Bilgi Arşivi

Oto Klima Kompresörü Devreye Girmiyor Sorunu

Oto Klima Kompresörü Devreye Girmiyor Sorunu, bilgi arşivimizde Oto Klima Kompresörü Devreye Girmiyor Sorunu konusunu ele aldık. Oto Klima Kompresörü Devreye Girmiyor Sorunu ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Oto Klima Kompresörü Devreye Girmiyor Sorunu

Oto Klima Kompresörü Devreye Girmiyor Sorunu. Otomobillerde klima arızalarında en fazla görülen klima arızası durumu kompresöründe oluşacak bir problem sebebiyle kompresörün ya hiç devreye girmemesi yada devreye girdikten sonra çıkmasıdır. Bu arızanın oluşmasına neden olan genelde ufak parça ve noktalardan kaynaklı olabilmektedir.

Aracınızın kompresörü devreye giriyor ve hemen sonrasında geri çıkıyorsa bu makalemizde bununla alakalı nedenleri ile ilgili bilgilere varabilirsiniz.

Araç Klima Kompresörü Devreye Girmiyor İse Sebebi Nedir

Araçlarda klima çalışmaması durumunda genelde klima kompresörleri son kontrole tâbi tutulması gereken parçadır. Bunun nedeni klima kompresörünün arızalı olup olmadığını anlayabilmek adına sırasıyla diğer parçaları kontrol etmeniz gerekmektedir.

Klimanız çalışmıyorsa kompresörün arızalı olup olmadığını anlamak için öncesinde kontrol etmeniz gereken işlemler sırasıyla şöyle;

1 – Klima Gazını Kontrol Edin

Oto Klima Kompresörü Devreye Girmiyor Sorunu. Eğer aracınızın klimasında gaz yoksa doğal olarak klima kompresörü devreye girmez. Bu nedenle en başta kontrol etmeniz gereken klima gazının olup olmadığını kontrol etmeniz olmalıdır. Peki klima gazı olup olmadığını nasıl kontrol ederim diyorsanız klima gaz basım ağzına uzun tornavida yardımıyla bastığınızda basınçlı gaz çıkıyor ise klima gazınız tamdır. Lakin bu uygulamayı yapıyorsunuz ve basınçlı gaz çıkmıyorsa klima gazınız bitmiş demektir buda bundan dolayı kompresörün devreye neden girmediğini gösterir.

2 – Klima Sigorta Rolesini Kontrol Ediniz

Aracınızın klima kompresöründe çalışma belirtisi hiç yok ve devreye hiç girmiyorsa o zaman elektirik iletkenliğinde bir problem yaşanabilir. Peki bunu nasıl belirleyebiliriz diye soruyorsanız sigorta kutusu içinde bulunan klima rolesini değiştirip sorunun ortadan kalkıp kalkmadığını kontrolünü yapabilirsiniz. Şunuda belirtmek istedik ki kompresörünüz hiç çalışmıyorsa soğutmayan bir kompresörden daha iyidir ve genelde çözümü basittir.

3 – Klima Tesisatını Kontrol Edin.

Klimanızın gaz eksiksiz bir biçimde kontrolünü yaptınız ve bununla birlikte sigorta roleside sağlam ise bu durumda kompresörde bulunan soketlere elektrik iletilip iletilmediğini anlamak için kablo ve tesisatları kontrol edin. Kablo ve tesisatlarda ara kısımlarda oluşabilecek bir kopukluk sebebiyle kompresörünüz devreye girmez ve çok fazla yaşanan durumlardandır.

4 – ECU’den Kontrol Edin.

Bazı ototmobillerde klima düğmesi, goğrudan Elektronik kontrol ünitesi vasıtası ile kompresöre talimat gönderir. Eğer burda bir araya gelen bir arıza beyinsel bir arızaysa klimanız doğal olarak çalışmayacaktır.

5 – Düğme tertibatını Kontrol Edin.

Klima A/C Düğmesinde bir problem olabilir. Bu sorun çok fazla görülen problemlerdendir. Klima düğmesinin sağlıklı bir biçimde çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz 5 kontrol aşamasının herbirini kontrol ettiniz ve hala klimanız çalışmıyorsa kompresör arızası konusuna yoğunlaşabilirsiniz. Bu saydığımız 5 madde genelde en fazla karşılaşılan problemler içindedır. Lakin nadirde olsa bazı durumlarda klima kompresöründen bağımsız olarak farklı arızalarında oluşması söz konusudur.

Bize Sorun!

Otomobillerde klima arızalarında en fazla görülen klima arızası durumu kompresöründe oluşacak bir problem sebebiyle kompresörün ya hiç devreye girmemesi yada devreye girdikten sonra tekrardan devreden çıkıyor gibi bir problem yaşıyorsanız bu hususta aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soracağınız soruları günlük olarak kontrol etmekteyiz. Sizinde bir sorunuz varsa araç marka ve modelini altını çizerek aşağıda bulunan yorum kısmını tercih ederek sorularını sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Volkswagen Sarı Ünlem İşareti başlıklı makalemizde Motor arıza lambası, Volkswagen araçta sarı ünlem işareti neden yanar? ve VOLKSWAGEN SARI ÜNLEM İŞARETİ İLE BİRLİKTE YANAN LAMBALAR ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu