Müşteri Hizmetleri

QNB Finansbank Şikayet

QNB Finansbank Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde QNB Finansbank Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. QNB Finansbank Şikayet yazımızın detayları..

QNB Finansbank Şikayet

QNB Finansbank şikayet, QNB Finansbank şikayet hattı, QNB Finansbank şikayet telefonu var mı? QNB Finansbank şikayetim var nasıl iletebilirim? QNB Finansbank şikayet yazma gibi konular ile ilgili bilgi sahibi yer alacağınız bu makalemizi okuyabilir ve şikayetlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

QNB Finansbank Şikayet

Bankacılık sektörünün en kuvvetli markalarından birisi durumuna gelen ve özellikle de yaptığı yatırımlar ile dikkat çeken QNB Finansbank, Katarlı QNB ortaklığı ile global bankacılık deneyim ve gücünü arkasına almıştı. Modern ve dijital bankacılık çözümleri ile Türkiye’ nin en kuvvetli banka kuruluşlarından birisi durumuna gelen QNB Finansbank’ ın geniş kapsamlı bireysel ve kurumsal hizmet yelpazesi tüketicilere mühim fırsatlar sunuyor. Özellikle de standart bankacılık hizmetlerinin bunun yanında bünyesinde bulunan Enpara.com online bankacılık kuruluşu ile de dijitalleşen dünyaya başarılı bir entegrasyon gerçekleştirmişti.

Türkiye genelinde dijital platformlardaki bankacılık gereksinimlerine dijital bankacılık kuruluşu olarak Enpara ile kuvvetli ve dinamik çözümler sunuyor. Bu nedenle de günümüzde son derece yoğun ve sık bir biçimde tercih edilen QNB Finansbank markasının hem bireysel hem de kurumsal düzeydeki bankacılık hizmetlerine yönelik olarak dinamik de bir müşteri hizmetleri departmanı yer alıyor. Tüm tüketicilere goğrudan işinde uzman müşteri temsilcileriyle yanıt verdiği müşteri hizmetleri departmanındaki QNB Finansbank şikayet servisi ile de şikayetlerin daha pratik biçimde iletilebilmesine olanak veriyor.

Tüketiciler QNB Finansbank kuruluşunun bireysel veya kurumsal bankacılık ürün ve hizmetlerinin kullanımı sırasında karşı karşıya geldiğı tüm poblemleri anında yetkili birimlere şikayet edebiliyor. Oluşturulan QNB Finansbank şikayet bildirimleri aracılığıyla tüketicilerin yaşadıkları sorunlara çözüm desteği alabilmeleri olabilecek oluyor. QNB Finansbank müşteri hizmetleri departmanından tüketicilerinin şikayetlerini alarak genel hizmetlerinde veya müşteri odaklı hizmetlerindeki poblemleri en bi hayli hızlı biçimde gideriyor. Böylelikle bankasından ürün veya hizmet kullanan tüm üyelerinin her koşulda en yüksek tatminiyeti yakalayabilmesine faydalı oluyor.

Kaliteli hizmet anlayışı kapsamı içinde oluşturduğu şikayet servisinde görevli olan müşteri temsilcileri bankanın ürün ve hizmetlerine ilişkin gelebilecek tüm şikayetler ile alakalı profesyonel ve bilgi sahibidir. Böylelikle tüketicilerin yaşadıkları en büyük ve en zorlu sorunlarda dahi yapacakları şikayetler, çok kısa zaman dilimleri içinde neticelendirıyor. Bu bi hayli hızlı sorun çözümleri ile de üyelerinin çok uzun süre şikayet süreçleri ile uğraşmak ve vakit kaybetmek durumunda kalmamasını sağlıyor. Bundan dolayı de yüksek kalitede müşteri tatminiyeti oluşturarak, Türkiye’ nin en fazla tercih edilen ve en popüler bankacılık kuruluşudur.

QNB Finansbank aracılığıyla sunulan kredi, kredi kartı, bankacılık ve diğer tüm finans ürün ve hizmetlerine ilişkin olarak tüketiciler herhangi bir sorun yaşamış olması durumunda QNB Finansbank şikayet servislerine başvuru gerçekleştirebiliyor. QNB Finansbank müşteri hizmetlerine yönelik olarak yapılan başvurular çok bi hayli hızlı ve kolay bir biçimde neticelendirılıyor. Özellikle de tüketicilerin çok uzun süre telefonda beklemek durumunda kalmadan kolay bir biçimde işlemlerini tamamlayabilmeleri, tüketicilerin herhangi bir vakit kaybı ile yüz yüze kalmadan poblemlerindan kurtulabilmeleri olabilecek oluyor. Bankacılık sektöründe vatandaşların çok fazla yüz yüze kaldıkları genel bankacılık teknik poblemlerindan, bireysel işlem sorun ve hatalarına kadar her birisi için ücretsiz teknik destek sağlanıyor.

QNB Finansbank şikayet servisi, bankacılık sektöründe karşılaşılan hataların ve poblemlerin çok ciddi sorunlara yol açabilmesinden dolayı çok bi hayli hızlı ve bunun yanı sıra da 7/24 kesintisiz hizmet vermekte. Dolayısı ile de tüketiciler herhangi bir sorun yaşamaları durumunda gün içinde hangi saatte olduğu fark etmeksizin QNB Finansbank müşteri hizmetleri servisine başvuru gerçekleştirebiliyor. Yapılan şikayet başvurularında da müşteri temsilcileri kısa sürelerde geri dönüş yaparak, tüketicinin sorununu anında çözüme kavuşturuyor. Söz konusu hizmet anlayışı da tüketicilerin QNB Finansbank ürün ve hizmetlerinden son derece yüksek tatminiyet düzeyiyle faydalanabilmesine faydalı oluyor.

QNB Finansbank Şikayet Hattı

Türkiye’ nin ülkeler arası bankacılık sektöründe de faaliyet gösteren en kuvvetli ve en kıymetli bankacılık kuruluşlarından birisi olan QNB Finansbank markasının, ürünlerini kullanan tüketicilere yönelik olarak faaliyet gösteren bir şikayet hattı yer alıyor. QNB Finansbank şikayet hattı olarak isimlendirilen bu servis üzerinden tüketicilerin, yaşadıkları tüm sorunlar ile alakalı olarak profesyonel teknik destek alabilmeleri olabilecek oluyor. Özellikle de 7/24 çalışma sistemi ile QNB Finansbank’ ın tüm müşteri destek servisleri tüketiciler kaliteli ve profesyonel çözümler sunuyor. Bankacılık hizmetlerinde yaşanabilecek tüm sorunlar için şikayet hattı ile şikayet oluşturarak, teknik çözümlerin kısa sürelerde yerine getirilmesi sağlanabiliyor.

QNB Finansbank şikayet hattı servisi numarasını arayan tüketiciler, telefonda çok uzun süreler beklemek durumunda kalmıyor. Çünkü yasal zorunluluk gereğince QNB Finansbank çağrı merkezinde tüketiciler 2 dakikadan fazla bekletilmeden doğrudan QNB Finansbank müşteri temsilcilerine bağlanabiliyor. Müşteri temsilcileri sıcak ve içten yaklaşımları ile tüketicilerin yaşadıkları soruna istinaden söz konusu olan şikayetlerini alıyor. Şikayete konu olan sorun ve hata niteliğine göre değişkenlik gösterecek biçimde telefon görüşmesi sırasında veya telefon görüşmesinden kısa bir süre sonra personeller aracılığıyla tüketici şikayeti sonuca ulaştırılıyor. Böylelikle kesinlikle hiçbir tüketicinin şikayetinin günlerce ve hatta haftalarca sürüncemede kalması gibi bir durum asla söz konusu olmuyor. Dolayısı ile de tüketiciler şikayet oluşturmalarına neden olabilecek bir sorunla yüz yüze kaldıklarında bile QNB Finansbank hizmetlerini yüksek kalite standartlarında kullanabiliyor.

QNB Finansbank şikayet hattı numarası tüm tüketicilere açıktır. Yani yalnızca QNB Finansbank müşterisi olan tüketiciler değil bunun yanı sıra da diğer banka müşterisi olan tüketiciler aracılığıyla da müşteri hizmetleri departmanı kullanılabiliyor. QNB Finansbank müşteri hizmetlerinin Sesli Yanıt Sistemi ile yapılan pratik tuşlama işlemleri ile durum ve şikayet ön bilgileri aktarılarak, en doğru birime yönlendirilebiliyor. Böylelikle hatalı birimlere bağlanarak, sürekli olarak değişik birimler içinde yönlendirilmek ve buna bağlı olarak da gereksiz biçimde müşteri hizmetleriyle yapılan görüşme sürelerinin beklemeden oluşacak biçimde gereksiz zaman kayıplarına neden olmaması sağlanıyor.

QNB Finansbank Şikayet Telefonu

QNB Finansbank’ ın bir ürün veya hizmeti kullanıyor ve bunda sorun yaşanıyor ise kullanıcılar QNB Finansbank şikayet telefonu numarasını arayarak, şikayet bildiriminde bulunabiliyor. Çünkü QNB Finansbank, bankacılık ve finans sektöründeki rakiplerine göre tüketici şikayetlerini daha fazla dikkate alıyor ve hizmetlerini o doğrultuda şekillendiriyor. Dolayısı ile de bir sorun olduğunda, yapılan şikayetler, QNB Finansbank’ ın yetkili birimleri aracılığıyla çok bi hayli hızlı biçimde inceleniyor ve geri dönüş gerçekleştiriliyor. Tüketiciler yaptıkları başvuruların takibini de yine QNB Finansbank çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirebilme şansına sahip olabiliyor.

QNB Finansbank şikayet telefonu şeklinde bir numara yer almıyor olsa da bu şikayet işlemleri QNB Finansbank müşteri hizmetleri servisindeki alt menüler aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor. Yani tüketicilerin şikayet oluşturmak için QNB Finansbank şubeleri ile görüşme gerçekleştirmek durumunda kalması zorunluluğu yer almıyor. Mobil hat numaralarından veya sabit hat numaralarından mevcut tarifeyle ücretlendirilerek, ek bir ücret olmadan, QNB Finansbank çağrı merkezi ile görüşme yapılabiliyor.

Bu görüşmelerin gerçekleştirilerek, müşteri temsilcilerinden her hususta yardım alabilmek için aranması gereken numara ise 0850 222 0 900 şeklinde açıklanmıştır. Bu “0850” sistemli çağrı merkezi numarası aranarak, müşteri temsilcileriyle 7/24 işlem gerçekleştirilebiliyor. Bunun bunun yanında QNB Finansbank Kayıtlı E-Posta Adresi olan “[email protected]” mail adresi üzerinden de şikayetler gönderilebiliyor. Lakin bu serviste şikayetlere ilişkin geri dönüşler telefonla yapılan başvurulara nazaran biraz daha gecikmeli olarak gerçekleştirilebiliyor.

Arama Kelimeleri: qnb finansbank şikayet, qnb finansbank şikayet var, qnb finansbank şikayet hattı, qnb finansbank şikayet telefonu, qnb finansbank şikayetim var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu