Sağlık

Parafon Nedir? Ne İşe Yarar?

Parafon Nedir? Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Parafon Nedir? Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Parafon Nedir? Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Parafon Nedir? Ne İşe Yarar?

Parafon karton ambalajında 20 tabletten bir araya gelen bir ilaçtır. İlacın etken maddeleri parasetamol ve klorzoksazon içermektedir. Parafon ne işe yarar sorusu arama motorlarında sürekli olarak aratılmaktadır. Rahatsızlığı iyileştirme amaçlı yardımcı olmaktadır. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçtır. İskelet kasındaki kasılmalar için rahatlatıcı özelliği mevcuttur. Etkilenen kaslarda ağrıyı gidermek için ve kasların daha çok hareket etmesi için de sağlanır. Parafon iskelet kasında ağrı ve spazmları gidermek için istirahat, fizik tedavi ve diğer metotları ile ek tedavi alarak ortopedik işlemler sırasında kas ve eklem tendon hastalıklarında travmatik kas rahatsızlığında ve bel ağrısında burkulma zedelenmesinden dolayı bir araya gelen ağrılar için boyun tutulması, boyun, omuz ve kol ağrılarının da giderilmesinde kullanılmaktadır.

Uzman doktorunuz Parafon kullanım şekli kısmını nasıl reçete ettiyse o şekil kullanmanız uygundur. Tedavi boyunda mutlaka doktorunuzun da dediklerine birebir uymanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimatlar dışında uygulamalar hastalığın da seyrini olumsuz etkileyebilir. Sağlığınıza da zarar verebilir. Parafon ilaç her dozun 1 bardak su ile birlikte almanız gerekmektedir. İlacın en iyi biçimde emilmesi için de yemeklerde birlikte alınması önerilmektedir. Yetişkinler için gün gün önerilen Parafon dozu ise 3 yahut 4 defa, 6 saat arayla, ilk günler 2 defa ve ardından da birer tablettir.

Bütün ilaçlarda olduğu gibi maddelere hassas olan bireylerde yan etki gösterebilir. Ölümcül olabilen yahut şoka sebebiyet veren kan basında görülen ani düşme en tehlikeli yan etkilerinden biridir. Ağız, yüz boğazda şişme bunlar çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan da herhangi biri sizde mevcut ise Parafona karşı bir hayli önemli alerjiniz mevcuttur. Kalp atım hızının artması, kan damaklarında gevşeme yani kan basıncınızın da düşmesi, nefes darlığı ve mide kanaması gibi durumlarda ise acil tıbbi müdahale de gerekmektedir. Parafon yan etkileri karın ağrısı ile başlayıp nefes almada kuvvetlik çekme, yüzde, dilde, dudaklarda ve boğazda şişlik gibi durumlarda uzman hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Baş ağrısı, sersemlik, uyku hali, migren, sinirlilik, karın ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı, hazımsızlık, halsizlik, ödem, idrar yapma da artış, ciltte kaşıntı ve döküntü gibi yaygın görülen yan etkilerdir. Çok seyrek görülen yan etkiler içinde ani ve sık biçimde gelişen kan hücresi rakamının azalmasıdır.

2021 senesinde Parafon fiyatı eczane de perakende satış fiyatı 19.49 TL’dir.

Parafon hamilelikte kullanımı ile ilgili uzman hekimler Parafonu gerekli olmadıkça hamilelerin kullanmamasını gerektiğini söylemektedir. Düzenli kullanım esnasında gerekiyorsa uygun ve etkili doğum kontrol yöntemi kullanılması gerektiğini önermektedir. Emzirme için ise Klorzoksazonun anne sütüne geçip geçmediğini bilmemektedirler. Parasetamol anne sütüyle birlikte bebeğinize geçmektedir. Emzirmeye başlamadan önce uzman hekiminize sorunuz. Emziren annelerde gerekli olmadıkça kullanıma da uygun değildir. Eğer mutlaka kullanılması gerekiyorsa emzirmeye ara verilmesi gerektiği söylenilmektedir.

Etkisini periferik yollarla gösterildiği kanısına varılmaktadır. Parasetamol ağrı kesici tesirini 5 yahut 10 dakika içinde göstermektedir. Doruk analjezik etkiye 1 saatte ulaşmaktadır. Bu etki genelde 4 ve 6 saat arası sürmektedir.

Sersemlik ve baş dönmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle Parafon araç ve makine kullanımı esnasında dikkatli olmanız gerekmektedir. Düzenli kullanım esnasında da dikkat gerektiren işler yapılmamalıdır.

Farklı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında da etkisi değişebilmektedir. Parafon diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı ile ilgili alkol ve merkezi sinir sistem baskılayan ilaçlar ters tepki gösterebilir. Mide boşlamasında gecikmeler yaratan ilaçlar, mide boşalmasını hız kazandıran ilaçlar, karaciğer enzimlerini uyarmakta olan ilaçlarla, antibiyotik olarak kullanılan ilaçlar için kesinlikle uzman hekimize de danışmanız gerekmektedir.

Muadil ilaçlar genelde uzman hekimin reçete etmiş olduğu ilaçların bulunamadığı durumunda kullanılmaktadır. İlaçların etken maddeleri aynı olabilmektedir. Etken maddeler farklı olsa bile aynı hastalık nasıl tedavi edileceğinde kullanılabilmektedir.  Birçok ilacın da muadili bulunabilmektedir. Parafon muadili şu şekil bulunmaktadır;

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu