Başvurular

Ölüm Parası Nasıl alınır? Belediye Cenaze İşlemleri 2021

Ölüm Parası Nasıl alınır? Belediye Cenaze İşlemleri 2021, başvurular bölümümüzde Ölüm Parası Nasıl alınır? Belediye Cenaze İşlemleri 2021 ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Ölüm Parası Nasıl alınır? Belediye Cenaze İşlemleri 2021 ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Ölüm Parası Nasıl alınır? Belediye Cenaze İşlemleri 2021

İçerik gizle
1Ölüm Parası Kimler Alabilir ?
2Cenaze Ödeneği Dilekçesi

2.1Ölüm Parası Nasıl Alınır
2.2Ölüm Parası Ne Kadar?
2.3Cenaze Ödeneği Nereden Alınır
2.4Ölüm Maaşı İle Cenaze Ödeneğinin Farkı
2.5Ölüm Parası Sorgulama

2.5.1Belediye Cenaze Hizmetleri
2.5.2Belediye Cenaze İşlemleri
Cenaze ödeneği nedir? Ölüm parası nasıl alınır ? Vatandaşlarımızın en fazla merak ettiği konulardan biri. Sizler için Ölüm parası hususunda bi hayli detaylı bir yazı bir araya getirdik. Bu yazımızı baştan sona kadar okuduğunuz taktirde ölüm parası, cenaze parası nasıl alınır hususunda kafanızda soru işareti kalmayacaktır.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla 5510 sayılı kanun gereğince çalışanların ölümü halinde verilen yardıma cenaze ödeneği yahut Ölüm Yardım parası denilmektedir. SSK, BAĞKUR yahut Emekli Sandığına bağlı olanların vefatı durumunda yakınlarına cenaze ödeneği verilmektedir. Cenazenin defnedilmesi için verilen bu yardım Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla, ölen birinin yakınlarına bir kez ödenen bir yardımdır.

Ölüm Parası Kimler Alabilir ?

Cenaze ödeneği SGK kapsamı içinde vefat eden kimselerin birinci dereceden akrabalarına ödenilmektedir.  Ölüm parası cenazeyi kaldıracak hak sahiplerinden öncelikli olarak eşe verilmektedir. Cenaze ödeneği, Eğer eş yoksa vefat eden birinin çocuklarına verilir. Bunlar yaşamıyorsa anne ve babasına, anne-babanın olmaması durumunda kardeşlerine yahut cenazeyi kaldıran diğer bireylere verilmektedir.

Demekki cenaze ödeneği için hak sıralaması şu biçimde:

  1. Çocuklar
  2. Anne yahut Baba
  3. Kardeşler
  4. Cenazeyi Kaldıran Kişiler

Eğer vefat edilen birinin cenazesi tüzel bireyler aracılığıyla kaldırılıyorsa ölüm yardımı tüzel bireylere de ödenebilmektedir. Lakin cenaze işlemlerin yapıldığına dair gerekli evrakların bildirilmesi gerekmektedir. Cenaze Ödeneği belli bir tutardır. Bu tutar üzerinde harcama yapılsa dahi yalnızca belirli bir tutar ödenilmektedir. Cenaze masraflarını yapan birinin bu masrafları belgelendirilmesi mühimdir. Aksi halde ölüm parası alınamamaktadır. Cenaze ödeneği yasaldır. Herkes alabilir fakat şartları da bi hayli belirgindir.

Cenaze Ödeneği Dilekçesi

Başvurular cenaze işlemleri tamamlandıktan sonra yapılabilmektedir. Cenaze yardımına vefat tarihinden bu yana 5 yıl içinde başvurulabilir. 5 yıl başvurulmadığı takdirde hak kaybı olmaktadır.  Aşağıdaki evraklar tamamlandıktan sonra ölüm parası için gidip başvurmak gerekmektedir.

Gerekli evraklar şu biçimde sıralanabilir:

  • Cenaze ödeneğine başvuru formu ( Ölüm parası için cenaze ödeneğine başvuru formunun muhtarlıktan alınması gerekmektedir. Bu evrağın muhtarlıktan onaylı ve imzalı olması gerekmektedir. Muhtarlığın vefat eden birinin ikamet ettiği yerin muhtarlığı olması gerekmektedir.)
  • Vefat eden birinin ölüm belgesi
  • Başvuru sahibinin kimlik belgesiBuraya kadar ölüm parası nasıl alınır konusunu biraz açmış olduk. Şimdi daha fazla detay zamanı.
    ölüm parası yardımı için örnek dilekçe

DUL YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ.

Ölüm Parası Nasıl Alınır

Cenaze Ödeneğinin verilebilmesi için, bu yardımı almaya hak kazanmış bireylerin ölüm tarihini söyleyen bir dilekçe ile başvuru yapmaları gerekir. Ölüm parası almak için başvurular Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yahut Sosyal Güvenlik Merkezine yapılmaktadır.

Ölüm Parası Ne Kadar?

Cenaze yardımı her sene TÜİK aracılığıyla açıklanan enflasyon verilerine göre değişkenlik göstermekte olup 2021 yılı için 917 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar Türkiye sınırları içinde her yerde aynıdır. Emekli sandığına bağlı bireylerin ölümleri halinde ise cenaze ödeneği 2.775 TL dir.

Yurt dışında defnedilen bireyler için de eğer 5510 sayılı kanun şartlarını taşıyorlarsa ölüm aylığı verilmektedir. Ölüm Parası nasıl alınır konusunu videomuzdan da izleyebilirsiniz.

Cenaze Ödeneği Nereden Alınır

Vatandaş olarak birden çok anayasal haklarımız mevcuttur. Çeşitli bakanlıklar eliyle bu haklarımızı kullanmak olabilecekdür. Bu temel hakları kullanmak için ise bunları bilmek gerekir. İnsan yaşarken hak sahibi olduğu gibi öldükten sonra da bazı haklarını saklı tutabilmektedir. Konumuz tam da buna uygun bir örnek.

Ölüm parasınasıl alınır ? Cevabımız kolay. Bu tarz sosyal işlerdeki adresimiz her zaman sgk. Ölüm parası veya diğer adıyla cenaze ödeneği Sgk aracılığıyla verilir. Ödemeler ise Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra en geç 2 ay içinde cenaze ödeneği ödenilmektedir.

cenaze ödeneği için yetkili kurum SGK’dır.

Ölüm Maaşı İle Cenaze Ödeneğinin Farkı

Cenaze ödeneği bir kereliğine verilen ve cenazenin defin işlemleri için verilen bir yardımdır. Lakin ölüm maaşı, belirli koşulları sağladığı takdirde, vefat eden sigortalının birinci dereceden yakınlarına her ay ödenen bir maaştır. Buna halk içinde dulluk maaşı yahut ölüm aylığı denilmektedir. Ölüm Parası nasıl alınır diye inceleme yapan okurların buna dikkat etmesi gerekir.

Ölüm Parası Sorgulama

Cenaze ödeneğinin size çıkıp çıkmadığınız e devlet sistemi üzerinden sorgulamanız olabilecek. Aşağıdaki linke tıklayın ve açılan sayfada şahıs ödemeleri kısmını seçin. Buraya detaylarınızi girdiğinizde sizin cenaze yardımınız yahut cenaze ödeneğinizin sonucu çıkacaktır. Ölüm Parası nasıl alınır sualinin yanıtı bu biçimde öğrenilebilir.

Ölüm ödeneği
ölüm ödeneği için örnek ölüm belgesi
Cenaze ödeneğini şu linke tıklayarak sorgulayabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu

Belediye Cenaze Hizmetleri

Ölüm parası nasıl alınır ? Bu sorularımıza yanıt verdik. Şimdi de belediyelerin cenaze işlemlerine bakalım. Bir akrabanız, tanıdığınız yahut yakınınız vefat ettiğinde ne yapmanız gerekiyor? Cenaze işlemlerini ne biçimde yapmanız gerekiyor? Açıklamalara bakalım.

Belediye cenaze işlemleri resmi kurum aracılığıyla tertip edilen ölüm belgesinin alınmasıyla başlar. Vefat evde olmuş ise, bağlı bulunan İlçe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü aracılığıyla, hastanede olduysa da Başhekimlik aracılığıyla düzenlenmektedir. Yani hastane dışında gerçekleşen ölümlerde İlçe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü aracılığıyla gelen ekipler aracılığıyla inceleme yapılıp ölüm belgesi düzenlenmektedir.

Trafik kazası ve şüpheli ölümlerde savcılık işlem yapmadan herhangi bir biçimde cenaze ile ilgili bir işlem yapılamamaktadır. Ölüm belgesi alınmayan cenazeler için de herhangi bir işlem yapılamamaktadır.

Ölüm belgesinin sisteme kaydıyla belediyeler cenaze sahibi ile iletişim kurup araç yönlendirmektedir.

Ölüm Parası nasıl alınır
Ölüm Parası nasıl alınır

Belediye Cenaze İşlemleri

Ölüm belgesiyle en yakın cenaze şefliğine başvurulması gerekmektedir. Cenaze aile kabrine defnedilecekse Mezar Yeri Kullanım Belgesi gerekmektedir. Böylelikle belediye cenaze işlemleri de başlamış olur.

Cenazeler, alakalı şefliklerce alınıp başkanlığa bağlı en yakın gasilhaneye nakledilir. Gasilhanede defin için dini vecibelere göre ücretsiz olarak hazırlanır. Genelde bu işlemlerle cenaze işleri müdürlükleri ilgilenir.

Şehir dışında nakledilecek cenazeler için ücretsiz nakil desteği sağlanmaktadır.

Cenazenin defninden 30 gün sonra vefat eden birinin 1.derece yakını aracılığıyla kimlikle belediyelerin Yazı İşleri ve Kontrol Müdürlüğüne başvurulduğu takdirde Mezar Yeri Kullanım Belgesi verilmektedir.

Cenaze işlemleri için bunun bunun yanında ALO 188’i de arayarak detaylı bilgi alma şansınız mevcuttur. Böylelikle cenaze hizlemleri hususunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Değerli okurlarımız bu paylaşımımızda da siz değerli okurlarımıza Ölüm parası nasıl alınır ? Cenaze ödeneği nedir ? Bu konuları anlatmaya çalıştık. Lütfen yorumlar kısmına sorularınızı da yazınız. En kısa bir sürede siz değerli okurlarımıza dönüş sağlanacaktır.

Değerli arkadaşlar Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının vatandaşlarımıza sunmuş olduğu yardım ve destekler için burayı tıklayınız.


cenaze işlemleri şeması

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu