Teknoloji

PC Fiyatları Düşecek mi?

PC Fiyatları Düşecek mi?, güncel bilgiler bölümümüzde PC Fiyatları Düşecek mi? başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. PC Fiyatları Düşecek mi? haberimizin detayları..

PC Fiyatları Düşecek mi?

Bilgisayar almak isteyenler için PC fiyat aralıkları düşecek mi sorusu oldukça önem taşıyor. Özellikle son haftalarda dolar fiyat aralıklarının düşmesi ile birlikte bilgisayar kullanan bireylerin bu yönde beklentileri oluşmuş durumda.

PC Fiyatları Düşer mi?

Son zamanlarda gerek dövizin artması gerekse de koronavirüs salgını yüzünden özellikle bilgisayar fiyat aralıkları son derece artış göstermiş durumda. Doların 8,50 TL düzeylerine gelmesi ile birlikte hemen hemen her gün artış yaşayan bilgisayar fiyat aralıklarında, son haftalarda kurda yaşanan düşme neticesinde bir artış olup olmayacağı merakla bekleniyor.

Tüm bilgisayar parçaları, özellikle ekran kartı, RAM, anakart, kasa ve benzeri mühim donanımlar ithal edildikleri için döviz kuruyla yakında zamandan alakalıler. İthal olarak döviz üzerinden satın alan firmalar, dövizdeki artışı doğrudan fiyatlara göz önüne seriyorlar. Bu durum ise tüketiciye olumsuz olarak yansırken, bilgisayar almak isteyenler yüksek paraları gözden çıkarmak zorunda kalıyorlar. Halihazırda ortalama bir oyun bilgisayarı 6 – 7 bin lira bandıyken fazla daha uzun ömürlü kullanılacak bir bilgisayar almak için ortalama 10 bin TL harcamak gerekiyor. Bu durum ise bilgisayar almak isteyenleri bi hayli zorluyor. Dövizde son haftalarda düşüş olmasına karşılık, bilgisayar fiyat aralıklarına bu düşüşün çok fazla yansıması beklenmiyor.

PC Fiyatları Yakın Gelecekte Düşmeyecek

PC fiyat aralıkları düşer mi sorusuna yanıt olarak dövizde her ne kadar son haftalarda bir düşüş yaşansa da olumlu yanıt vermek yakın gelecekte pek olanaklı görmüyor. Çünkü döviz son derece hareketli olduğu için düşme bandında olması için istikrarlı ve güven verici bir piyasa talep ediyor. Siyasi manevralar karşılığında döviz sürekli olarak dalgalanma eğrisi taşıdığından son haftalarda yaşanan döviz düşmesinin yakın zamanda değişerek tekrar artması büyük bir ihtimal. Aynı zamanda ifade özgürlükleri, siyasi gerilimler, dış siyasette yaşananlar gibi birden fazla durumda da belirsizlik devam ettiği için piyasalara güven hakim olmuyor ve bu durum dövizin daimi olarak dalgalı olmasına neden veriyor.

Bu etmenler yüzünden PC fiyat aralıklarında indirim yakın gelecek, en azından 2020 yılı için beklenmiyor. Bu bakımdan bilgisayar almak isteyenler daha fazla artış olmadan bilgisayar alırlarsa daha avantajlı çıkarak, istedikleri bilgisayara kavuşabilecekler.

Paylaş

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu