Sağlık

Pesketaryen Ne Demek? Pesketaryen Diyet Listesi

Pesketaryen Ne Demek? Pesketaryen Diyet Listesi, sağlık bölümümüzde Pesketaryen Ne Demek? Pesketaryen Diyet Listesi ile alakalı bilgi aktaracağız.. Pesketaryen Ne Demek? Pesketaryen Diyet Listesi ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Pesketaryen Ne Demek? Pesketaryen Diyet Listesi

Pesketaryen ne demek? Pesketaryen diyet listesi çok araştırılan ve herkes aracılığıyla şaşkınlıkla karşılanan bir beslenme metodudur. Bu beslenme şekli çoğunlukla vejetaryen beslenme şekiline alternatif olarak sunulan ve vejetaryen beslenmenin bir alt çeşidi olma özelliğine sahiptir.

Sözcüğün etimolojik kökeni yapılacak olan diyetin veya tercih edilecek beslenme yönteminin ne olduğu ile ilgili fikir sahibi olunması hususunda ipuçları vermektedir.

Pesketaryen sözcüğü kökeni İtalyanca ve İngilizce olan iki kelimeden birleştirilerek türetilmiştir. Buna bağlı olarak Pesce kelimesi İtalyancada balık manasına gelmekle birlikte vegetarian sözcüğü de bilineceği üzere İngilizce et yememeye dayalı bir beslenme yöntemi manasına gelmektedir.

Bu bağlamda sözcük temel olarak su ürünleri üzerine kurulu bir beslenme yöntemine işaret etmektedir ve doğal olarak Pesketaryen diyeti de bu bağlamda su ürünlerinin tüketilmesi üzerine inşa edilmektedir.

Bu beslenme yöntemi ile temelde kırmızı et tüketimi tamamen sonlandırılmalıdır ve beyaz et tüketimine ise kısmen izin verilmektedir. Vejetaryen beslenme yönteminden temel olarak ayrıldığı nokta da tam anlamıyla burası olmaktadır. Bilineceği üzere vejetaryen beslenme yöntemi tamamıyla et tüketimini engellemektedir. Burada ise tavuk eti ve kırmızı etin dışında balık eti ve buna bağlı su ürünü olan etlerin tüketilmesine izin verilmektedir. Bu nedenten dolayı söz konusu diyeti tercih edecek olanlar, yalnızca deniz ürünleri ve doğal sebze, ot veya bitkiler ile beslenmeye hazırlıklı olmalıdır.

Pesketaryen nedir? Sorusunun cevabı ise diyet ile ilgili birden fazla ipucu sağlamaktadır. En genel anlamıyla bu sözcük diyetin tercih edilmesi durumunda beslenme sisteminin nasıl şekilleneceği hususunda fikir sahibi olunmasını sağlamaktadır.

Söz konusu sözcük en genel anlamıyla balık yiyen manasına gelmektedir. Bu bağlamda diyet kapsamı içinde balık ve buna benzer su ürünleri ağırlıklı bir biçimde beslenme sistemi oluşturulmaktadır.

Pesketaryen beslenme sistemini tercih edecekler için ağırlıklı olarak tercih edilmesi gereken besin kaynaklarını genelde şu biçimde sıralamak olabilecekdür:

Diyet kapsamı içinde belli oranlarda bu besin kaynakları üzerinden belenme yapılmaktadır. Böylelikle doğal beslenme et ürünlerinden uzak durularak sağlanmaktadır. Burada karbonhidrat ağırlıklı ve bol vitaminli beslenildiğinin altı çizilmelidir. Bunun yanı sıra protein ise deniz ürünlerinden sağlanmaktadır.

Pesketaryen beslenme ağırlıklı olarak deniz ürünleri, tahılgiller, sebze, meyve ve en genel anlamıyla yeşillik ağırlıklı bir beslenme felsefesidir. Diyetin sağlıkla yapılabilmesi için çoğunlukla zeytin, tam tahıllar, baharatlı bitkiler, tohumlar, kabuklu yemişler ve deniz mahsulleri ile beslenmenin sağlanması gerekmektedir.

Böylelikle vücudun ihtiyaç duyduğu temel besin kaynakları göz ardı edilmeden sağlıklı bir beslenme yöntemi oluşturulacaktır.

Bu beslenme yöntemi katı kurallar ve buna bağlı listeler ile hareket etme hususunda özgürlük de vadetmektedir. Bu bağlamda ne yenileceği hususunda belirleyici ve kesin kurallar bütünü de bulunmamaktadır.

Dolayısıyla böyle bir beslenme yöntemini tercih eden biri, bazı durumlarda yoğurt ve peynir gibi hayvansal gıdalar da tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra kesinlikle uzak durulması gereken temel besinler kırmızı et ürünleri ve beyaz tavuk etidir. Aynı zamanda buna ek olarak domuz etinden de uzak durulması gerekmektedir.

Pesketaryen diyet listesi için kesin kurallar ile sağlanmış bir yöntem belirlemek zorunlulukla gerekli değildir fakat buna karşın bu diyet kapsamı içinde diyet listeleri de hazırlanabilmektedir. En nihayetinde diyet kapsamı itibariyle kırmızı et ve beyaz tavuk eti veya domuz eti gibi ürünlerden uzak durulmasını sağlayan bir beslenme yöntemi olmakla birlikte, gerçek bir yaşam felsefesi manasına da gelmektedir. Bu nedenten dolayı hazırlanan listelerin kesin hatlar çizmediğinin bilincinde olunması önemle tavsiye edilmektedir.

Pesketaryen beslenme sistemi için ana hatlarıyla tüketilebilecek yemeklerin listesini şu biçimde sıralamak olabilecekdür:

Gibi ana yemekler tüketilmeye uygundur. Bu ana yemeklerin bunun yanında gerçek bir diyet listesi hazırlama olanağı da mevcuttur.

Pesketaryen beslenme yöntemi için örnek diyet listesi:

Bu örnek liste ve buna benzer listeler oluşturularak diyetin sağlıklı olarak yapılması olabilecekdür. Bunun dışında ara yemeklerde kefir veya yoğurt tercih edilmesi de son derece öneme sahiptir.

Pesketaryen diyeti faydaları yönünden birden fazla sağlıklı yaşama uygun avantajlar sağlamaktadır. Bilhassa deniz ürünleri ve ağırlıklı sebze tüketiminin metabolizmaya ve sindirim sistemine sağlamış olduğu katkıların bunun yanında birden fazla farklı alanda bu beslenme felsefesi takip edilmesi durumunda avantaja sahip olunacaktır. Balık temelli bir beslenme yöntemi olması tahmin edileceği üzere Omega-3 yönünden yüksek miktarda fayda sağlanacağı manasına da gelmektedir.

Pesketaryen diyetinin sağladığı faydalar içinde:

Bu ve buna benzer birden fazla fayda bulunmakla birlikte, zengin bir Omega-3 kaynağı sunduğundan özellikle göz hususunda yaşanılan birden fazla sorunun çözümü adına kullanılabilir niteliktedir.

Kaynak: definicionabc / wikipedia

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu