Sağlık

Pct Nedir? Pct Yüksekliği Hangi Hastalığın Belirtisidir

Pct Nedir? Pct Yüksekliği Hangi Hastalığın Belirtisidir, sağlık bölümümüzde Pct Nedir? Pct Yüksekliği Hangi Hastalığın Belirtisidir ile alakalı bilgi aktaracağız.. Pct Nedir? Pct Yüksekliği Hangi Hastalığın Belirtisidir ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Pct Nedir? Pct Yüksekliği Hangi Hastalığın Belirtisidir

Pct, laboratuvar ortamında yapılan ve bireylerdeki sağlık durumunun bilinmesi için tercih edilen bi hayli hızlı bir test seçeneğidir. Hastalardaki kan içinde bulunan prokalsitonin miktarı ölçümü için pct testi uygulanabilmektedir. Bilhassa sepsis teşhisi için kullanılan pct testi, diğer enfeksiyonel hastalıkların görülebilmesi yönünden da kullanılabilmektedir. Kan zehirlenmesi olarak da tabir edilmekte olan sepsis hastalığı, teşhis edilemediği taktirde çoklu organ yetmezliğine yol açabilmektedir. Vücuttaki enfeksiyonların kana karışması ile ortaya çıkmakta olan sepsis yani kan zehirlenmesi hastalığı, pct testleri ile görülerek erken teşhis yapılabilmesi sağlanmaktadır. Vücutta doğal olarak salgılanmakta olan prokalsitonin, bu gibi enfeksiyon durumlarına bağlı olarak yükseliş gösterebilmekte ve ortaya Pct yüksekliği sonucu çıkmaktadır. Bunun aksine prokalsitonin salgısının azalması durumunda da vücutta Pct düşüklüğü gözlemlenebilmektedir. Lakin pct düşüklüğü, pct yüksekliği kadar ölümcül riskler barındırmamaktadır.

Doktorlar aracılığıyla yapılması uygun görülen pct testleri, bireylerden alınan kan ile yapılmaktadır. Pct testi değerleri neticesinde, rakamsal bulgular elde edilerek, enfeksiyon riski olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Pct testi değerleri neticesinde, normal bir sağlıklı bireyde olması gereken pct değerinin 0 ile 0.5 olduğu gözlemlenmiştir. 0 ile 2 değerleri içinde çıkan test sonuçları ise olası bir enfeksiyon riskinin olduğunu göstermektedir. Pct testi değerleri yönünden en oldukça önem teşkil eden değerler 2 ile 10 içinde bir araya gelen değerler olmaktadır. Bu bakımdan değerleri 2 ve 10 içinde çıkan hastalarda sepsis hastalığı riskinden söz etmek olabilecek olabilmektedir. Lakin bu teşhisin konulabilmesi için yapılan diğer testleri de göz önüne almak gerekecektir.

Doktorları aracılığıyla pct testi yapılması istenen hastalar, pct testi neden yapılır sorusunu sorabilmektedirler. Pct testi, hastalıklarının teşhis edilebilmesi, ilaç dozunun ayarlanabilmesi, zatürre veya menenjit hastalığının bulunup bulunmadığını anlamak amacı ile de yapılabilmektedir. Bunlara ek olarak çeşitli hastalık belirtileri gösteren hastalar için de uygun görüldüğü taktirde pct testi yapılabilmektedir. Bilhassa de hayati risk taşıdığı düşünülen hastalık çeşitlerinde, erken teşhis koyulabilmesi yönünden bi hayli hızlı bir olanak sağlayan pct testleri doktorlar aracılığıyla tercih edilmektedir.

Pct testlerine bağlı olarak bireylerin kanlarında bulunan prokalsitonin miktarı ölçülebilmektedir. Doktor aracılığıyla gerekli durumlarda yapılması istenen Pct testleri, bireylerde bulunan enfeksiyon durumunu da gözler önüne serebilmektedir. Bir tür kan testi olarak da tanımlanabilecek olan Pct testleri, verdikleri sonuç değerleri ile hangi hastalığın oluşabileceğini anlamaya yardımcı olmaktadır. Prokalsitonin akciğerde ve bağırsaklarda üretilebilmektedir. Düşük prokalsitonin değerleri görülen bireyler, bu prokalsitoninleri daha çok akciğerlerinde üretmeye başlamaktadırlar. Düşük olmasının bunun yanında, pct yüksekliği daha çok risk teşkil edecektir. Birçok belirti ile pct yüksekliği anlaşılabildiği gibi, pct testleri ile de bu değerlerin yükselip yükselmediği anlaşılabilecektir. Doktorlar bu değerleri neticesinde pct yüksekliği hangi hastalığın belirtisidir hususunda fikir sahibi olabilmektedirler.

Hastaların ve daha çok yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan bireylerin enfeksiyon riski durumları pct testi yolu ile öğrenilebilmektedir. Bunun dışında bazı bulgular ile hastalık yaşayan bireylerde de gerekli durumlarda pct testi istenebilmektedir. Pct hangi durumlarda istenir sorusuna istinaden gösterilen durumlar şu biçimdedir;

Bu durumların dışında sepsis hastalığı tanısı koyabilmek için de pct testine ihtiyaç duyulabilmektedir. Hayati riskler teşkil eden sepsis hastalığı, pct değerlerine bakılarak anlaşılabilecektir.

Hastaların bunun yanında doktorların da dikkatle üzerinde durması gerektiği bir konu olan sepsis hastalığı, tespit edilmesi yönünden bi hayli mühimdir. Günümüzde pct testi ile bireylerin sepsis hastalığı geçirip geçirmediğini anlamak olabilecek olabilmektedir. Sepsis teşhisi konulabilmesi adına yapılan Pct testleri, verdiği değerler neticesinde doktorlara birtakım bilgiler de aktarmaktadır. Sepsis hastalığı çok sayıda belirti ile kendini gösterebilmektedir. Bu hastalık belirtileri neticesinde, doktor gerekli görüyor ise Pct testi yapılarak sepsis teşhisi konulabilecektir. Pct testi için herhangi bir ön hazırlık yapılmasına gerek kalmamaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu