Başvurular

PTT İş Başvurusu ve Personel Alımı Şartlartları

PTT İş Başvurusu ve Personel Alımı Şartlartları, başvurular bölümümüzde PTT İş Başvurusu ve Personel Alımı Şartlartları ile ilgili sizleri aydınlatalım.. PTT İş Başvurusu ve Personel Alımı Şartlartları ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

PTT İş Başvurusu ve Personel Alımı Şartlartları

PTT İş Başvurusu ve Personel Alımıyla Alakalı bu paylaşımımızda PTT işçi alımı ile alakalı bütün  detayları bulacaksınız.

Türkiye’nin en köklü kurumlarından birini ifade eden PTT, her geçen dönem büyüyen ve gelişen yapısıyla bi hayli önemsenen bir kurum. Bu kurumda çalışmak isteyenler ise PTT iş başvurusu süreçleri ile alakalı detayları bilmek istiyor. Personele sunulan imkanlar ile gençlerin ilgisini çekmeyi başaran PTT’nin çeşitli kariyer fırsatlarından söz etmek olabilecek. Hemen hemen her sene işçi alımına giden PTT ile alakalı iş başvurusu süreci, işe alım şartları ve kadrolar hususundaki tüm ayrıntılar paylaşımımızda. Başlıyoruz…

PTT İş Başvurusu İle Alakalı Bilmeniz Gerekenler

Memur işe alımına yönelik yeni düzenlemeler ile hemen her kurum personel almadan önce kendi sınavını düzenliyor. Bu sınav yazılı yahut sözlü olabilir. Birçok kurum ise hem yazılı hem de sözlü sınav yaparak personel seçimine gidiyor. Bazı kurumlar uygulama sınavları yaparken bazıları ise yalnızca mülakat ile işçi alımını neticelendirıyor. PTT de sınav yaparak işçi alımını neticelendiran kurumlar içinde. Ayrıca kurum sınavlarına girebilmek için KPSS şartının arandığı pozisyonlar da var. Bu pozisyonlar daha çok KPSS A sınıfı tercihlerden oluşuyor. Gişe memurluğu gibi pozisyonlar için KPSS B puan şartı çoğu zaman talep ediliyor. Dolayısıyla PTT memuru olmak için KPSS sınavına girilmesi mühimdir.

PTT Memur Olma Şartları Nelerdir?

657 memurlar kanundaki şartlar PTT kurumuna girerken de geçerlidir. Bu şartları bir kez daha hatırlamak adına not edelim:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak
 3. Erkeklerin askerliğini tamamlamış olması
 4. KPSS puanına sahip olmak
 5. Talep edilen mezuniyet şartlarına sahip olmak
 6. Suç işlememiş olmak
 7. Erkekler için 32, kadınlar içinse 27 yaşı aşmamış olmak –Güvenlik elemanları için-

PTT iş başvuru süreci öncesi açıklanan kadro ilanlarının her birinin farklı şartları da olabilir. Genel itibari ile şartlar yukarıdaki gibi olsa da değişen pozisyonlarda özel şartlar aranması olabilecekdür. Sonuç olarak ilan edilen kadrolarla alakalı talep edilen şartlara bakarak PTT iş başvurusu yapıp yamayacağınızı anlamanız olabilecekdür.

PTT Gişe Ve Büro Personeli iş Başvurusu Şartları Nelerdir?

PTT kurumunda en fazla alım olan ve talep gören memurluklar içinde büro ve gişe memurluğu başta geliyor. Bu pozisyonlara başvuru yapabilmek için en son KPSS sınavının P3 puan türünden minimum 70 puana sahip olmanız gerekiyor. Bu puana sahip olan herkesin gişe memuru adayı olmak hakkı mevcuttur. Başvuru yapıldıktan sonra yazılı yahut sözlü sınava çağrılan adayların aldıkları puana göre bir sıralama yapılıyor. Listeye göre atama yapılıyor.

PTT Dağıtıcı Personeli Alım Şartları Nelerdir?

PTT kurumunda çalışmak isteyenlerin diğer tercih edebilecekleri pozisyon dağıtıcı olmak. Genel olarak erkekler aracılığıyla tercih edilen dağıtıcılık için minimum ön lisans mezunu olunması lazım. Ayrıca KPSS P3 puan türünden minimum 60 puan şartı var. Bu şartlara ek olarak B ve A2 Sınıfı ehliyetlerden minimum birine de sahip olunması gerekiyor. Aktif araç kullanma şartı da aranan özel şartlardan bir diğeri olandir. Erkeklerde aranan boy oranı minimum 168 iken kadınlarda ise aranan boy şartı minimum 160 olması gerekiyor.

PTT Personel Alım Sınavına Dair Bilmeniz Gerekenler

PTT iş başvurusu için açılan sınavdan başarılı olunması şarttır. Yazılı ve sözlü sınav uygulamasına bulunduran PTT’de sözlü sınavlar daha çok genel kültürle alakalı sorular yöneltiliyor. Sözlü sınavda asıl değerlendirilen şey, birinin temsil kabiliyeti, özgüveni, iletişimi, konuyu kavrama ve aktarma becerisi gibi muhakemesel kabiliyetleridir. Yazılı sınavda ise daha çok genel yetenek ve genel kültürle alakalı bilgileri değerlendiriliyor. Bu bağlamda PTT yazılı sınavındaki konular şöyledir:

 1. Türkçe paragraf ve anlatım bozuklukları
 2. Türkiye Coğrafyası
 3. Güncel ekonomik konular
 4. Temel yurttaşlık bilgileri
 5. Sayısal ve sözel mantık
 6. Ölçme becerileri

PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kuruma iş başvurusu yapabilmek için PTT İK sayfasını takip etmenizi öneririz. PTT ile alakalı kadro ilanları ve alınacak personelle alakalı tüm ayrıntılara oradan erişme olanağınız söz konusudur. Ayrıca yine İK sayfası üzerinden genel bir başvuru yapma hakkınız da yer alıyor. Kurumun işçi alımına çıkması halinde uygun olan pozisyona başvuru yapabilir, sınav ve mülakat aşamalarından sonra atanma hakkı kazanabilirsiniz.

Web sitemizdeki iş ve işçi kategorisine mutlaka göz atınız. Diğer kurumsal firmaların iş başvuru şartları da bu kategorimizde mevcuttur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu