Sağlık

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Rehberi

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Rehberi, sağlık bölümümüzde Paleo Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Rehberi ile alakalı bilgi aktaracağız.. Paleo Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Rehberi ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Rehberi

Paleo diyeti nasıl yapılır? Örnek diyet rehberi ışığında son haftalarda çok popüler olan bu diyet yöntemi ile ilgili bilgi almak ve fikir sahibi olmaya imkan tanınmaktadır. Paleo diyeti bir diğer ismi ile Taş Devri Diyeti gerçek anlamıyla kadim bir geçmişe sahiptir.

Diyetin çıkış noktası yönünden taş devri zamanında bireylerin beslenme metotlarınden feyz alınarak dizayn edilmiştır. Bu bağlamda pişmemiş ürünleri merkez alan bir yönteme sahip olan diyet, son derece başarılı sonuçlar vermesi yönünden bi hayli dikkat çekici görülmektedir.

Paleo diyeti kamuoyunda birden fazla özel isim ile bilinmektedir ve buna karşı diyetin orijinal ismi, Paleotik çağdan gelmekle birlikte Paleo olmaktadır.

Taş Devri Diyeti, Avcı-Toplayıcı Diyet, Mağara Adamı Diyeti isimleriyle de anılan diyet, gerçek bir zayıflama tekniği sunuyor olması yönünden etkin bir zayıflama yöntemi olma özelliğine sahiptir. Sporcular aracılığıyla da çok sık tercih edilen zayıflama metotlarınden birisi olan bu diyet, şimdilerde en popüler zayıflama metotlarınin başına gelmektedir. 

Paleo diyeti nedir? Sorusu özellikle son haftalarda herkes aracılığıyla çok fazla sorulan soruların başına gelmektedir. Bilhassa bu mucizevi zayıflama tekniğinin etkin sonuçlar verdiğinin farkında olan kimseler, bu zayıflama tekniğine son derece yüksek ilgi göstermektedir. Diyet esas itibariyle beslenme düzeni hususunda kadim alışkanlıklar üzerine bina edilmiştir. Bu alışkanlıkların temelinde tahmin edileceği üzere işlem görmemiş besinler ve pişmemiş doğal besin kaynakları bulunmaktadır.

Paleotik zamanda bilineceği üzer insanoğlu halen yerleşik yaşantıya geçmediğinden tarım veya buna benzer beslenme metotları halen gündelik yaşantının bir parçası haline gelmemiştir. Bu devirde insanoğlu avcılık, toplayıcılık ve yabani bitkilerin köklerinden bir araya gelen doğal besin kaynakları aracılığıyla en temel ihtiyaçların başına gelen beslenme gereksinimini karşılamaktadır. Söz konusu diyet de bu bağlamda insanoğlunun bu çağ üzerinde gerçekleştirdiği beslenme yönteminden feyz almaktadır.

Antik çağın beslenme metotlarınin kullanıldığı paleo diyeti, dönemin beslenme esaslarına göre, unlu mamuller, süt ürünleri ve şeker gibi yerleşik hayata dair temel besin kaynaklarının kullanılmaması üzerine kuruludur. Buna karşın diyet kapsamı içinde sebze veya meyve tüketilmesi hususunda herhangi bir engel bulunmamaktadır

Diyet, temelde basit ve ilkel beslenme yöntemi ile zayıflamayı vadettiğinden, komplike besin ürünleri yerine daha basit ve kolay erişilebilir temel besinler diyet kapsamı içinde tercih edilmektedir. Dolayısıyla diyet kapsamı içinde yalnızca doğal ürünler tercih edilmekle birlikte, işlenmiş ürünlerin tercih edilmemesi zaruridir. 

Paleo diyeti nasıl yapılır? sualinin yanıtı ise son derece basit ve temel öngörülebilir besin kaynaklarının tüketilmesi üzerine kuruludur.  Sebepten dolayı diyet kapsamı içinde en fazla önemle üstünde durulması gereken temel mesele, tüketilecek gıdaların tamamen doğal olmasıdır.

Diyet kapsamı içinde ilk kez önemle üstünde durulması gereken şey karbonhidrat tüketiminin minimuma indirilmesi gerektiğidir. Dolayısıyla şeker ve nişasta içeren unlu mamullerden ve buna bağlı bazı meyvelerden uzak durmak gerekecektir.

İnsan vücudu için hayati bir öneme sahip olan karbonhidratlar bu gıdalar yerine gündelik yaşantı içinde tüketilen doğal ürünlerden sağlanacağından, herhangi bir endişe veya endişe taşınmasını gerektirecek bir durum yoktur.

Paleo diyeti kapsamı içinde protein tüketimine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Antik çağlarda bireylerin çoğunlukla kaslı ve atletik bir yapıya sahip oldukları düşünülecek olursa, bunun temel nedeninin protein ağırlıklı beslenme olduğu görülecektir. Bu nedenten dolayı doğal şartlarda yetişmiş olan hayvanlardan elde edilen kırmızı et, tavuk eti, balık eti veya yumurta gibi besin kaynakları bu diyet kapsamı içinde önemli rol oynamaktadır.

Diyet kapsamı içinde yaşantıdan tamamen çıkarılması gereken gıdaları şu biçimde sıralamak olabilecekdür:

Diyet kapsamı içinde bu ve buna benzer doğallıktan uzak tüm besin kaynaklarının tercih edilmesine engel olunmaktadır. Bu nedenten dolayı diyet boyunca bu ürünler üzerine kurulu bir beslenme şekili tercih edilememektedir.

Paleo diyeti listesi kapsamı içinde tahmin edileceği üzere tamamen antik beslenmeye uygun besin kaynakları bulunmaktadır. Bu besin kaynakları çoğunlukla protein ağırlıklı olmakla birlikte karbonhidrat barındıran besinlerden uzak durulması sağlanmaktadır.

Paleo diyeti kapsamı içinde örnek verilebilecek diyet listesini şu biçimde sıralamak olabilecekdür:

Görüleceği üzere liste çoğunlukla protein ağırlıklı olmakla birlikte lif içeren besin kaynaklarından buluşmaktedir. Böylelikle karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden uzak durularak protein ağırlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmaktadır.

Paleo diyeti faydaları yönünden da tıpkı beslenme düzeninin sağlanarak sağlıklı bir zayıflama sunma hususunda olduğu gibi birden fazla avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar tahmin edileceği üzere diyetin özünü oluşturan doğallıklardan gelmekle birlikte sağlıklı ve zinde bir yaşam adına da alternatifler sağlamaktadır. Ayrıca kaslı ve atletik bir vücut görünümü sağlamak isteyenlere de son derece etkin bir çözüm önerisi sağlamaktadır.

Paleo diyetinin zayıflama ve sağlıklı bir beslenme düzeninin sağlanması dışında faydalarını şu biçimde sıralamak olabilecekdür:

Bunlara ek olarak düzenli ve sağlıklı besleniyor olmanın, uyku düzenini sağlanması, sindirim sisteminin sağlıklı biçimde işlemesi gibi yan faydalarını da görmek olabilecekdür.

Kaynak: mayoclinic / thepaleodiet

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu