Başvurular

Psikolog Maaşları Ne Kadar-Güncel Konu

Psikolog Maaşları Ne Kadar-Güncel Konu, başvurular bölümümüzde Psikolog Maaşları Ne Kadar-Güncel Konu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Psikolog Maaşları Ne Kadar-Güncel Konu ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Psikolog Maaşları Ne Kadar-Güncel Konu

İçerik gizle
1Psikolog Maaşları Ne Kadar ?
2Psikolog Nedir ? Kimlere Psikolog Denir ?
3Psikologların Çalışma İmkanları Ve Çalışma Alanları Nelerdir ?
4Psikologların Çalışma Şartları ve Saatleri
5Psikoloji Bölümünün Alt Dalları Nelerdir?
6Nasıl Psikolog Olunur ?
7Psikolog Maaşları Neye Göre Belirlenir?
8Özel Sektörde Psikolog Maaşları
9Eğitim kurumlarında Çalışan Psikolog Maaşları
10Özel Hastanelerde Çalışan Psikolog Maaşları
11Psikoterapi Veya Psikolojik Danışmanlık Merkezleri
12Devlette Çalışan Psikolog Maaşları

Psikolog Maaşları Ne Kadar ?

Psikolog maaşları ne kadar sorusu bu bölümü tercih eden yahut edecek bireylerin merak ettiği konular içinde gelmektedir. Bizde siz değerli okurlarımız için bu konuyu araştırmaya koyulduk ve araştırdığımız bu konuyu ayrıntıları ile siz değerli okurlarımıza paylaşmak istedik. Hazırsak başlayalım.

Psikolog maaşlarında özel sektör ile kamu sektörü içinde ciddi farklar olduğunu kafanızı yoruyorsanız aslında yanılıyorsunuz. Devlet kurumunda çalışan bir psikolog ile özel bir kurumda çalışan psikolog maaşları içinde ki farktan ziyada özel kurumların kendi içinde ki ciddi maaş değişikliklarından söz etmek daha olası.

Çünkü Devlet kurumlarında çalışan bir psikolog hemen hemen 5000 ile 7000 TL içinde maaş alırken bu rakam tecrübeli olmayan ve iş yaşamına yeni atılmış bir psikoloğun özelde ki maaşı 2500-3000 TL bandına kadar düşmektedir. Ayrıca profesyonel bir psikoloğun maaşı özelde 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Psikolog Nedir ? Kimlere Psikolog Denir ?

Psikolog kelime anlamıyla ruh bilimci demek olup kelime kökeni olarak Fransızcadır.  Bireylerin yada bir grubun tercihini ve yönelimlerini anlamlandırmaya ve çözümlemeye çalışır.

Bilhassa de bireyin ruhsal olarak yaşadığı sorunlara çözüm bulmaya odaklanan bir bilim dalıdır psikoloji. Bu çözümleme ve tedavi gerek özel sektör aracılığıyla gerekse de devlet kadrolarında çalışan psikologlar aracılığıyla yapılmaktadır.

Psikologların Çalışma İmkanları Ve Çalışma Alanları Nelerdir ?

Psikologlar hem özel sektörde hem de kamu sektöründe geniş çalışma alanlarına sahiptir. Bilhassa özel sektörde çalışma olanakları epey fazla olan psikologlar Fabrikalarda, Özel muayenehanelerde,  şirketlerde, iş merkezlerinde, özel okullarda ve özel üniversitelerde çalışma olanağı bulabilmektedir.

Kamu kurumunda çalışan psikologlar ise devlet hastanelerinde, polikliniklerde ,adli tıp servislerinde ve cezaevlerinde olmak üzere birden çok alanda görevlendirilmektedir. Psikologlar bu geniş yelpazede iş olanağı bulabilmektedir.

Kısa olarak toparlamak gerekirse psikologların çalışma alanları kısaca şöyle:

 • Kamu kurum ve kuruluşlarında
 • Okullarda
 • Devlet ve özel hastanelerde
 • Özel kliniklerde
 • Emniyet’de
 • İnsan kaynakları departmanında
 • Sağlık merkezlerinde

Tabi bu geniş yelpaze de özel sektörün daha kazançlı olduğunu aktarabiliriz.

Psikologların Çalışma Şartları ve Saatleri

Psikologların çalışma şartları ve mesai saatlerini tespit eden en önemli faktörün özel sektörde mi yoksa kamu sektöründe mi çalıştığıdır. İster kamu sektöründe çalışsın ise özel sektörde her durumda kendilerine ait nezih bir çalışma ortamı olduğu bilinmektedir. Tabi dilerse de kendilerine ait bir ofiste de çalışma yapabilmektedirler.

Kamu kurumunda çalışan psikologlar sabah 09:00 ile 17:00 saatleri içinde çalışmaktadır. Bu saatler özel sektörde değişiklik gösterebilmektedir. Özel sektörde bu saatler genelde sabah 09:00 ile 18:00 içinde olmaktadır.

Eğer kendinize ait bir ofisiniz varsa bu durumda randevu hizmetiyle iş göreceğiniz için yalnızca randevunuzun olduğu saatlerde ofisinizde olmanız yeterli olacaktır.

Psikoloji Bölümünün Alt Dalları Nelerdir?

Psikoloji bölümünün birden çok alt dalı bulunmaktadır. Bu alt dallardan bazıları ise şöyledir:

 • Gelişim Psikolojisi,
 • Sosyal Psikoloji,
 • Kişilik Psikolojisi,
 • Din Psikolojisi,
 • Klinik Psikolojisi,
 • Endüstri Psikolojisi,
 • Rehberlik ve Danışmanlık Psikolojisi,
 • Adli Psikoloji,
 • Sağlık Psikolojisi,
 • Psikometrik Psikolojisi,
 • Eğitim ve Okul Psikolojisi,
 • Bilişsel Psikoloji,
 • Deneysel Psikoloji,
 • Spor Psikolojisi
 • Çevresel Psikoloji,

Nasıl Psikolog Olunur ?

Eğer psikolog olmak istiyorsanız 4 yıllık psikoloji bölümünü okumanız gerekiyor. Şuan birden çok devlet üniversitesinde ve özel üniversite de psikoloji bölümü mevcut. Tabi eğer kamu kurumlarından birinde çalışmayı kafanızı yoruyorsanız KPSS’ye girmeniz ve yeteli puanı almanız gerekmektedir.

Eğer özel sektör de çalışma gibi bir planınız varsa KPSS puanı gerekmese de nitelikli olmanız şart. Çünkü özel sektör kendini geliştirmiş ve nitelikli bir psikolog isteyecektir.

Psikolog Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Psikolog maaşları belirlenirken birden çok kriter göz önüne alınır. Bu kriterler ise özel sektörde ve kamu sektöründe değişiklik göstermektedir.

Özel sektör psikolog maaşlarını belirlerken aşağıda bulunan maddeleri göz önüne almaktadır:

 • Mesleki yeterlilik
 • Tecrübe
 • Yabancı dil
 • Faaliyet alanı
 • Referanslar

Tabı bu durum yalnızca özel sektör için geçerli değil. Kamu sektöründe de maaşların farklılaşmasını sağlayan bir kaç madde söz konusudur. Bu maddelerden en önemlisi kıdemdir. ikincisi ise çalışılan bölgedir. Doğu da görev yapan bir psikolog doktor maaş olarak daha yüksek almaktadır.

Özel Sektörde Psikolog Maaşları 

Özel sektörde psikolog maaşları 2020 senesinde yeni mezun olmuş psikoloji öğrencilerin merak ettiği konulardan.. Tabi bu soruya yanıt verebilmek için bazı kriterlerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Misal verilecek olursa yeni mezun olmuş ve tecrübeli olmayan bir psikolog hemen hemen 3500 TL maaş almaktadır. Eğer profesyonel ve işine hakim bir psikolog ise bu durumda maaşları 7000 TL ye kadar çıkmaktadır.

Özel sektörde çalışan psikologlar birden çok dala ayrılmaktadır. Bu dallardan en önemlileri sağlık ve eğitim sektörüdür. Şimdi gelin Psikiyatrist maaşları özelde ne kadar birlikte bakalım.

Eğitim kurumlarında Çalışan Psikolog Maaşları

Anaokulları: Okulun ve öğretmenin değerine göre maaşlar değişse de özel ana okullarında  görev yapan psikologlar hemen hemen 3000 TL ile 6000 TL içinde bir ücret almaktadır. Bu ücretler tam zamanlı için. Eğer yarı zamanlı çalışma kafanızı yoruyorsanız maaşlar 2500 ile 3000 TL arası değişmektedir.

Rehabilitasyon Merkezleri: Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan psikologların maaşları yine tecrübe ve bulunulan coğrafyaya göre değişmektedir. Anadolu da yahut doğuda görev yapan psikologlar 7000 TL’ye kadar maaş alırken bu maaş batıda görev yapıp tecrübeli olmayan psikologlarda 2500’e kadar düşmektedir. Rehabilitasyon merkezleri, Aile bakanlığı psikolog maaşları ödemesine oranla daha azdır.

Özel Okullar Ve Özel Kolejler: Özel okullarda yahut kolejlerde görev yapan psikologların maaşları hemen hemen 6500 ile 7000 TL bandında olduğu bilinmektedir. Yüksek lisans yapmış psikolog maaşları ise 10.000 TL’yi bulmaktadır.

Özel Hastanelerde Çalışan Psikolog Maaşları

Özel hastanede çalışan psikolog maaşları ise psikoloğun eğitim dalına göre değişmektedir. Normal bir psikolog 4000-4500 bandı bir maaş alırken klinik psikolog maaşları 7000 ile 8500 içinde değişmektedir.

Psikoterapi Veya Psikolojik Danışmanlık Merkezleri

Psikoterapi yahut psikolojik danışmanlık merkezleri bu işin en profesyonel yapıldığı yerlerden. Çünkü bu merkezler yalnızca bu iş için dizayn edilmiş yapılardır. Burada daha profesyonel hizmet verilmektedir. Bu durumda da burada çalışmak için yetişmiş kadrolara ihtiyaç mevcuttur. Bu yetişmiş kadrolara hemen hemen 5000 ile 7000 TL içinde ücret ödenilmektedir.

Devlette Çalışan Psikolog Maaşları

Devlette çalışan psikolog maaşları bireylerin derece ve kıdemine göre değişmektedir. Bu ödemeye bunun bunun yanında asgari geçim indirimi, ek tazminat ödemeleri ve aile-çocuk yardımları gibi ek ödemelerde eklenmektedir.

Devlet kurumlarında çalışan psikologları 2 kademe de değerlendirmek gerekmektedir. Bunlar hastaneler ve öğretim kurumlarıdır. Sağlık bakanlığına bağlı bir devlet hastanesinde çalışan psikolog hemen hemen 3500 ile 4000 arası maaş almaktadır. Eğer kıdemi yüksek ise ek ödemelerle birlikte bu ücret 7000 TL’ ye kadar çıkmaktadır.

Sağlık bakanlığı psikolog maşlarıödemelerinin özel sektöre göre düşük olduğu bilinmektedir. Devlet hastanesi psikolog maaşları bu yüzden farklı zamanlarda eleştiriye maruz kalmaktadır.

Eğer bir öğretim kurumunda çalışıyorsanız alım yapacağınız hemen hemen maaş 4500 ile 5000 TL arasıdır.

Adli psikolog maaşları ise 8.000 ile 10.000 içinde değişmektedir.

Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza psikolog maaşlarını anlatmaya çalıştık. Sizlerde bizimle kıymetli görüşlerinizi yorum bölümünde bizlere iletebilir dilerseniz de aklınıza takılan soruları yorum bölümünde bizlere sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu