Başvurular

PTT Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Para Sorgulama Nasıl Yapılır?, başvurular bölümümüzde PTT Para Sorgulama Nasıl Yapılır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. PTT Para Sorgulama Nasıl Yapılır? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

PTT Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde para transferi hususunda en bi hayli hızlı ve güvenilir kurumlar içinde yerini alan PTT, ister müşterisi olsun ister olmasın para transferi hususunda bir çok insana ve kuruma kolaylık sağlıyor. Askerler için yol harçlarından promosyonlara, emekli ikramiyelerinden sosyal ödemelere kadar bir çok işlemin PTT şubelerinden yahut PTT matik cihazlarından yapılması olabilecekdür. Hesabınıza yahut adınıza para yatıp yapmadığını öğrenmek de bi hayli basittir. PTT para sorgulama işlemiyle adınıza para geçip geçmediğini hemen öğrenebilirsiniz.

PTT Kartıma Para Yattı Mı?

PTT karta sahip bireyler aracılığıyla PTT para sorgulama yapmanın birkaç yolu mevcuttur. Öncelikle PTT matikleri kullanmak ilk başvurulacak yoldur. Lakin olduğunuz yerde PTT matik yoksa ve şube aramak istemiyorsanız yapmanız gereken 444 1 788 PTT müşteri hizmetlerini aramak. Bu numara üzerinden kartınıza herhangi bir para yatıp yapmadığını ve güncel bakiyenin ne olduğunu kısa bir sürede öğrenebilir, kartınıza son yatan para miktarı hususunda bilgi alabilirsiniz.

PTT müşterisi olmayanlar ve bundan dolayı PTT karta sahip olmayanların PTT para sorgulama işlemleri daha farklıdır. Bu bireylerin kendi isimleri üzerine para yatıp yatmadığını öğrenebilmeleri için mutlaka en yakın PTT şubesine gitmeleri şarttır. Gittikleri şubede kimlik bilgileri üzerinden hesaplarına yatan para miktarını öğrenebilmeleri ve çekmeleri olabilecekdür. PTT müşterisi olanlar ve PTT karta sahip bireyler hem şubeden hem de PTT matik üzerinden de para sorgulama işlemi yapabilir.

Ziraat bankası bakiye sorgulaması ile alakalı yazımıza baktınız mı? Lütfen yazımızı mutlaka inceleyinız.

PTT Para Sorgulama E – Devlet Üzerinden Yapılabilir Mi?

PTT ve e-devlet işbirliği ve imzalanan protokol aracılığıyla para sorgulama işleminin e-devlet üzerinden de yapılması olabilecekdür. Bunun için e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “PTT para sorgulama ve bakiye öğrenme” yazmanız halinde PTT para sorgulama uygulaması açılır ve bunun üzerinden bakiyenizin güncel miktarını öğrenebilirsiniz. Bilhassa PTT hesabı olmayan ve askerlik yol ve harcırahı PTT’ye yatan bireyler e-devlet üzerinden hiçbir PTT şubesine gitmeden paranın yatıp yatmadığını basit bir şekilde test edebilirler.

Kimlik Numarasına Yatan Parayı PTT Matikten Çekilebilir Mi?

PTT şubelerindeki sıraya takılmak istemeyenler için PTT para sorgulama ve çekme metotları içinde en pratiği kimlik kartınızla PTT matik üzerinden işlem yapmaktır. Bunun için Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla verilen yeni kimlik kartına ve kimlik kartıyla verilen PIN numarasına gereksiniminiz mevcuttur. Kimlik kartınızın şifresini bilmiyorsanız PTT matik kart okuyucu üzerinden kimliğinizi tanıtarak da işlemler sayfasına yönlenmeniz olabilecekdür. Kimlik kartınızla giriş yaptıktan sonra varsa kimliğe yatırılan para miktarını gözlemleyebilirsiniz. Çekme talimatı vererek birkaç dakika içinde paranızı alabilirsiniz.

PTT Para Sorgulama İşlemi İçin SMS Yöntemi 

PTT para sorgulama işlemi için tercih edilen birden fazla yol mevcuttur. SMS ile para sorgulama işlemi yöntemlerden bir diğerideğildir. Kısa bir zaman önceye kadar böyle bir uygulama söz konusu olduysa da bilgi güvenliğinin sağlanmasına yönelik alınan kararlar kapsamı içinde SMS ile para sorgulama uygulamasına son verilmiştir. Dolayısıyla PTT para sorgulaması yapmak için SMS sonuç alınan bir yöntem değildir.

PTT Kart Hesap Numarası Hangisidir?

PTT kart üzerinden birden fazla rakamdan bir araya gelen sayılar mevcuttur. Bunlardan biri, kart numarası iken diğeri hesap numarasıdır. Kart numarası, büyük harflerle kart son kullanma tarihi üzerindeki numaraları ifade eder. Hesap numaranız ise, daha ufak puntolarla 8 rakamlı, son kullanma tarihi altındaki bölümde yer alır.

Çeşitli konularda güncel bilgilerin olduğu kategori. Maaşlar, ücretler ve buna benzer konuları buradan paylaşmak istedik.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu