Başvurular

P.A. Polis Alım 27.Dönem sınavı yayınladı! POMEM 28.dönem polis alımı sırada 2022

P.A. Polis Alım 27.Dönem sınavı paylaşımı yaptı! POMEM 28.dönem polis alımı sırada 2022, iş başvuruları bölümünde P.A. Polis Alım 27.Dönem sınavı paylaşımı yaptı! POMEM 28.dönem polis alımı sırada ile ilgili bilgi aktaracağız. P.A. Polis Alım 27.Dönem sınavı paylaşımı yaptı! POMEM 28.dönem polis alımı sırada ile merak edilen tüm detaylar yazımızda..

P.A. Polis Alım 27.Dönem sınavı paylaşımı yaptı! POMEM 28.dönem polis alımı sırada

Polis alımı 27 Dönem Polis Akademisi yeni açıklamasu yayınlandı. Yayınlanan açıklamaya göre kadın polis alımı ve erkek polis alımı parkurlarla birlikte yeterlilik sınavında adayların nasıl bir yol izleyeceği sunuldu. 28.Dönem polis alımı bekleyenler bu süreç bittikten sonra yayına girmesi hedefleniyor. İşte kadın ve erkek polis alımı parkurları tabloları söyle sunuldu.

kadin-polis-alim-parkuru.jpg

Başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabının son dubanın olduğu yere kadar 29 metre uzunluğunda ve ağırlıkların başındaki duba ile takla minderinin başındaki duba arası 14 metre eninde, takla atma minderinin başındaki duba ile bitiriş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda toplam 7 istasyon ile 72 metre uzunluğundaki parkurdan buluşmaktedir.

Fiziki Yeterlilik Sınavında adayın zamanının takibi, fiziki yeterlilik sınavı komisyonu ve sınava katılan aday aracılığıyla görülebilecek nitelikteki dijital fotoselli süreölçer ile yapılacaktır. Dijital fotosel cihazının başlama ve bitiş bölümündeki fotoseller içindeki mesafe minimum (3) üç metre genişlikte olacaktır.
 Fiziki Yeterlilik Parkuru ölçülerek önce etaplarda yerleştirilecek cihazların yerleri tespit edilerek bantlar yapıştırılacak.

erkek-polis-alimi-parkuru.jpg

Yapılacak hareketlerle alakalı olarak;

Öncelikle adaylara gruplar halinde fiziki yeterlilik parkuru tanıtılacaktır. Adaylara parkuru tanıtım esnasında yahut sınav esnasında oluşabilecek herhangi bir sakatlık durumunda fiziki yeterlilik sınav komisyonu sorumlu değildir. Daha sonra komisyonca ismi okunan aday komisyona kimliğini vererek kendini tanıttıktan sonra parkurun başlama noktasına gelip ve kameraya doğru dönüp kendisini bir kez daha tanıtarak parkura doğru döner.

Aday “BAŞLA” komutu ile başlama çizgisini geçtiği anda süresi ekranlara gelecektır.

1) Sıçrama tahtası etabı; İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 6 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır. (Aday istediği taraftan sağdan yahut soldan çift ayakla sıçrama hareketine başlayabilecektir.)  Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm, alanı 20 cm ve sıçrama tahtasının yere basma ayakları 52 cm eninde olacaktır.

Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramasının ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Tek ayakla yapılan sıçrama hareketi sıçrama olarak sayılmayacaktır. Bu istasyonu geçebilmek için 6 sıçrama hareketinin minimum bir tanesi nizami olarak yapılması gerekmektedir. (Nizami sıçrama hareketi; çift ayakla sıçramak suretiyle her iki ayağın sıçrama tahtasının diğer tarafına geçmesidir.) Aday sıçrama hareketlerinin hiç birini nizami olarak yapmaması durumunda diskalifiye edilerek elenecektir.

Adayın sıçrama tahtasındaki nizami atlayışları parkurda görevli Öğretim Görevlisi aracılığıyla sesli olarak açıktan sayılır.

2) Lastik içinden geçme etabı; Lastik içinden geçme etabında erkek adaylar 8 adet lastik içinden, kadın adaylar 6 adet lastik içinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) içine basarak geçecektir. Lastiklerin ebadı 205*55*16 inch olacak, lastikler çapraz ve birbirine bağlı biçimde olacaktır.

Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemesinin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

Adayın bu istasyonu geçebilmesi için lastiklerin minimum bir tanesinin içerisine nizami olarak basması gerekmektedir. Hiçbir lastiğin içerisine basmadan geçen aday diskalifiye edilerek elenir.

3) Ağırlık taşıma etabı; Ağırlık taşıma etabında, erkek adaylar için 30 Kg (15×2) ağırlığındaki, kadın adaylar 20 Kg (10×2) ağırlığındaki iki kum torbasını aralarında 16 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya herhangi bir mesafeden atmayacak, aldığı noktaya bırakacaktır.

Ağırlıklarla her iki dubanın arkasından dolaşarak ağırlıkları aldığı noktaya bırakmayan, iki duba içindeki 16 metrelik mesafeyi tamamlamadan eksik bırakan, herhangi bir mesafede ağırlığı bırakan yahut atan aday diskalifiye edilerek elenir.

Ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından dolaşmadan geriye dönerek istasyonu tamamlayıp ağırlıkları aldığı noktaya bırakmayan adaya ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Ağırlıkları aldığı noktadaki dubanın arkasından ağırlıklarla dolaşmamasına 1 (bir) saniye, boş olarak dolaşmamasına da 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Ayrıca aralarında 16 metre mesafe bulunan dubalardan ikincisinin arkasından dolaşarak etabı tamamlamayan, herhangi bir mesafeden dönerek etabı eksik bırakan aday bu istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.

Ağırlıkları 16 metrelik mesafeyi tamamlayarak aldığı yere bırakan aday, dubanın içinden geçerek diğer istasyona geçmesi halinde bitirme süresine ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Dubalardan herhangi birini deviren adaya ceza karşılığı bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Aday ağırlıklarla dubaların arkasından dönerken ağırlıkların her ikisi de dubanın dışından olmak kaydıyla dönecek, ağırlıkların bir tanesini dubanın içinden döndürmek kaydıyla dönmesi halinde bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir.

Ağırlık torbaları, ikinci dubanın sağ tarafına 20 cm mesafeden sonra torbaların içinde içten içe 50 cm mesafe olacak ve torbaların tutma kısımları birbirine paralel olacak ve iç bölümdeki boşluklar birbirine bakacak biçimde yerleştirilir.

4) Sağlık topuna dokunma etabı; Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar, iki nokta içinde mesafesi 9 metre olan ve yerde duran sağlık toplarından önce koşu istikametinde ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır.

Sağlık toplarına dokunma etabında eller sağlık topuna mutlaka dokunacak.

Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilecektir.

Sağlık topuna dokunma hareketinde aday önce en uzaktaki topa dokunarak sonra geçerken dokunmadığı ilk topa dokunacak ve sonra ilk dokunduğu topa tekrar dokunarak istasyonu tamamlayacaktır. Bu istasyonu bu biçimde yapmayan, önce birinci topa dokunan sonra ikinci topa dokunarak diğer istasyona geçen adayın ikinci topa dokunması bir dokunuş sayılacaktır. İlk topa dokunması sayılmayacak ve bu biçimde iki top içindeki mesafeyi kat etmeyecek biçimde diğer istasyona geçen adayın bitirme süresine ceza karşılığı olarak 8 (sekiz) saniye ilave edilecektir.

Adayın topa dokunmasından dolayı topların top haznesinden çıkması durumunda aday, topun peşinden değil topun bulunması gereken hazneye dokunacaktır.

Bu istasyondaki sağlık toplarının hiçbirine dokunmadan geçmesi durumunda aday diskalifiye edilerek elenecektir.

5) Takla atma etabı; Takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru 1 (bir) defa takla atacaktır.

Takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan yahut dubayı deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine 1 (bir) saniye ilave edilecektir. 
Takla hareketinde takla hareketini yapmayan yahut hiç yapamayan aday diskalifiye edilerek elenecektir.

6) Slalom koşu etabı; Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu dışından dolaşılarak tamamlanır. Çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır.

Her bir eksik geçiş için ve çubuğunu deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilecektir.

Slalom etabında ilk dört slalom çubuğunun arkasından dolaştıktan sonra diğer etaba geçen adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine 4 (dört) saniye ilave edilecektir.

Slalom çubuklarının olduğu parkuru hiç yapmadan geçmesi halinde aday, diskalifiye edilerek elenecektir.

7) Engel etabı; Engel etabında 5 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği çıtanın üzerinden 50 cm., alttan geçilecek engel yüksekliği çıtanın altından 120 cm. ve iki çıta içindeki mesafe içten içe 138 cm. olup önüne geçer içindeki mesafe 2 metredir)  üstten-alttan, üstten-alttan, üstten olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur.

Bu etap sırasında engel çubuğunu düşürmesi yerinden çıkarması (engel çubuğunun bir tarafının bile yerinden çıkması) ceza süresi alma nedenidir.

Engel çubuklarının bir birlerine takılış yönü adayın geliş yönüne bakacak biçimde olacaktır. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, önüne geçeri devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine 2 (iki) saniye ilave edilecektir.

Bu istasyonu geçebilmek için adayın önüne geçerden minimum bir tanesini nizami olarak geçmesi gerekmektedir. Aday önüne geçerin hiçbirini nizami geçmemesi durumunda diskalifiye edilerek elenecektir.

Adayın parkuru bitirdiktan sonra engel etabındaki çıtalardan herhangi birinin devrilmesi yahut yerinden çıkması durumunda adaya ceza verilmez.

8) Adayın başlangıç çizgisinden geçmesiyle birlikte skorboardda çalışmaya başlayan kronometre, adayın bitiş çizgini geçmesiyle durur.

Adayın sensörlerin algılayamayacağı biçimde altından geçmesi yahut üzerinden sıçrayarak geçmesi veya herhangi bir nedenle dijital fotoselli kronometrenin durmaması, durdurulamaması halinde fiziki yeterlilik sınavı komisyonu aracılığıyla adayın bitiş çizgisinden geçişi göz önüne alınarak bitiş süresi olarak kaydedilir. Herhangi bir tereddütte düşülmesi halinde kamera kayıtları kontrol edilerek bitiş süresi tespit edilir ve bitiş süresi olarak yazılır.

Adayın bitiş çizgisine kendini atarak kronometreyi durdurması halinde adayın vücudunun herhangi bir kısmının parkurun bitiş çizgisinin içinde kalması durumunda adayın bitiş süresine ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye ilave edilir.

Adayın bitiş çizgisine düşerek yahut kendini atması durumunda kronometre hala çalışıyorsa aday kendisi kalkıp bitiş çizgisini geçene kadar kronometre çalışmaya devam eder ve adaya komisyonca kesinlikle müdahale edilmez.

9) Fiziki Yeterlilik Parkuru içinde herhangi bir istasyonu yapmayan yahut yapamayan aday elenecektir.

Fiziki Yeterlilik Parkurunda sayılı istasyonlarda sıçrama tahtası, lastik engeli, sağlık toplarına dokunmalar, slalom çubuğu geçişleri gibi engelli geçiş istasyonlarından adayların bu istasyonları geçebilmeleri için her istasyonda minimum bir hareketi nizami yapma zorunluluğu mevcuttur.

Her istasyonda minimum o istasyon hareketinden bir tanesini nizami yapamayan aday bir sonraki istasyona geçemez ve diskalifiye edilerek elenir.

10) Teknik bir arızanın dışında hiçbir adayın fiziki yeterlilik parkuru sınavını tekrar yapmasına izin verilmeyecektir.

11) Fiziki yeterlilik sınavı parkurunda sınav esnasında oluşabilecek herhangi bir sorunda sınav komisyonu başkanı ve üyeleri komisyonda görevli üye beden eğitimi öğretim elamanın görüşünü alarak karara bağlayacaktır.

12) Adayların parkuru bitirme sürelerinde saliseler göz önüne alınmayacak yalnızca saniyeler baz alınarak bitirme süresi olarak yazılacaktır.

Polis Meslek Eğitim Merkezi aday değerlendirme ve seçme işlemlerinin bir aşaması olan fiziki yeterlilik aşamasında; polislik mesleğini icra edecek adayların, denge, kondisyon, çeviklik, hızlıluk, kuvvet ve esneklik yönünden, polislik mesleğine uygunluklarını ölçecek parkur, yukarıda gösterilen ebat ve etaplardan oluşturulmuştur. POMEM fiziki yeterlilik parkuru ve zaman/puan cetveli oluşturulmuş ve ekte sunulan şablonda açıklanmıştır.

Adayların başarılı sayılabilmeleri için oluşturulan parkuru erkek adayların 48 saniyede, kadın adayların 50 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik parkurunu 40 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan erkek adaylar, 42 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan kadın adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziki yeterlilik sınavı neticesinde 60 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılırlar. Fiziki yeterlilik sınavında 60 puanın altında alan adaylara “0” sıfır puan verilir. Fiziki yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar ile ilgili “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz”  kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.

Not: Fiziki Yeterlilik Sınavına girecek adaylar spor kıyafetlerini yanlarında getireceklerdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu