Sağlık

Purinol Nedir? Ne İşe Yarar?

Purinol Nedir? Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Purinol Nedir? Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Purinol Nedir? Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Purinol Nedir? Ne İşe Yarar?

Arama motorlarında sürekli olarak Purinol ne işe yarar sorusu aratılmaktadır. Purinol enfeksiyon ilacıdır. Genel olarak uzman hekimler aracılığıyla purinol kullanımını idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriler ile birlikte savaşmak için tavsiye edilmektedir. Her enfeksiyon için aynı ilaçta kullanımı olabilecek değildir. Bu nedenle idrar yolu bölümünde bir araya gelen enfeksiyon poblemleri üzerinde etkili bir ilaç olarak kullanıldığı görülmektedir. Renkli cam şişelerle kaşık ile birlikte satışa sunulmaktadır. Purinol negatif ve gram pozitif organizmaları kapsayan ve geniş etkili ürünler ile anti bakteriyel önlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonlarında özellikle bayanlarda sürekli olarak görülmektedir. Bu enfeksiyon idrarı yapan birinin bi hayli fazla yanma hissetmesine neden olmaktadır. Yanma hissi ise yalnızca idrarı yaparken değil bunun yanı sıra idrar yapma isteği geldiğinde de yoğun olarak kendini hissettirmektedir. İlacın etken maddesi ise metenamindir. Purinol idrarda ki ve idrar kesesinde ki bakteriler ile savaşarak idrar yolu enfeksiyonunda tedavi edici ilaçlardan birisi içindedır.

Her ilaçta olduğu gibi purinol ilaçta da yan etki kısmı mevcuttur. Purinol yan etkileri bazı yan etkilerin olması söz konusudur. Yan etkilerden bazılarını yaşadığınız gibi yalnızca birinin de tesirini vücudunuz da göstermesi olası bir durum içindedır. Purinol yan etkileri ise şunlardan oluşmaktadır;

Bilhassa idrarı yaparken yaşanan sıkıntılar da ilacın kullanımının bi hayli hızlı bir biçimde bırakılması ve uzman hekiminize görünmenizi gerektiren durumlardır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri ise sürekli olarak idrara çıkma, idrarın bulanık bir renkte olması, karında şişlik hissiyatı, keskin kokulu idrar ve idrar sırasında yanma hissetme olarak sıralanabilir. Bu belirtilerden en fazla olanı ise yanmadır. Bu işaret ile birlikte tedavi edilmeniz gerekçesi ortaya çıkmaktadır. Bu zamanda ise bol bol su tüketmeniz bi hayli mühimdir. İdrar yaparken zorlanma ve ağrı gibi kanlı idrar yapımında ciddi yan etkilerden herhangi biri görünüyorsa ilacı kullanmayı durdurmalısınız. Ve direk uzman hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Her ilaçta araştırılan sorulardan biri ise kullanım şekli sorusudur. Purinol kullanım şekli cevabı şu şekildir. Yemeklerden önce yahut sonra alınabilir. Ayrıca metenaminle tedavi sürecinde narenciye sularından yani portakal greyfurt ve limon gibi ürünlerden kaçınılmalıdır. Ayrı biçimde süt ve süt ürünleri kullanılması da önerilmemektedir.

Uzman hekiminiz bu ilacı nasıl reçete etti ise o biçimde kullanmanız önerilmektedir. Tedavi boyunda kesinlikle uzman hekiminizin direktiflerine uymanız gerekmektedir. İlacın her dozunu 1 bardak su ile eritiniz. Lakin suyun ılık olması da mühimdir. Suyun içinde erittikten sonra kesinlikle bekletmeden içmelisiniz. Tercihen yemeklerden sonra yahut gece yatmadan önce almanız gereklidir.

Bütün ilaçlarda bi hayli merak konusu olduği gibi Purinol Hamilelikte Kullanımı da sürekli olarak aratılmaktadır. Kesin ve net bir biçimde olmasa da genellikte söylenen tek şey gebeler için bu dönem de uzman hekiminize danışılmadan hiçbir ilaç kullanılmaması gereklidir. Çünkü hamilelik süreci zor ve uzun dönemli bir zamantir. Ve bu süreç boyunca iyi gelen şeyler kötü gelmeye başlayabilir.

Kötü gelen şeyler de siz değerli okurlarımız için iyi gelebilir. Çünkü purinol idrar yolu enfeksiyonu için tedavi edilmediği sürece böbrek enfeksiyonuna sebep olabilir. Bunun neticesinde ise erken doğum yahut düşük doğum gibi etkiler görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonu da tedavi edilirse bebeğe zarar vermez

Purinol ile ilgili bilinmesi gereken unsurlar içinde ilacın içinde ki maddeye karşı alerjik reaksiyonunuz var ise bu ilacı kullanmanız kesinlikle önerilmez. İdrar yolundaki keseler bakterilere karşı savaşarak idrar yolu enfeksiyonlarına da tedavi edici ilaçlar içinde bulunmaktadır. Bu ilacı kullanım esnasında kendinizi iyi hissetmemeniz durumunda uzman hekiminizin tavsiye ettiği süre boyunca kullanmanız gerekmektedir.

Enfeksiyon tamamen temizlenmeden iyileşme belirtileri gösterebilir. Bu ilacı tüketirken normalden fazla daha fazla su tüketmeniz gerekmektedir. Eğer ki böbrek sorununuz var ise yahut böbrek hastalığınız da başka bir ilaç kullanımında doktorunuzu da bu konu da bilgilendirilmelisiniz. Bu ilaçta kullanım sizin açınızdan uygun olmayabilir ilacı da güvenli biçimde kullanmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu