Bilgi Arşivi

Peugeot 2008 Otomatik Vites Arızaları ve Çözümü

Peugeot 2008 Otomatik Vites Arızaları ve Çözümü, bilgi arşivimizde Peugeot 2008 Otomatik Vites Arızaları ve Çözümü konusunu ele aldık. Peugeot 2008 Otomatik Vites Arızaları ve Çözümü ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Peugeot 2008 Otomatik Vites Arızaları ve Çözümü

Peugeot 2008 Otomatik Vites Arızaları ve Çözümü; Peugeot 2008 model aracınız var ve otomatik vites sorunu yaşıyorsanız bununla alakalı doğru yerdesniz. Peugeot 2008 vites kutusunda bir araya gelen arızanın doğru zamanda müdahale dedilmemesi durumunda sürüş keyfinizi etkileyen durumlar ortaya çıkabilir. Bunun için siz değerli okurlarımıza çözüm önerileri ve poblemleri makale olarak ele aldık.


Peugeot 2008 Otomatik Şanzıman Çeşitleri

Peugeot 2008 şanzıman tipleri:
Peugeot 2008 DPO şanzıman tamiri – 4 ileri AL4 Otomatik Şanzıman
Peugeot 2008 AT6 otomatik şanzıman tamiri – 6 ileri TF-80 (AF40)
Peugeot 2008 EAT6 şanzıman tamiri – 6 ileri EAT6 (TF-70SC)

Peugeot 2008 DPO Şanzıman Vuruntu Problemi

Peugeot 2008 aracınızda DPO şanzıman otomatik vites ise ve vuruntusu (tepme) var sorunuyla yüz yüzeysanız ilk kez gaz kelebeğinizi, akü voltajınızı ve bujilerinizi kontrol ettirmeniz ve bu parçalarda problem yaşanıyorsa değiştirtmeniz gerekir. Ayrıca pek piyasada bilinmeyen, 2008 üzerinde bulunan DPO şanzımanda vites geçişlerinde kolaylık sağlayan 6 adet on-o selenoid mevcuttur. Bu selenoidlerin zamanla yıpranması ve işleyişini kaybetmesiyle birlikte, basınç altında geç açıp kapatmalarına, bundan dolayı şanzıman vites geçişlerinde zorlanma ve vuruntuya sebebiyet verecektir.

Peugeot 2008 AL4 Selenoid Valf Değişimi

Peugeot 2008 otomatik vites şanzımanlarda 2 adet PWM selenoid valf ve 6 adet on-o selenoid valf mevcuttur. Piyasada sıklıkla tanımlanan, tüm
Peugeot 2008 otomatik vites şanzıman poblemlerinda, 2 adet PWM elektrovanayı (bir tanesi yağ basıncını regüle eder), yağla birlikte değiştirmenin tüm poblemleri gidereceği kanısındadır.

Lakin, şanzıman beyni içinde oluşacak olan aşınmalar sonucu, mevcut 6 adet selenoid valf içinde oluşacak arızalar ve yine şanzıman içinde oluşabilecek mekaniz aşınmaları yağ değiştirmekle birlikte 2 valf değişimi neticesinde sorunu ortadan kaldıramazsınız. Otomobilinizde vites geçişleri sırasında boşa atma problemi oluşuyorsa, selenoid değiştirmeniz büyük ihtimalle sorunu ortadan kaldıracaktır.

Peugeot 2008 Şanzıman Tamiri:

Peugeot 2008 Otomatik Vites Arızaları ve Çözümü; Peugeot 2008 araçlar için otomatik şanzımanların tamiri için uygulanacak en iyi yöntem, selenoidlerin, valf gövdesinin ve şanzıman içersindeki parçalarının uygunluk testinin (selenoid test makineleri ve valfbody test cihazları) yardımıyla test edilerek belirlenmelidir. Bunu yapmadığınız takdirede selenoidleri, valf gövdesini ve şanzımanı söküp takmak mecburiyetinde kalabilirsiniz.

Volkswagen Sarı Ünlem İşareti adlı makalemizde incelemenizi öneririz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu