Sağlık

Omega 3 Ne İşe Yarar?

Omega 3 Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde Omega 3 Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Omega 3 Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Omega 3 Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda çok fazla araştırılan konular içinde bulunan Omega 3 ne işe yarar sorusu araştırma konusu olmuştur. Omega 3 bir yağ asididir. Bilhassa beslenmeye uygun ve vücut için çok kıymetli olan doymamış bir yağ asididir. Yağ asidi olarak adlandırılır ve insan sağlığı için büyük bir talep olarak kabul edilir. İnsan vücudu, diğer yağlar gibi doğrudan omega-3 yağ asitleri üretemez. Bu nedenle omega 3 yağ asitlerini besinlerden ve takviyelerden almalısınız.

Son günlerde sorulan Omega 3 çeşitleri nelerdir sorusu araştırma konusu olmuştur. Yağ asidi ailesine ait birkaç tür yağ asidi mevcuttur. Bilhassa Omega-3 yağ asidi ailesinden üç yağ asidi çok mühimdir. Bunlar;

1-Eikosapentaenoik asit (EPA): EPA, 20 karbondan bir araya gelen bir Omega-3 yağ asididir. Bu Omega 3 çeşidi en fazla yağlı balıklarda, deniz ürünlerinde ve balık yağında bulunur. EPA adı verilen yağ asidi, insan vücudu için bazı temel işlevlere sahiptir. EPA, özellikle zihinsel durum olmak üzere depresyon ve stres için iyidir.

2-Docosahexaenoic acid (DHA): DHA, 22 karbondan bir araya gelen bir omega 3 yağ asididir. Diğer yağ asitleri gibi yağlı balıklarda ve çeşitli deniz ürünlerinde de bulunabilir. DHA’nın insan vücudu için en önemli işlevi, hücre zarlarında ve beyin sinir hücrelerinde çeşitli hizmetler sağlamaktır. Hamilelik sırasında DHA çok mühimdir. DHA almak anne sütünün ve sinir sisteminin gelişimi için çok mühimdir.

3-linolenik asit (ALA): ALA, 18 karbondan bir araya gelen bir omega-3 yağ asididir. Bilhassa yağ içeriği yüksek bitkilerde. Bu bitkiler genelde keten tohumu, chia tohumu ve ceviz olarak adlandırılır. Vücutta çok aktif ALA omega 3 türü bulunmaz. Çeşitli gıdalardan elde edilen ALA Omega-3 çeşitleri genelde insan vücudu için enerji olarak kullanılır.

Omega 3 faydaları şu biçimde bilinmektedir. Omega-3 yağ asitlerinin insan vücudu ve bina sağlığı için çok önemli faydaları mevcuttur. Bu faydalar aşağıdaki gibidir:

 -Omega-3 asit, kandaki trigliserit içeriğini önemli ölçüde azaltabilir.

 -Omega 3 yağ asitleri insanları kanserden koruyabilir. Bilhassa kadınlarda daha yaygın olan meme kanseri için koruyucu etkisi mevcuttur.

-Yağlı karaciğeri koruyucu etkisi mevcuttur. Bir kişi yağlı karaciğerden muzdaripse, bu problemi büyük ölçüde azaltacaktır.

-Omega 3 yağ asitleri, otoimmün hastalıkların semptomlarını azaltabilir. Ağrı kesici özelliği mevcuttur.

 -Depresyon ve strese iyi gelir. Akıl hastalığını hafifletebilir.

-Gençlerde, özellikle çocuklarda astımı önleyebilir.

-Hamilelik ve emzirme zamanında alınan Omega 3 yağ asitleri bebeklerin gelişimini hızlandırabilir.

-Dikkat eksikliği için iyi gelmektedir.

Omega 3 hangi besinler bulunur sorusu şu biçimde bilinmektedir. Omega 3, bir çok gıdada bulunan bir yağ asididir. Bu gıdaları yiyerek dengeli bir omega-3 takviyesi yapmak olabilecekdür. Omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler;

 Lahana

Avokado,

Soya fasulyesi

Ispanak,

Chia tohumları,

Et ve süt ürünleri,

Kolza yağı içeren deniz ürünlerinde bulunmaktadır.

Omega 3 hangi hastalıklardan korur sorunun cevabı şu şekil bilinmektedir. İnsan vücudunda yeterli miktarda omega 3 yağ asitleri alımı insanları bir çok hastalıktan koruyabilir. Bilhassa hem sinirsel hem de yapısal etkileri olumlu etkilere dönüştürür. Omega-3 yağ asitlerinin önleyebileceği hastalıklar şu biçimdedir:

 -Görme poblemlerinı yok eder.

 -Alzheimer hastalığına iyi gelir.

 -Otizm ve diğer nörolojik hastalıkların oluşumunu engelleyebilir.

 -Yaşa bağlı amnezi ve bunamayı önleyin.

 -Hüsran ve stresin yol açtığu durumu yok eder.

 -İnsanları bipolar bozukluk ve şizofreniden koruma sağlayın.

 – DEHB ve davranış problemlerinin tesirini azaltın. Daha sonraki yaşlarda da bu hastalıklara karşı koruma sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu