Gündem

ÖTV MUAFIYETLI 2023 ENGELLI ARAÇ LIMITLERI BELLI OLDU! GÜNCEL

ÖTV MUAFIYETLI 2023 ENGELLI ARAÇ LIMITLERI BELLI OLDU! GÜNCEL, araba bilgisi bölümünde ÖTV MUAFIYETLI 2023 ENGELLI ARAÇ LIMITLERI BELLI OLDU! ile ilgili bilgi aktaracağız. ÖTV MUAFIYETLI 2023 ENGELLI ARAÇ LIMITLERI BELLI OLDU! ile merak edilen tüm ayrıntılar yazımızda..

ÖTV MUAFIYETLI 2023 ENGELLI ARAÇ LIMITLERI BELLI OLDU!

Bir önceki yılda yaşanan ekonomik daralmayla birlikte sıfır araç fiyat aralıkları hızla artmaya başladı. Bu bağlamda bir önceki yıl engelli araç indirimiyle sıfır araba almak isteyenler limit dışında kalan bir çok aracı satın alamadı. Yeni yılla birlikte limitlerde yapılan değişiklikle birlikte engelli indiriminden yararlanarak araç almak isteyenler yeniden bayilerin yolunu tutmaya sürdürmekte.

2023 Engelli Araç Limiti Ne Kadar Oldu?

2022 senesinde tespit edilen 450.500 TL’lik engelli araç limiti yeniden değerleme oranının açıklanmasıyla birlikte Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeniden değerleme oranının %122,9 olmasıyla birlikte engelli araç limiti de 2022’ye göre %122,9 arttı. Buna göre 2023 engelli araç limiti1.004.000 TL olarak açıklanacak. Bu bağlamda liste fiyatı 1.004.000 TL’ye kadar olan bütün araçlar ÖTV’siz olarak satın alınabilecektir.

2023 Sıfır Engelli Araç Fiyatları

2023 engelli araç limitinin güncellenmesiyle birlikte sıfır otomobillerden birine ÖTV’siz olarak sahip olmak isteyenleri yoğun bir araştırmaya sevk etti. Bu bağlamda satın alınabilecek modellerin fiyat aralıkları ve limitler kapsamı içinde satın alınabilecek araçları siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 1.004.000 TL limitin altında olan bir çok model bulunmaktadır.

Bilhassa döviz kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketlerden dolayı yılın ilk ayında engelli indirimiyle araç almanızı öneririz. Bu bağlamda bir çok SUV, Hatchback, Sedan ve Crossover tarzında model bulunmaktadır. 2023 sıfır engelli araç fiyat aralıkları yönünden değerlendirildiğinde ÖTV’siz olarak alınabilecek araçların en alt fiyat listesi 290 bin TL’dir. En üst limit ise 600.000 TL civarındadır. Liste fiyatı 1.004.000 TL bin TL altında olan araçlara ÖTV ödemeden sahip olabilirsiniz.

2023’de Engelli Aracı Olarak Alınabilecek Sıfır Arabalar

Fiat Egea Sedan, Egea Hatchback, Egea Cross, Fiat Panda, Fiat Doblo
Honda Civic ve Honda City
Kia Rio, Kia Picanto, Kia Stonic
Nissan Micra, Nissan Juke
Opel Crossland, Opel Corsa, Opel Astra, Opel Mokka
Volkswagen Polo, Golf, Taigo, T-Roc, T-Cross
Renault Megane, Taliant, Clio, Captur
Peugeot 208, 308 ve 2008, Rifter
Skoda Fabia, Skoda Kamiq, Skoda Scala
Kia Rio, Picanto, Stonic, Cerato, Ceed HB, SW ve XCeed
Seat Ibiza, Seat Leon, Ateca
Toyota Corolla Sedan, Corolla HB, Toyota Yaris, Proace City
Ford Focus Sedan, Focus HB, Ford Fiesta, Ford Puma

2023 Engelli Araç Limitleri Artar mı?

Engelli araç limitleri genelde Ocak ayında yapılan artışla birlikte bir yıl geçerliliği olan tutarlardır. Her yıl Resmi Gazete’de yapılan açıklamayla birlikte yürürlüğe giren engelli limiti bir sonraki yılın ilk ayına kadar değişmemektedir. 2022 senesinde araç fiyat aralıklarının çok bi hayli hızlı artması sonucu gündeme gelen limit artışı gerçekleştirilmemiş ve Ocak ayında tespit edilen fiyatlar bir yıl boyunca devam etmiştir. Bu bağlamda ÖTV indiriminden yararlanarak araç almak isteyenlerin 2023 Ocak ayında araç almaları tavsiye edilir. Bu bağlamda 2023 engelli araç limiti Ocak ayındaki uygulamadan sonra artırılmayacaktır.

ÖTV’siz 2023’te En Çok Kaç TL’lik Araç Alınabilecek?

Engelli araç limitlerinin açıklanmasıyla birlikte bir çok kullanıcı ne kadara kadar sıfır araç alabileceklerini araştırmaya başladı. Bu bağlamda 2023 engelli araç limiti olarak açıklanan 1.004.000 TL üst sınır olarak belirlenmiştir. Yani 1.004.000 TL’ye kadar bir liste fiyatına sahip olan bir aracı ÖTV’siz olarak alabilirsiniz. Misal verilecek olursa 900 bin TL’ye satılan Volkswagen T-Roc gibi bir modeli almak istediniz. Aracın liste fiyatı 900.000 TL olsun. Bu araç için 338.000 TL ÖTV indirimi yapılmaktadır. KDV oranları da ÖTV üzerinden belirlendiği için bu araçta toplam indiriminiz 400.000 TL olmaktadır. Bu bağlamda 900 bin TL liste fiyatına sahip bir aracı ÖTV indirimiyle 500.000 TL’ye alabileceksiniz. Bu bağlamda 400 bin TL gibi bir karınız bulunmaktadır.

2023 Engelli Raporuyla Kaç Araç Alınır?

Engelli raporu olan bireyler için her sene tespit edilen limitler kapsamı içinde araç satışı sürdürmektedir. Bu bağlamda %90 ve üzeri raporu olanlar tam muafiyetli araç alabilmektedir. ÖTV muafiyetli olarak her birey 5 yılda bir araç alıp satabilmektedir. 5 yılda bir, bir adet araç alıp aldığınız aracı da 5 yıl sonra satabilmektesiniz.

Engelli aracı alabilmek için ÖTV indirimi yüzde kaç olması lazım?

ÖTV indirim oranları engellilik oranınıza göre değişmektedir. %90 ve üzeri engelli raporuna sahip olan bireyler için tam muafiyet söz konusudur. Yani yüzde 90 ve üzerinde bir raporu olanlar araç üzerine eklenen tüm ÖTV tutarından muaf olarak araç alabileceklerdir. %90 altında olanlar için de ÖTV indirimi olmaktadır. Bu bağlamda %40 ile %89 içinde raporu olanlar için de ÖTV oranının %26’sı oranında indirim yapılmaktadır. %40’ın altında raporu olanlar ise ÖTV indiriminden yararlanamamaktadır.

2023’te Engelli Araç Fiyatları Ne Olur?

Sıfır araçlarda yaşanan fiyat artışı kapsamı içinde geliştirilen fiyatlarla bir çok model ÖTV’siz olarak alınabilmektedir. Bilhassa yılın ilk aylarında tespit edilen limitler çerçevesinde satın alınabilecek araç sayısı da epey arttı. Bu bağlamda engelli araç fiyat aralıklarının her geçen gün azar azar artması neticesinde ilk aylarda araç almak daha mantıklı durmaktadır.

2023’te ÖTV Muafiyetli Hangi Model Alınır?

Bu sorunun cevabı tamamen bütçeyle alakalıdir. Bu bağlamda ucuz bir araç almak isteyenler için en ucuz engelli araç modelleri içinde bulunan Egea Cross, Hyundai i20, Kia Rio, Renault Clio modelleri alınabilmektedir.

Lakin limitler kapsamı içinde iyi bir gücüne sahip bir araç almak istiyorsanız özellikle SUV segmentinde bulunan Volkswagen Taigo, T-Roc, T-Cross gibi araçları tercih edebilirsiniz. Bunun bunun yanında Hatchback segmentinde bulunan Astra HB ve Golf modelleri de bu bağlamda alınabilecek önemli araçlar içinde bulunmaktadır. Sedan modeller içinde ise Ford Focus, Renault Megane ve Toyota Corolla engelli indirimi kapsamı içinde 2023 senesinde alınabilecek en iyi araçlar içinde bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu