Bilgi Arşivi

Partikül Nedir?

Partikül Nedir?, pratik bilgiler bölümünde Partikül Nedir? başlığı altında bilgi aktarmak istedik. Partikül Nedir? ile alakalı tüm detaylar makalemizde..

Partikül Nedir?

Özellikle egzoz emisyon kontrolü işlemlerinde partikül kavramı çok fazla karşımıza çıkan. Çevreye zarar verdiği noktasında ortak düşüncesin benimsenmiş olduğu partiküller; motorlu araçlarda meydana gelir. Çevre temizliğinin sağlanması noktasında bu kadar mühim olan partikül nedir? Araçların motor bölümlerinin çalışması neticesinde yaşanan birtakım zehirli gazlara partikül adı verilir. Günümüz koşullarında periyodik olarak araçlarda partikül kontrolleri de yapılmaktadır.

Dizel araçlar diğer yakıtlı araçlardan bazı net ve özel değişikliklara sahip olmaktadır. Bu değişiklikların başında partikül filtresi gelmektedir. Partikül nedir? Dizel araçlarda motorun çalışması sonucu birtakım zehirli gazlar ortaya çıkmaktadır. Partikül bu zehirli gazdır. Bu gazın dışarıya salınmaması için ise bazı özel yapılar dizel araçlarda bulunmaktadır.

İçindekiler

Partikül Filtresinin Görevleri Nelerdir?

Partikül filtresi görevi nedir? Partikül filtresinin en genel anlamında görevi bu partikülün emisyonunu sağlamaktadır. Aynı zamanda dizel araçlar için standart olmaktadır. Avrupa Birliği aracılığıyla alınan karara göre dizel araçlarda partikül filtresinin kullanılması zorunlu olmaktadır.

Partikül fitreleri özel dizayn edilmiş araç parçaları olmaktadır.  Araçlarda zehirli olan partikül nedir? Dizel araçların çalışmasında zehirli olarak yaşanan farklı gazlar bulunur. Bunların en yoğun olanları Hidrokarbonlar ve Karbon Monoksitler olmaktadır. Bu gazların emisyonunun azaltılmaması durumunda çevreye çok büyük zararları bulunacaktır.  

Partikül filtresi görevi nedir? Partikül filtresinin temel olarak görevi egzoz emisyonu ile benzer olmaktadır. Ortaya çıkan bu gazların en iyi biçimde emisyonunu gerçekleştirir.  Bu filtreleme neticesinde araçta tam anlamıyla yakılmayan yakıtın doğaya salınmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Araç içinde yanmamış sıvı ve katılara uygulanır.

Partikül Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Dizel araçlar için bu partikülün en iyi performansla ve verimle çalışması bi hayli kıymetlidir. Bu nedenle dizel araçlara sahip olan bireylerin filtre temizliği yapması gerekmektedir. Partikül filtre temizliği sırasında gerçekleşen bazı işlemler olmaktadır.  Profesyonel bireyler aracılığıyla tercih edilen farklı uygulama aşamaları bulunur.  Bunlar şu biçimde temsil edilmektedir:

  • Partikül filtrenin kendi kendini temizlemesi işlemi
  • Bilgisayar ile partikül filtre temizliği işlemi
  • Makine ile partikül filtre temizliği işlemi

Her işlem farklı biçimde uygulanarak aynı amacı gerçekleştirmektedir. Servisler farklı metotları kullanabilmektedir. Sitemler içinde çok büyük bir avantaj yahut dezavantaj bulunmamaktadır. Görüldüğü üzere araçlarda partikül filtresi temizliği bununla birlikte mühim kazanımları da getirmektedir. Şayet düzenli aralıklarla partikül filtresi temizliği yapılmazsa, zamanla partikül tıkanması sorunu da yaşanır.

Dizel Partikül Nedir?

Partikül Tıkanırsa Ne Olur?

Araçlar gerekli süreçler içinde filtre temizliğinden geçmediğinde sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Partikül tıkanırsa ne olur? Partikülün tıkanması araç için değişik sorunlara neden olabilmektedir. Bu poblemlerin başında ise yakıt poblemleri gelmektedir. Partikülün tıkanması sonucu aracınız çok daha yüksek bir yakıt tüketimine sahip olacaktır. Dolayısı ile düzenli olarak filtre temizliğinin yapılması gereklidir. Araçlarda partikül tıkanmasının bazı bulgulari olabilmektedir. Bu belirtilerin bazıları şunlardan oluşmaktadır:

  • Aracınızda partikül filtresinin ikaz ışığı yanabilir
  • Servis ikaz ışığı yanabilir
  • Yakıt sarfiyatı gözle görülür derece artış gösterir
  • Aracınızın çekişi düşebilir
  • Motor arıza durumunda yaşanır
  • Aracınız sürekli olarak güç kaybı yaşaması
  • Egzoz kokusu ortaya çıkabilir

Buna benzer belirtiler ile karşılaşıyorsanız en yakın zamanda servise gitmeniz tavsiye edilmektedir.

Partikül İptali Nedir?

Dizel araçlarda yapılan bazı özel işlemler neticesinde partikül filtresi iptal edilebilmektedir. Partikül iptali nedir? Araçta bulunan partikül parametreleri ve partikül filtresinin çıkarılarak farklı biçimde emisyon sağlanmasıdır. Emisyonu sağlanan partikül nedir? Bu partikül motordan çıkış yapan ve egzoza gelen tam yakılmamış dizel yakıttır. Boş egzoz takılarak gazın motordan çıkarken filtreye takılmasını önlemek için kullanılır.

Araç Bakımının Önemi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu