasın üstüne su damladığı görülebilir. Bu tarz kaçaklarda aracınızın camlarındada buğulaşma söz konusu olacaktır.

Manifold Contası Kaçakları

Yakıt enjeksiyon sistemi bulunan araçlarda emme manifoldu aracınızın silindirlerine hava beslemesine yarayan bir parçadır. Bu parçada bulunan conta hava sızıntısını engellemeye yarar. Yine aynı biçimde yağ ve soğutma suyunun motor bloğundan sızmasınıda engelleyici rol oynar. Her parçanın eskidiği gibi bu parçada zamanla yıpranır ve işleyişini kaybeder. Bu parçada oluşacak aşınma, yırtılma ve yarılmaların olduğunu gözlemlediyseniz değiştirilmesi gerekir.

Silindir Kapak Contası

İç kaçakların oluşmasına neden çoğu zaman silindir kapak contasından kaynaklıdır. Contada hasar oluşmasına ise araçta oluşacak hararetler neden olmaktadır. Motorun aşırı ısınması neticesinde termal genleşme silindir contasında ezilme gibi problemlerin oluşmasına neden olur. Yine aynı biçimde contada zaman içinde yıpranma, yarılma gibi problemlerden dolayı kullanılmaz hale gelir. Böyle bir durumda conta işleyişini kaybeder ve görevini yapamayacağından dolayı suyun silindir bloğuna karışmasına neden olmaktadır.

Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız basınç testi yaptırabilirsiniz, basınç testi yaptırdığınızda silindir contasından olup olmadığı meydana çıkacaktır. Bir diğer uygulayabileceğiniz adım radyatör yada genleşme haznesinden bağlanıp CO2 testi yapılabilir. Bu testin uygulamasında mavi renkte sıvı kullanılır. Eğer aracınızda sızma söz konusuysa kimyasal tepkime neticesinde mavi renkteki sıvı yeşil renge dönüşür.

Bu testi kendiniz uygulamak istiyorsanız ilk kez aracınızın yağını kontrol edin. Su ile yağın birbirine karışması sonrasında yağınızın renginde değişme ve köpürmeler gibi belirtiler meydana gelir. Ayrıca yağ çubuğunu çektiğinizde normal yağ çubuğu çizgisinden düzeynin arttığı görülür. Bunlara bağlı olarak aracınızın egsozundan beyaz duman atar. Ez cümle bu gibi durumlarla yüz yüze kaldıysanız silindir contanızın değişmesi gerekir.

Silindir Bloğu Çatlaması

Silindir yada motor bloğunuzda oluşacak bir çatlak sonrası su kaçakları görülebilir. Silindir bloğu üzerinde bir araya gelen çatlaktan soğutma suyu silindirlere sızar. Bu durum sonrasında yağda incelme olması neticesinde piston ve segmanlarınızda hasar oluşmasına neden olmaktadır. Su içinde antifiriz yer alıyorsa oksijen sensörünü ve katalitik konvertörü bozabilir. Buna benzer bir araya gelen kaçakların tespiti içim basınç testi yaptırmanız gereklidir.

Arızalarla alakalı Arıza Bilgileri sayfamızı incelemenizi öneririz.

Bir önceki yazımız olan Volkswagen Sarı Ünlem İşareti başlıklı makalemizde Motor arıza lambası, Volkswagen araçta sarı ünlem işareti neden yanar? ve VOLKSWAGEN SARI ÜNLEM İŞARETİ İLE BİRLİKTE YANAN LAMBALAR ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu