Başvurular

PUK Kodu Öğrenme Yolunun En Pratik Hali !

PUK Kodu Öğrenme Yolunun En Pratik Hali !, başvurular bölümümüzde PUK Kodu Öğrenme Yolunun En Pratik Hali ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. PUK Kodu Öğrenme Yolunun En Pratik Hali ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

PUK Kodu Öğrenme Yolunun En Pratik Hali !

PUK kodu öğrenme çabası içerisine girdiyseniz olabileceken telefonunuz bloke olmuş ve sizden PUK kodu istemektedir. Can sıkan bu durumun aslında sanıldığı kadar can sıkıcı olmadığını bu yazımızı okuduktan sonra anlayacaksınız. PUK kodu sorgulama işlemleri kullandığınız operatöre göre değişiklik göstermektedir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için ayrı ayrı işlemler yapmanız gerekecektir.

PUK Kodu Nedir ?

PUK kodu hattınızı aldığında hattınızla birlikte siz değerli okurlarımıza verilen bir güvenlik numarasıdır. Bu güvenlik numarası aracılığıyla art arda yanlış girilen ve telefonun kilitlenmesine neden olan PİN kodu hatasının üstesinden gelebilirsiniz. Bu kod genelde 8 haneden meydana gelir ve ezberlemesi zor bir koddur. 4 haneli PİN kodunu unuttu iseniz 8 haneli PUK kodunuzu hatırlamanızı zaten beklemiyoruz 🙂

PUK kodu nedir araştırmaya koyuldukten sonra dilerseniz şimdi de PUK kodu bloke çözme işlemleri nasıl yapılır ona bakalım. İlk bakacağımız operatör Turkcell olacak. Hazırsak başlayalım.

TURKCELL PUK Kodu Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Turkcell PUK kodu öğrenme işleminin diğer operatörlere oranla daha kolay olduğunu aktarabiliriz. Turkcell PUK kodu alma işlemlerini sıra sıra uygulayalım.

  • Öncelikle Turkcell’in web sitesine giderek PUK kodu alma işlemlerinin yapıldığı sayfayı açıyoruz. İlgili sayfaya https://www.turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama buradan varabilirsiniz.
  • Daha sonra açılan sayfa da karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden biri SİM kart numarası ile sorgulama diğeri ise T.C. Kimlik numarası ile sorgulamadır.
  • Eğer sim kart numarası ile sorgulayacaksanız aklınıza ilk gelen soru sim kart numarası nedir olacaktır olabileceken. Sim kartlarımız nano yada mikro sim boyutuna gelmeden önce sim kartımızın arkasında 13 haneli sim kart numarası yazardı. Bu numara sim numarasıdır.
  • Sim kart no ile PUK kodu sorgulama işlemi yapacaksınız telefon numaranızı, sim numaranızı ve güvenlik numarasını yazarak PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Diğer bir alternatif ise  T.C. kimlik numarası ile PUK kodu öğrenme işlemidir. PUK kodu alma işlemini tamamlamak için ilk kez telefon numaranızı sonrasında T.C. kimlik numaranızı, doğum tarihinizi ve güvenlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.

VODAFONE PUK Kodu Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Vodafone PUK kodu öğrenme işlemleri için Turkcell PUK kodu sorgulama işlemlerine benzer bir yol izlemek gerekiyor. Vodafone PUK kodu öğrenme işlemleri nasıl yapılır sıra sıra anlatalım.

  • Öncelikle Vodafone ait web sitesinin alakalı linkine https://www.vodafone.com.tr/puk-kodu-sorgulama.php buradan gidiyoruz.
  • Ardından T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapacaksanız T.C. kimlik numaranızı, telefon numaranızı, doğum tarihinizi ve güvenlik numarasını yazmanız gerekecek. Bu bilgileri doldurduktan sonra sorgula diyerek PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Eğer PUK kodunuzu Sim kart numaranız ile öğrenmek isteğe göre bu durumda sim kart numaranızı, telefon numaranızı ve güvenlik kodunu girmeniz yeterli olacaktır. Ardından sorgula diyerek PUK kodunuza varabilirsiniz.

TÜRK TELEKOM PUK Kodu Öğrenme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Türk Telekom hattınız var ise PUK kodunuzu öğrenmek istiyorsanız siz değerli okurlarımıza 2 yol sunulmaktadır. Bunlardan ilki Türk Telekom online işlemlere girerek sorgulama yapmaktır. Online işlemler menüsüne https://onlineislemler.turktelekom.com.tr/ adresinden varabilirsiniz.

Bir diğer yol ise müşteri temsilcisi aracılığı ile PUK kodu sorgulama yapmaktır. Bunun için Türk Telekom müşteri hizmetleri numarası olan 550’i arayarak çağrı merkezi aracılığıyla sorgulama uygulayabilirsiniz.

PUK kodu alma işlemleri ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Aklınıza takılan yahut sormak istediklerinizi yorum bölümünden bizlerle mutlaka paylaşın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu